Apiterapia – Propolis czyli kit pszczeli.



Apiterapia – Propolis czyli kit pszczeli

Kit pszczeli był i jest stosowany w medycynie naturalnej o d wieków. Skład kitu pszczelego uzależniony jest od miejscowych warunków, w których pszczoły zbierają go z roślin. Pszczoły stosują kit pszczeli do zalepiania otworów, uszczelniania i sklejania elementów ula, a nawet do tworzenia  „ sarkofagów” dla zabitych rabusiów, które dostały się do wnętrza ula.

Pozyskanym z ula propolis czyli kit pszczeli jest produktem bezpostaciowym, przypominającym „ zeschniętą” lub mazistą żywicę, o charakterystycznym, pięknym zapachu oraz gorzkim i piekącym smaku. Kit pszczeli ma różnorodne zabarwienie: brązowe, szare, brunatne a nawet czarne.

Wyciągi z propolisu uzyskuje się za pomocą 70% alkoholu etylowego. Optymalna temperatura ekstrakcji wynosi 40C. Po odparowaniu alkoholu otrzymuje się półpłynny zagęszczony wyciąg z propolisu.

Profesjonalnie  pozyskany i oczyszczony propolis (kit pszczeli) jest bardzo złożoną substancją bogatą w biologiczne czynne związki chemiczne takie jak: flawonoidy, związki fenolowe, terpeny, substancje lipidowo-woskowe, biopierwiastki.

Udowodniono wielorakie biologiczne działanie propolisu(kitu pszczelego):

– działanie regenerujące

– działanie antybakteryjne i antywirusowe

– działanie znieczulające

– działanie stymulujące układ immunologiczny

 

 



Działanie lecznicze propolisu ( kitu pszczelego)

W oficjalnej sprzedaży znajduje się sporo preparatów propolisowych, są to : maści, krople propolisowe, czopki, gałki dopochwowe. Etanolowy roztwór propolisu znacznie przyśpiesza gojenie zranień i uszkodzeń skóry i błon śluzowych, likwiduje stan zapalny, nie dopuszcza do zakażeń.

Za pomocą propolisu (kitu pszczelego) leczy się ropne choroby skóry, w tym zakażenia wywołane przez gronkowce. Badania kliniczne wskazują na 76% skuteczność propolisu (kitu pszczelego)w leceniu tego typu schorzeń. Pozytywne wyniki uzyskuje się również w leczeniu grzybic skóry różnego rodzaju pochodzenia.

Korzystne działanie propolisu (kitu pszczelego)zaobserwowano podczas leczenia żylakowych owrzodzeń podudzi. Z dobrym skutkiem stosuje się również propolis (kit pszczeli)miejscowo i do wewnątrz w guzach krwawnicowych i szczelinach odbytu.

Propolis (kit pszczeli) okazał się skuteczny także w przypadku leczenia termicznych uszkodzeń skóry ( odmrożenia i oparzenia) oraz propolis stał się pomocnym środkiem w wielu schorzeniach chirurgicznych ( zapalenia kości i szpiku kostnego, amputacje i przeszczepy, rany po zabiegach chirurgicznych okolicy odbytu, zmiażdżenia palców rąk a także w leczeniu odleżyn)

Schorzenia gardła i krtani są także podatne na leczenie propolisem (kitem pszczelim) zwłaszcza ostre nieżytowe zapalenia gardła i krtani oraz przewlekłe zapalenia gardła. Za pomocą propolisu (kitu pszczelego) leczy się również schorzenia jamy ustnej (afty), grzybicze zapalenia jamy ustnej (pleśniawki), czy powierzchniowe zapalenia języka.

Propolis jest cennym środkiem stosowanym w stomatologii np.: chorobach miazgi zębowej i kanałów korzeniowych, ostrym i przewlekłym zapaleniem ozębnej, wrzodziejącym zapaleniu dziąseł oraz paradontozie.

Dobre efekty uzyskano także przy leczeniu schorzeń układu krążenia w chorobach przewodu pokarmowego ( stany zapalne żołądka i jelit, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy) oraz układu oddechowego ( przewlekłe zapalenia migdałków, nieżyt krtani, astma oskrzelowa).

Badania kliniczne wykazały, że propolis (kit pszczeli) stosowany wspomagająco pozwala na uzyskanie znacznej poprawy stanu zdrowia we wczesnych przypadkach wirusowego zapalenia wątroby.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ