Medytacja, naturalna terapia – naucz się medytacji.



Medytacja prowadzi do odprężenia, i dlatego ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Kiedy jesteś spokojna i odprężona, poprawia się również twój wygląd.

Badania wykazały, że medytacja praktykowana regularnie, może zapobiec wielu dolegliwościom, takim jak bóle głowy, astma, egzema, zespół napięcia przedmiesiączkowego, nadciśnienie, a nawet ataki serca.

Fizycznym skutkiem medytacji jest znaczne obniżenie tempa przemiany materii, zwolnienie pracy serca i oddychania, poprawia się krążenie i znika napięcie mięśni. STRES ODPŁYWA.

Medytacja – główna idea!

Główną ideą medytacji jest oczyszczenie umysłu z natrętnych myśli. W czasie medytacji koncentrujemy się na pojedyńczej myśli. Dlatego też proponujemy naukę medytacji właśnie w czasie weekendowej kuracji, kiedy to możemy odgrodzic się od świata.

Osobom które mają już wprawę, wystarczy kilka minut, aby doświadczyc uczucia “wolnej głowy”. Jednak dla nowicjusza nawet próba skupienia sie może byc stresująca. Kiedy próbujesz uwolnic swój umysł od uporczywych myśli, na ich miejsce pojawiają się następne. W pozycji kwiatu lotosu zaczynają cię boleć nogi.



Poniżej cytujemy kilka rad doświadczonych osób, które pomoga Ci wykorzystac dobroczynne skutki medytacji:

 – Wybierz spokojne miejsce, gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzał, wręcz zażądaj by zostawiono Cię w spokoju,

 – Na pół godziny przed medytacją nie jedz ani nie pij. Wiedz jednak, że głód przeszkadza w medytacji, w skupieniu się,

 – Przytłum światło i zasuń zasłony,

 – Usiądź wygodnie, prosto z rekami na kolanach. Trzeszczace kolana albo bolące plecy spowodują, że zaczniesz się wiercic w poszukiwaniu wygodnej pozycji. Jeśli nie możesz w żaden sposób usadowic się – możesz się położyc, chociaż większośc nauczycieli medytacji odradza to w obawie przed zbytnim odpręzeniem. Idea medytacji polega na tym aby osiągnąc spokój, ale jednocześnie byc czujnym,

Wyobrażaj sobie kolejno, że odpręża się każda częśc twojego ciała: zacznij od głowy, posuwając się w dół, wyobrażaj sobie, że napięcie znika z karku, ramion, palców, żołądka, nóg, stóp.

 – Staraj się nie dopuszczac do siebie natarczywych, drażniących myśli, skupiajac się na czymś, co wprawia Cię w dobry nastrój. Może to byc błękitny, bezkresny horyzont, piękne pasmo gór….itp.

 – Oddychaj naturalnym, regularnym rytmem. Musisz poczuc jak twoje nozdrza wchłaniają powietrze, które wypełnia twoje płuca, a potem spokojnie wypływa na zewnątrz. Staraj się oddychac brzuchem, nie klatką piersiową.

Licz powoli podczas wydechu, starając się, aby oba trwały równie długo.

 – Kiedy dopadnie Cię jakaś noedobra myśl, przyjmij ją do świadomości i pozwól odejśc. Amerykanski nauczyciel medytacji. Ram Dass, radzi aby każdą myśl wyobrazic sobie jako obłoczek, który siłą wyobraźni zmuszamy do odpłynięcia. Kiedy skonczysz ćwiczenia, powoli otwórz oczy, przeciagnij się i poczekaj minutę, zanim wstaniesz, aby uniknąć zawrotów głowy.

 – Zacznij od krótkich, kilkuminutowych sesji, potem je wydłużaj. Wyznacz sobie regularną porę na codizenne medytacje. Kiedy zdobędziesz wprawę, możesz medytować wszędzie.

Nie ma “dobrych” ani “złych” sposobów medytacji. Dobre jest to, co sprawdza się w twoim przypadku. Niektórzy eksperci twierdzą, że powtarzanie jednego zwrotu (mantry) raz po raz, monotonnie, może wprowadzic nasz umysł w stan psychicznego błogostanu.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ