Atopowe zapalenie skóry AZS – jak leczyć i pielęgnować chorą skórę?



Atopowe zapalenie skóry – jak leczyć i pielęgnować chorą skórę?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) objawia się przede wszystkim świądem i suchością skóry. To nie tylko nieprzyjemna dolegliwość dermatologiczna, ale choroba całego organizmu, której podporządkowuje się całe życie. Jak złagodzić objawy zapalenia?

W Polsce na atopowe zapalenie skóry cierpi co piąte dziecko. Problem ten dotyka także 5% dorosłych, którzy na co dzień walczą ze świądem, zaczerwieniami i wypryskami.

– Podstawą codziennej pielęgnacji skóry z AZS są emolienty i właściwa pielęgnacja naskórka wraz z leczeniem przeciwzapalnym, stosowanym w okresie zaostrzenia choroby – uważa prof. dr hab. med. Roman Nowicki, Kierownik Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Przewodniczący Sekcji Dermatologicznej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.



Emolienty i dermokosmetyki przy AZS

Zadaniem emolientów jest prawidłowe nawilżenie skóry. Przywracają one ponadto funkcję bariery naskórkowej, wyrównują pH skóry i zmniejszają utratę wody.

– Emolienty koją swędzące stany zapalne i wzmacniają naskórek. Atopowa skóra musi być stale nawilżana a w tej roli najlepiej sprawdzają się dermokosmetyki – radzi nasz ekspert, prof. dr hab. med. Roman Nowicki, alergolog i dermatolog. – Kosmetyki z linii Lichtena Oryginalna Formuła® zawierają składniki o działaniu regenerującym i aktywne składniki odpowiedzialne za nawilżanie i łagodzenie.

Dermokosmetyki Lichtena Oryginalna Formuła® mogą być stosowane już od pierwszych dni życia we wszystkich przypadkach zaczerwienienia, swędzenia czy podrażnienia skóry. Należy także pamiętać o tym, że dermokosmetyków i emolientów powinno używać się nie tylko w stanach podrażnienia skóry, ale także na co dzień.

Odpowiednia dieta przy AZS

Osoby cierpiące na AZS powinny także zwracać uwagę na jedzenie, które spożywają. Alergeny są jedną z możliwych przyczyn zapalenia. Wśród nich najpopularniejszymi są mleko krowie i jego produkty, jaja kurze, ryby, soja, pszenica i orzeszki ziemne. Alergeny mogą pochodzić także z powietrza, tzw. alergeny powietrznopochodne. Do głównych zalicza się roztocza, pyłki roślin, sierść zwierzęcą i wełnę.

– Przestrzeganie zasad higieny, zdrowe odżywianie, racjonalny rozkład dnia, unikanie używek, hałasu i skażonego środowiska mają duży wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na naszą skórę – przestrzega ekspert. – Przy problemach skórnych warto więc poszukać przyczyny nie tylko w stosowanych kosmetykach, ale także w obecnym trybie życia.

Mokre i suche opatrunki (wet&dry wrapping)

Metoda mokrych opatrunków jest szczególnie skuteczna w stanach erytrodermii (ostry, uogólniony stan zapalny skóry, który obejmuje przynajmniej 90% jej powierzchni) oraz w ciężkich i nawrotowych przypadkach AZS.

Mokre opatrunki powodują  ochłodzenie skóry co działa przeciwzapalnie i zmniejsza świąd. Uwodnienie, a także okluzja poprzez opatrunki zwiększa równocześnie absorpcję emolientu/leku przez skórę. Opatrunki mokre, tworząc barierę mechaniczną, zabezpieczają przed drapaniem  i  umożliwiając szybsze ustępowanie zmian zapalnych. – tłumaczy Przewodniczący Sekcji Dermatologicznej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, prof. dr hab. med. Roman Nowicki. – Dzięki temu pojawia się możliwość ograniczenia stosowania miejscowych glikokortykosteroidów.

Ta bezpieczna i skuteczna terapia  jest dobrze tolerowana przez dzieci, zapewnia szybką remisję wyprysku i świądu, w istotny sposób podnosząc jakość życia (QoL), a także jakość snu zarówno samych pacjentów jak również ich rodzin.

Kilka porad przy Atopowym zapaleniu skóry AZS

Osoby z AZS powinny brać krótkie kąpiele w lekko ciepłej wodzie. Skóra po kąpieli powinna być delikatnie osuszana (nie wycierana ręcznikiem). Po kilku minutach od osuszenia na skórę należy nałożyć wybrane dermokosmetyki, np. krem Lichtena Oryginalna Formuła®. Skóra powinna być natłuszczana co 2-4 godziny.

W roli eksperta:

prof. dr hab.med. Roman Nowicki – dermatolog, alergolog, Kierownik Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
Przewodniczący Sekcji Dermatologicznej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

O firmie:

Ceuta to polski autoryzowany dystrybutor dermokosmetyków grupy Giuliani®, do której należy Lichtena®. Dermokosmetyki te wyróżniają się naturalnym składem oraz udowodnioną wysoką skutecznością.

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ