Alergiczne zapalenie spojówek – wszystko, co trzeba o nim wiedzieć



Swędzące, piekące i zaczerwienione spojówki, a także nadmierne łzawienie zauważa u siebie bardzo wiele osób, jednak czy wszyscy wiedzą, że to objawy alergicznego zapalenia spojówek? Jak rozpoznać u siebie tę dolegliwość, co zastosować, by zmniejszyć dolegliwości oraz kiedy zgłosić się do specjalisty?

Sezon alergii trwa. Szacuje się, że już blisko 1/3 Polaków zmaga się z uciążliwymi dolegliwościami związanymi z alergią1 Nadwrażliwość na alergeny jest najbardziej odczuwalna dla nosa i oczu: wodnisty katar, uciążliwe kichanie, a także łzawiące, swędzące oczy to typowe objawy alergii.

– Dodatkowo oczy alergików często są przekrwione, a na powiekach występuje charakterystyczny obrzęk – tłumaczy dr n. med. Marta Kołacińska-Flont, specjalista alergologii, ekspertka kampanii „Otwórz oczy na alergię”. Zdecydowanie najczęstszą postacią jest sezonowe alergiczne zapalenie spojówek – zwykle w formie łagodnej, w związku z silną ekspozycją na pyłki.

Dzień dobry, bolą mnie oczy

Na opuchnięte, łzawiące oczy wiele osób skarży się od samego rana. Czy rzeczywiście poranki są trudniejsze niż pozostała część dnia? – Może tak się zdarzyć. Wynika to często z niedostatecznej higieny oczu przed snem – przestrzega ekspertka. Dlatego tak ważna jest higiena oczu. Jak prawidłowo zadbać o narząd wzroku przed snem? Należy solidnie przepłukać oczy, najlepiej kroplami nawilżającymi bez konserwantów (np. Hyal-Drop Multi) lub przeznaczonymi dla alergików kroplami z ektoiną (np. EKTIN), czyli naturalną substancją, która tworzy niewidzialną tarczę na powierzchni oka, chroniącą przed wnikaniem alergenów.

– W przeciwnym razie, gdy alergen nie zostanie wypłukany, będzie przez całą noc czynnikiem drażniącym spojówkę. W dodatku, podczas snu, zamknięte powieki uniemożliwiają łzom usunięcie alergenów, tak jak to ma miejsce w trakcie dnia – wyjaśnia alergolog.

Podobnie rano należy powtórzyć tę procedurę, wówczas oczy będą w lepszej formie przez resztę dnia.

Kiedy do lekarza?

By zminimalizować objawy alergicznego zapalenia spojówek najczęściej stosuje się właśnie wspomniane wcześniej krople – np. z ektoiną i kwasem hialuronowym. Warto je stosować w razie odczuwania dyskomfortu.

Jednak są sytuacje, w których konieczna będzie wizyta u specjalisty.

– Na szczęście bardzo rzadko diagnozujemy tzw. wiosenne zapalenie spojówek i rogówki, czyli najcięższą postać alergicznego zapalenia spojówek, w którym na skutek bardzo nasilonego stanu chorobowego dochodzi do uszkodzenia rogówki, czasami z wytworzeniem trwałych blizn. By do tego nie dopuścić, trzeba zgłosić się wcześniej d specjalisty przestrzega dr M. Kołacińska-Flont.




Co więc powinno skłonić alergika do pilnej wizyty?

kiedy oczy są mocno przekrwione przez kilka dni
kiedy każde mrugnięcie sprawia ból
kiedy pacjent odczuwa światłowstręt
kiedy pacjent ma problemy z ostrością widzenia
kiedy powieki są tak mocno obrzęknięte, że nie można otworzyć oka
kiedy codziennie rano powieki sklejone są bardzo gęstą, lepką, ciągnącą się wydzieliną.

Na szczęście takie sytuacje są niezwykle rzadkie, jednak warto być czujnym i w razie potrzeby skontaktować się ze specjalistą.

1: Badanie „Chroń oczy przed alergią” Zymetria, marzec 2021

Wyrób medyczny EKTIN to innowacyjne krople do oczu stworzone z myślą o alergikach. Pomagają zapobiegać objawom uczulenia i wspomagają leczenie alergicznego zapalenia spojówek. Krople zawierają unikatową substancję: Ectoin® oraz kwas hialuronowy. Ectoin® to naturalna cząsteczka, która działa ochronnie na oko, zmniejsza stan zapalny i stabilizuje błonę komórkową. Wspólnie z kwasem hialuronowym tworzą one naturalną tarczę na powierzchni oka, która zabezpiecza przed wniknięciem alergenów. Dzięki bezpiecznemu składowi bez konserwantów oraz naturalnym substancjom aktywnym, EKTIN może być stosowany u kobiet w ciąży, małych dzieci, a także u osób ze szczególnie wrażliwymi oczami.

Krople chronią oko przed szkodliwym wpływem alergenów, a także wspierają proces regeneracji podrażnionej i wrażliwej spojówki. Przynoszą natychmiastową ulgę swędzącym, podrażnionym, suchym, zaczerwienionym i łzawiącym oczom. Preparat dostępny bez recepty

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ