Hemoroidy – objawy, przyczyny oraz jak leczyc hemoroidy?



Hemoroidy zaliczamy do schorzeń proktologicznych, swoja drogą hemoroidy to jedno z najczęściej występujących schorzeń.

Stwierdzono że na hemoroidy może chorowac od 30 % do 50% populacji. Hemoroidy to schorzenie którego częstotliwośc występowania zwiększa się z wiekiem.

Jakie są przyczyny powstawania hemoroidów?

Według źródeł medycznych powstawanie hemoroidów wiąże się z przewlekłymi zaparciami, na powstawanie hemoroidów mogą miec też wpływ czynniki genetyczne czy też siedzący tryb pracy, ale też może to byc zła dieta, chociażby niedobór włókna roślinnego inaczej błonnika.

Hemoroidy to częśc odbytu kazdego człowieka, dopiero w momencie powiększania się hemoroidów prowadzi  do ujawnienia choroby. Możemy wyróżnic dwa rodzaje hemoroidów: sa to hemoroidy wewnetrzne i hemoroidy zewnetrzne.

Hemoroidy wewnętrzne umiejscowione są w dolnej części prostnicy, natomiast hemoroidy zewnętrzne znajdują się pod skórą otaczającą odbyt.

Hemoroidy wewnętrzne, mogą powodowac krwawienia, można zauważyc wtedy plamki czerwone na papierze toaletowym, hemoroidy wewnetrzne są zwykle niebolesne. Hemoroidy wewnetrzne mogą jednak wypadac poza odbyt, na hemoroidzie może znajdowac się (gromadzic się)resztki kału czego następstwem jest świąd jaki będzie nam towarzyszył.

Natomisat hemoroidy zewnętrzne sa bardziej nam doskierają  niż hemoroidy wewnętrzne, ponieważ podrażniają leżącą nad hemoroidami skórę, dodatkowo w hemoroidach zewnętrznych może dochodzic do zakrzepu i wtedy wystepuje dotkliwy ból,



Jakie są objawy choroby hemoroidalnej, potocznie hemoroidów?

Choroba hemoroidalna  w sowoje początkowej fazie jest leczona zachowawczo, są to medykamenty w postaci czopków, mogą to też byc maści o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Wymienione medykament oczywiście nie usuwają problemu tzn nie likwiduja choroby jednakże w dużym stopniu zmniejszają objawy jakie nam doskierają z tego powodu. Choroba hemoroidalna w ten sposób rozwija się nadal i może to trwac wiele, wiele lat.

 

Do najczęstszych objawów jakie towarzyszą przy hemoroidach to: uczucie niecałkowitego opróżnienia, mogą występowac niewielkie krwawienia podczas oddawania stolca, krew możemy zauważyc na papierze toaletowym, może występowac świąd i pieczenie w okolicach odbytu, w przypadku już bardziej zaawansowanego stadium choroby hemoroidalne mogą wypadac hemoroidy na zewnątrz, może występowac śluz w okolicach odbytu, możemy odczuwac ból oraz dyskomfort w okolicach odbytu.

Rozpoznanie choroby hemoroidalnej:

Rozpoznanie choroby hermoidalnej w przypadku hemoroidów zewnętrznych, nie jest trudne ponieważ są one widoczne, jesli chodzi o zidentyfikowanie hemoroidów wewnętrznych, lekarz podczas badania może zbadac odbyt palcem, może też zbadac kanał odbytniczy przez anoskop, w celu sprawdzenia krwawienia.

Hemoroidy możemy także podzielic na stopień ich zaawansowania: hemoroidy 1-ego stopnia nie wystają z dobytnicy, moga byc krwawiace lub nie krwawiace, hemoroidy 2-ego stopnia wystaja podczas wypróżniania po czym same się chowają, hemoroidy 3-ego stopnia wystają poza odbyt i trzeba je ręcznie doprowadzac do tak zwanej “normalnej pozycji” i na sam koniec mamy hemoroidy 4-ego stopnia czyli hemoroidy które nie da się ręcznie cofnąc i potrzebna jest interwencja chirurgiczna, hemoroidy 4-ego stopnia może powodowac chociażby nietrzymanie moczu ( zobacz wszystko o nietrzymaniu moczu ).

Jak leczyc oraz jakie sa metody usuwania hemoroidów?

Gdy choroba hemoroidalna zostanie już zdiagnozowana przez lekarza, następuje odpowiednie podjęcie leczenie adekwatne do stopnia rozwoju choroby.

Jedną z metod w leczeniu choroby hemoroidalnej jest metoda zachowawcza, w skład której wchodzą poniższe metody:

– metoda zachowawcza, polega ona na zaaplikowaniu różnego rodzaju maści, czopków czy tez kremów przeciwbakteryjnych i przeciwbólowych,

– może to byc także leczenie dietetyczne, tzn oparte na odpowiedniej diecie, tak jak wczesniej wspominaliśmy bogatej w błonnik, który w bardzo dużym stopniu wpływa na przemiane materii i właściwie oróżnianie się.

— metoda naturalna np. nasiadówka, czyli moczenie posladków w ciepłej w wodzie po każdym wypróznianiu się.

Wymienione metody leczenie choroby hemoroidalne stosuję się w przypadku hemoroidów 1 i 2-ego stopnia.

Innymi metodami leczenia lub usuwania hemoroidów moga byc:

Gumkowanie, inaczej zwana metodą Barrona, tą metodę stosuję się przy leczenieu hemoroidów 2 i 3-ego stopnia. Metoda Barrona polega na zakładaniu gumowego pierścienia na hemoroid, pierścień odcina dopływ krwi do hemoroidu, czego następstwem jest iż guzek obumiera o poczym po około 10 dniach odpada.

Metoda Morinagi czyli  DGHAL – metoda ta opiera się na odnalezieniu naczyń tetniczych a nastepnie odcięciu przepływu krwi w tetnicach hemoroidalnych, zabieh ten wykouje się przy użyciu sondy USG. Polega to na założeniu szwów na tetnice, szwy są samowchłanialne. Sam zabieg wykounje się bez użycia znieczulenia ponieważ jest praktycznie bezbolesny, używa się jedynie żelu.

Metoda Krioterapia – metoda ta polega na zamrażaniu hemoroidów ( zabieg wykonuje się przy hemoroidach 1 i 2-ego stopnia). Zabieg polega na zamrażaniu ciekłym azotem lub podtlenkiem azotu, następuje wtedy niedokrweinie hemoroidu, czego nastepwstem jest martwica guzka.

Po zabiegu krioterapii możemy odczuwac ból, może także przy tym towarzyszyc  wydzielina z odbytu o nieprzyjemnej woni.

Chirurgiczna metoda usuwania hemoridów, tą metodę stosuję się przy hemoroidach 4-ego stopnia, gdy wszystkie inne metody okazały sie nieskuteczne. Polega na wycięciu hemoridów, jak wskazują statystyki do tej metody kwalifikuje sie około 10%-15% chorych na chorobę hemoroidalną.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ