Apiterapia – jad pszczeli .



Apiterapia – jad pszczeli

Za kolejny produkt w Apiterapii oprócz mleczka pszczelego czy propolis, bardzo ceniony jest jad pszczeli. Ta lepka, przeźroczysta substancja o konsystencji syropu o lekko żółtawym zabarwieniu, ma gorzki, ostry smak . Jad pszczeli w zetknięciu z powietrzem szybko wysycha i twardnieje. Wysuszony jad pszczeli zawiera 80% białka, peptydy np: melittina, apamina, peptyd M.C.D, enzymy, biopierwiastki, cukry proste, lipidy, wolne aminokwasy, kwasy nukleinowe.

Szczególną aktywność w jadzie pszczelim stanowi około 50% suchej masy. Niewielką ilość jadu pszczelego wprowadzonego podskórnie pobudza układ przysadkowo-nadnerczowy, w surowicy krwi podnosi się poziom kortyzonu i adrenaliny.

Hormony te są czynnikami przeciwzapalnymi, pomagającymi tłumić odpowiedź immunologiczną organizmu. Melittina która znajduje się w jadzie pszczelim uśmierza ból, hamując przenoszenie impulsów w zawojach układu nerwowego. Melittina stymuluje uwalnianie adrenokortykotropin i beta-endorfin, zwiększając wydzielanie hormonów działających przeciwzapalnie.

Skuteczność działania jadu pszczelego:

Działanie jadu pszczelego i jego skuteczność znana była od wieków, skoro z zapisków kronikarzy wiadomo, że pszczoły pomogły wyleczyć z podgary Karola Wielkiego króla Franków ( 742-814) , wyleczyły z reumatyzmu Iwana Groźnego (1530-1584), a medycyna ludowa mogłany się pochwalić tysiącami takich wydarzeń.

 

 



Wskazaniem terapii użądleniowej są przede wszystkim choroby reumatyczne układu ruchu, reumatoidalne zapalenie stawów ( zobacz wszystko o reumatoidalnym zapaleniu stawów ), zesztywnienie i zwyrodnienie zapalenie stawów kręgosłupa. Jad pszczeli w chorobach układu nerwowego, z uwagi na możliwość występowania reakcji uczuleniowych, terapii takich nie polecamy do stosowania w sposób przypadkowy.

Większość ludzi boi się użądlenia pszczół, zwłaszcza alergicy, bo może ono nawet zagrozić życiu. Uczulenie na jad pszczeli stanowi zasadnicze przeciwwskazanie do jego stosowania.

Jad pszczeli to jednak prawdziwe dobrodziejstwo i często ostatnia deska ratunku w bólu reumatycznym. Preparaty z jadem pszczelim wytwarzane są jednak niestety w niewielu krajach. Pacjenci mają także ograniczony dostęp do profesjonalnych gabinetów stosujących ten rodzaj apiterapii , ze względu na duże ryzyko reakcji anafilaktycznych (wstrząsu uczuleniowego).

Źródło Czasopismo Ekologiczne Zdrowie i Apiterapia.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ