Kilka słów o pielęgnacji skóry atopowej



Wiele z nas z pewnością nieraz słyszało o tej dolegliwości, jednak rzadko kiedy wiemy, na czym właściwie polega i w jaki sposób można ją zwalczać. Coraz częściej AZS pojawia się już u niemowląt, dlatego wszystkie młode mamy powinny zwrócić szczególną uwagę na to, jak we właściwy sposób troszczyć się o skórę swoich pociech.

 

Przede wszystkim warto nauczyć się rozpoznawać pierwsze symptomy świadczące o tym, że maluch może cierpieć na to schorzenie. Przyglądając się mu podczas przebierania lub po kąpieli, szukajmy zaczerwienionych miejsc, drobnych, niegojących się ranek czy naskórka łuszczącego się w nienaturalny sposób. Zanim jednak stwierdzimy, czy jest to atopowe zapalenie skóry u dziecka, i zaczniemy panikować, sięgnijmy po dostępne na rynku kosmetyki, np. Emolium, które w bezpieczny sposób pomogą nam zatroszczyć się o niemowlę.

Dbaj o maleństwo z głową

Zmagania z AZS wymagają od młodych mam niewielkiego wysiłku i zmiany dotychczasowych nawyków pielęgnacyjnych, jednak na pierwsze efekty stosowanej kuracji nie trzeba będzie długo czekać. Istotne jest to, by mimo natłoku obowiązków wynikających z macierzyństwa oraz jednoczesnego wykonywania domowych obowiązków, pamiętać o regularnym stosowaniu zakupionych przez nas środków.

Postarajmy się jednak, by nie były to przypadkowe produkty, po które sięgnęłyśmy podczas ostatnich zakupów w pobliskiej drogerii. Aby skutecznie zadbać o atopową skórę naszego noworodka, wybierzmy raczej profesjonalne serie kosmetyków, które w swojej ofercie ma coraz więcej marek produkujących środki dla dzieci. Idealnym rozwiązaniem będą przede wszystkim te z nich, które zapewnią skłonnemu do podrażnień naskórkowi wielogodzinne nawilżenie bez potrzeby stosowania ich w nadmiernej ilości.

 



  • Poza podstawowymi preparatami w postaci zbawiennych oliwek czy balsamów, warto również zastanowić się nad innymi rodzajami emolientów, które ukoją zaognioną, łuszczącą się skórę. Możemy używać ich na przykład podczas kąpieli lub tuż przed snem malucha, dzięki czemu aktywne składniki będą mogły lepiej zadziałać. Kosmetyki o właściwościach silnie nawilżających przydadzą się nam również wtedy, gdy promienie słoneczne zbytnio przesuszą naskórek naszego malucha, nawet jeśli staraliśmy się go przed nimi uchronić.

    Nie dla modnych ubrań

    Na tym jednak nie koniec. Poza kosmetycznymi sposobami radzenia sobie z atopowością u noworodków, możemy również zmienić nasze przyzwyczajenia dotyczące ubierania pociechy. Jeśli do tej pory w głównej mierze zależało nam na tym, by wybierane przez nas dziecięce stroje wpisywały się w najnowsze trendy, a nie zwracałyśmy uwagi na ich funkcjonalność i wygodę, to prawdopodobnie mogłyśmy się przyczynić do zaostrzenia stanów zapalnych. Im ciaśniejsze ubranka, tym bardziej opinają delikatną, atopową skórę, uniemożliwiając jej oddychanie, dlatego w trosce o dobro maleństwa decydujmy się raczej na nieco luźniejsze kroje, wykonane z bawełny bez sztucznych domieszek.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ