Zrób test HPV i nie daj szansy rakowi szyjki macicy.



Jak wykonac test HPV, jak przebiega test HPV, kobiety w jakim wieku powinny zrobic test HPV, ile kosztuje zrobienie testu HPV. Pytania na które postaramy się odpowiedziec.

Co kryje się pod terminem Test HPV?

Jest bardzo ważnym badaniem (równie ważnym jak cytologia), które powinno się wykonywac. W przypadku zwykłego badania cytologicznego , mimo iż takie badanie pozwala wykrywac różnego rodzaju zmiany jak powstają/zachodzą w szyjce macicy, to jednak test HPV pozwala na wykrycie wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Szybkie zdiagnozowanie pozwala na zastosowanie odpowiedniego leczenia, nie wykryty w wielu przypadkach prowadzi do powstania raka szyjki macicy.

Jak wykonac Test HPV?

Do badania pobierany jest wymaz z szyjki macicy, który może pobrac ginekolog np. podczas robienia cytologii. Zestaw „pobraniowy” możemy także  kupic w aptece i udac się do specjalisty, który pobierze próbką do badania. Pobrany materiał musimy wysłac do laboratorium. Testy HPV wbrew potocznemu mniemaniu powinni także wykonywac mężczyźni.

Ceny testów HPV są uzależnione od tego ile typów wirusa jest badanych. Ceny testów HPV wahają się od około 130 zł do nawet i 400 zł.

Test HPV – kto i kiedy musi poddac się badaniu?

Specjaliści zalecają wykonywanie testy HPV, przynajmniej raz w roku w przypadku osób aktywnych seksualnie. W przypadku nawracających stanów zapalnych dróg rodnych, stanów zapalnych cewki moczowej, zwłaszcza tych trudnych do zdiagnozowania, powinniśmy być szczególnie uczuleni i nie zapominac o badaniu. Test HPV warto również wykonywac w przypadku pojawiających się nadżerek i brodawek w narządach rodnych.

Wieloletnie stosowanie antykoncepcji hormonalnej, wkładek domacicznych jest również wskazaniem do wykonania testu HPV, zwłaszcza że w przypadku tej drugiej metody często występują stany zapalne dróg rodnych.



Testowi HPV powinny także poddac się kobiety, które planują zajście w ciąże, jak donoszą badania w przypadku około 20%  poronień, wykryto wirusa HPV. Należy pamiętac o tym że zakażona matka naraża podczas porodu zakażeniem własne dziecko.

Wirusy HPV

Z ponad 100 zbadanych typów HPV większość sklasyfikowanych wirusów to tak zwane wirusy niskiego ryzyka,czyli nie są one związane z powstawaniem raka szyjki macicy. W większości infekcji HPV przemijają w sposób  samoistny w ciągu kilku może kilkunastu miesięcy, nie przyczyniając się do powstawania wiekszych efektów zdrowotnych.

Wykryto iż około 15 typów wirusa HPV powiązanych jest z podwyższonym ryzykiem rozwoju raka szyjki macicy. Należą do nich HPV: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73 i 82 [1]. Trzy rodzaje wirusa HPV zostały zaklasyfikowane jako wirusy wysokiego ryzyka: HPV 26, 53 i 66 [1].

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ