5 najpopularniejszych mitów o włosach



Gdy przetłuszczają się – myj rzadziej, rodzaj szczotki do włosów nie ma znaczenia, olej jest do samochodu, a nie do włosów – to tylko niektóre mity, z którymi można się spotkać, czytając lub słuchając rad o pielęgnacji włosów. Któż nie spotkał się z przeróżnymi opiniami na temat włosów. Swoimi przekonaniami dzielą się mamy, babcie, przyjaciółki, ale także niektórzy fryzjerzy. Oto najpopularniejsze mity, z którymi mierzą się eksperci od włosów.

1. Gdy przetłuszczają się – myj rzadziej

To zdecydowanie najpopularniejszy mit, przekazywany wręcz z pokolenia na pokolenie – włosy wolniej się przetłuszczają, jeśli nie są myte codziennie. Nie ma żadnego uzasadnienia dla tej tezy, wręcz przeciwnie: duża ilość sebum może obciążyć włosy, spowodować ich wypadanie, przyczynić się do pojawienia się lub zaostrzenia łupieżu, a nawet stanu zapalnego i nadwrażliwości skóry głowy. Do tego dochodzi jeszcze dyskomfort związany z poczuciem posiadania nieświeżej fryzury.

Włosy przetłuszczające należy specjalnie pielęgnować. Konieczne będą delikatne szampony, bez silnych detergentów i silikonów. Należy też myć je dwa razy – najpierw same włosy, by pozbyć się zanieczyszczeń, a następnie skórę głowy.

2. To naturalne, że włosy wypadają

Owszem, ale tylko do pewnego momentu. – Dziennie zdrowy człowiek traci nawet około 100 włosów. Sytuacja przestaje być normą, gdy ubywa ich około 200-300 na dobę – to jest już wartość zauważalna gołym okiem – wyjaśnia dr Marzena Wieczorkowska, dyrektor ds. badań i rozwoju w łódzkiej firmie Pharmena.

Przyczyn nadmiernego wypadania włosów może być wiele. Przodują stres, zła dieta, a także przebyte infekcje. – Mieszek włosowy jest bardzo delikatny, dlatego silnie reaguje na osłabienie organizmu – kontynuuje dr Marzena Wieczorkowska.

Gdy włosy wypadają nadmiernie, warto rozpocząć proces ich wzmocnienia, poprzez stosowanie szamponów przeciwko wypadaniu włosów (np. polska linia szamponów Dermena). Pomocne będą też wcierki na bazie ekstraktów roślinnych, stymulujące cebulki do odrostu, a także kuracje w ampułkach do wcierania (np. kuracja w ampułkach Dermena).




3. Rodzaj szczotki do włosów nie ma znaczenia

Źle dobrana szczotka może wyrywać, łamać włosy i pogarszać ich ogólny stan. Włosy z tendencją do tworzenia kołtunów, źle czesane mogą być wyrywane w naprawdę niemałej ilości. Ale odpowiednia szczotka to nie tylko kwestia sprawnego i bezbolesnego rozczesywania, ale też pielęgnacji – dobrze wyszczotkowane włosy, będą lśniące, a na dłuższą metę także lepiej wypielęgnowane i zdrowsze. Szczotkę należy dobrać do rodzaju, długości i typu włosów.

Włosy kręcone lubią szeroko rozstawione zęby, które ułatwiają rozczesywanie bez plątania, a jednocześnie nie niszczą naturalnego skrętu lub fal. Popularne okrągłe szczotki idealnie sprawdzą się do krótkich włosów, bo podnoszą fryzurę u nasady. Tzw. szczotki wentylowane nadają się dokładnego rozczesywania nawet bardzo grubych, gęstych włosów.
Ważny jest również rodzaj włosia – polecane są te z włosiem dzika, które idealnie sprawdzą się przy włosach delikatnych, bo łagodnie rozczesują fryzurę bez szarpania i wyrywania włosów.

4. Bezpieczne jest spanie z mokrymi włosami

Ileż to razy kuszona wizją dłuższego pospania decydowałaś się na umycie głowy i pójście spać z mokrymi włosami? Niestety rozwiązanie stosowane przez miłośniczki późniejszego wstawania rano nie jest bezpieczne dla włosów, szczególnie tych długich. – Włosy ocierające się o poduszkę są nieświadomie łamane i wyrywane. Rano mogą być mocno poplątane, a ich rozczesanie będzie trwało długo i niestety może skończyć się wyrywaniem całych kępek – tłumaczy dr Marzena Wieczorkowska.

Spanie z mokrymi włosami nie jest też wskazane ze względów higienicznych: kilka godzin w mokrym środowisku oraz bakterie i roztocza z pościeli to miks, który może powodować nieprzyjemne infekcje skóry głowy lub twarzy. Spanie z mokrymi włosami może prowadzić do zbyt dużego wychłodzenia skóry głowy, a w konsekwencji do przeziębienia.

5. Olej to jest do samochodu, a nie do włosów

Choć olejowanie jest coraz popularniejszą metodą pielęgnacji włosów, wciąż wiele osób uważa ten zabieg za nieskuteczną fanaberię. Rzeczywiście, źle dobrany olej lub nieprawidłowa aplikacja mogą sprawić, że procedura nie przyniesie żadnych efektów. Oleje trzeba dobrać do potrzeb włosów, ale także do ich typu, szczególnie porowatości. Niedopasowany – może dać efekt odwrotny do oczekiwanego. Wśród innych błędów można wymienić chociażby nieodpowiedni czas trzymania oleju na włosach.

Minimalny czas olejowania to 30-40 minut. Dla lepszych efektów warto pozostawić olej na 2-3 godziny, a raz na jakiś czas wykonać olejowanie włosów na noc. Efekt może osłabiać też nakładanie zbyt dużej ilości oleju, niewłaściwy sposób zmywania oleju i niedomywanie go. Ważna jest także regularność stosowania zabiegów – osoby, które myją włosy codzienne powinny olejować włosy 2-3 razy w tygodniu, ci, którzy rzadziej oczyszczają głowę – raz w tygodniu.

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ