Stawianie baniek, naturalna terapia naszego ciała.



Stawianie baniek to bardzo prosta i skuteczna metoda. udowodniono iż stawianie baniek daje  zdecydowaną poprawę u około 90% pacjentów poddajacych sie tej metodzie leczenia. Stawianie baniek znane jest od bardzo dawna, niestety ta metoda ostatnimy czasie jest coraz rzadziej stosowana. A to z kilku przyczyn.

Jedną z przyczyn zanikania tej metody jest fakt iz latwiej teraz nam jest sięgnąc po antybiotyk zakupiony w apktece, kolejna z przyczyn to fakt iż stosunkowo niewiele jest osób, które potrafią stawiac bańki.

Co daje stawianie baniek?

Mianowicie, stawianie baniek, zwiększa odporność naszego organizmu, czyli nasz organizm łatwiej sobie radzi z infekcjami oraz chorobami. Zabieg stawiania baniek poruwnuje się często do akupresury i akupunktury.

Tradycyjne bański stawia się za jednym razem w około 20 do 30 sztuk. Bańki umiejscawia się na plecach, bokach lub na klatce piersiowej. W zabiegu stawiania baniek możemy wyodrebnic dwa rodzaje: bańki suche i bańki gorące-ogniowe.



Zabieg z zastosowaniem baniek goracych-ogniowych:

Zabieg z bańkami gorącymi powszechnie uważany jest za zabieg skuteczniejszy od zabiegu bańkami suchymi inaczej próżniowym. Sam zabieh wygląda w następujący sposób:

Bańkę musimy zwilżyc na jej obrzeżach, następnie nasączonym denaturatem wacikiem (podpalonym) ociera się wnętrze bańki. Po nagrzaniu bańki, bańka przykładana jest do ciała pacjenta (najczęściej sa to plecy) i przytrzymujemy bankę aż do momentu zassania.

Zabieg z zastosowaniem baniek suchych-próżniowych:

Bańki suche-próżniowe, przeważnie posiadają na górze specjalny zawór, do którego przykłada się specjalna pomkę a nastepnie wysysa powietrze z wnętrza bańki. Przy tym zabiegu, możemy doskonale kontrolowac podcisnienie w bańce, poprzez skalę jaka jest umieszczona na pompce. Takie bańki są bardzo dobrym rozwiązaniem w momencie gdy zabiegowi poddawane są dzieci , ponieważ sami regulujemy siłę zasysania.

Istnieją też bańki suche próżniowe, które wykonane są w całości z gumy, i w tym przypadku podciśnienie w tych bańkach powstaje na skutek naciśnięcia bańki a następnie umiejscowieniem na ciele pacjenta.

Przeciwwskazania przy stawianiu baniek:

  • żylaki,
  • choroba gruźlica,
  • wysiękowe zapalenia stawów,
  • wysoka gorączka powyżej 38 C,
  • dermatozy czyli zmiany skórne łuszczyca, trądzik, pokrzywka, wypryski i inne,
  • uszkodzenie naskórka,
  • choroby nowotworowe,
  • baniek nie mozna stawiac w okolicach twarzy, szyi, przyśrodkowej powierzchni kończyn górnych i dolnych.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ