Gradówka to mały guzek na oku często mylony z jęczmieniem – Nie przymykaj oka na gradówkę.



Gradówka to mały guzek na oku często mylony z jęczmieniem – Nie przymykaj oka na gradówkę.

Gradówka to mały guzek na oku często mylony z jęczmieniem. Może wystąpić na górnej lub dolnej powiece oka. I choć nie jest on bolesny, to wymaga leczenia, a niekiedy nawet zabiegu usunięcia, bo – w przeciwieństwie do jęczmienia – sam nie zniknie. Jak sobie radzić, gdy pojawi się gradówka?

Przyczyn pojawiania się gradówki jest wiele. – Narażone są na nią osoby, które noszą szkła kontaktowe oraz cukrzycy, przypadłość tę może wywołać niedoleczony jęczmień z tendencją do częstych nawrotów, a także zakażenie spowodowane bakteriami gronkowca –mówi lek. med. Maja Wilk  z poznańskiego szpitala Med Polonia. Problemy dermatologiczne również mają wpływ na wystąpienie tej dolegliwości. Szczególnym ryzykiem objęte są osoby z trądzikiem różowatym oraz te, które cierpią na łojotokowe zapalenie skóry. Wreszcie do powstania gradówki przyczynić się może stres i przemęczenie.



Gradówka to czy jęczmień?

Pojawienie się gradówki bardzo często mylone jest z jęczmieniem, zwłaszcza u tych osób, które wcześniej nie miały do czynienia z tego typu chorobami. Pierwszym charakterystycznym objawem, który pozwoli odróżnić gradówkę od jęczmienia jest ból. Ta pierwsza jest bezbolesna, zaś obrzęk z powodu jęczmienia bywa znacznie bardziej uciążliwy.

Ponadto gradówka to guzek, który ma wyraźnie zaznaczone granice wokół powieki. Jęczmień natomiast to obrzęk i opuchlizna brzegu całej powieki, która towarzyszy choremu przez 7-14 dni, a następnie znika samoistnie. Gradówka również może zniknąć samoistnie, jednakże  dzieje się tak niezwykle rzadko. W sytuacji, gdy dokucza gradówka,  warto udać się do okulisty.

Dość popularnym domowym sposobem leczenia dolegliwości oka jest pocieranie bolącego miejsca złotą biżuterią, jednak nie ma danych naukowych potwierdzających skuteczność tej metody. Co więcej można sobie w ten sposób zaszkodzić – pierścionek czy obrączka mogą być niezdezynfekowane, co w konsekwencji doprowadzi do pogorszenia stanu zapalnego. Pomocne natomiast mogą okazać się ciepłe okłady z naparu z zielonej herbaty. Należy jednak pamiętać, że mają one właściwości wyłącznie łagodzące.

Jak wyleczyć gradówkę?

Gradówka nie poddaje się łatwo leczeniu farmakologicznemu, a zgromadzony w guzku łój – nie mając ujścia – stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii, dlatego niezbędny może okazać się zabieg okulistyczny. – Przeprowadzany on jest w znieczuleniu miejscowym i polega na nacięciu chorego miejsca od strony rogówki oraz usunięciu zablokowanego łoju . Po odpowiednim opatrzeniu oka lekarz zaleca pacjentowi antybiotykoterapię – mówi Maja Wilk  z poznańskiego szpitala Med Polonia.

Niestety gradówka – podobnie zresztą jak jęczmień – ma tendencję do nawracania. By temu zapobiec, należy dbać o higienę oczu, przemywać je często wacikiem zwilżonym w ciepłej wodzie, wykonywać masaże oka, które nie dopuszczają do odkładania się zalegającej wydzieliny. Gdy jednak – mimo to – schorzenia powracają regularnie, warto poddać się dodatkowym badaniom, które wykluczą rozwój nowotworu, np. raka gruczołu łojowego lub choroby skórnej.

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ