Pistacje – orzechy szczęścia



Pistacje – orzechy szczęścia

Takim mianem Chińczycy określają te wyjątkowo smaczne i zdrowe owoce. Jednak nie tylko mieszkańcy Dalekiego Wschodu docenili ich walory odżywcze i kulinarne. Ten przysmak o charakterystycznej zielonej barwie znany jest w wielu regionach świata już od starożytności. W dzisiejszych czasach, cieszy się ogromną popularnością wśród zwolenników zdrowego stylu życia.

Drzewa pistacjowe uznawane są za długowieczne, ponieważ owocują nawet przez 200 lat. Ciepłolubna roślina pochodzi z terenów Azji Mniejszej i Środkowej. W Europie, największe plantacje znajdują się natomiast na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Z uprawy tych aromatycznych orzechów słynie grecka wyspa Egina. Dojrzewają one na przełomie lata i jesieni, a o ich gotowości do spożycia świadczą zaróżowione, pęknięte skorupki. Poza wyjątkowym smakiem, pistacje odznaczają się prozdrowotnymi właściwościami oraz wieloletnią i fascynującą historią.

Pistacje – Smakołyk z królewskich stołów

Drzewo pistacjowe uznawane jest za jedno z najstarszych kwitnących drzew orzechowych. Już w biblijnej Księdze Rodzaju możemy znaleźć o nich wzmiankę. Makeda, władczyni królestwa Saby tak je uwielbiała, że wydała rozkaz, aby wszystkie pistacje, które zostaną zebrane na terenie całego państwa były przeznaczone tylko dla niej.

Do Imperium Rzymskiego sprowadził je sam cesarz Witelkoiusz. W spisanej po łacinie książce kucharskiej pochodzącej z czasów starożytności znajdziemy wiele przepisów, których jednym ze składników są zielone orzechy. Apicjusz, jej autor uważany za mistrza sztuki kulinarnej epoki antyku, doceniał charakterystyczny smak oraz zdrowotne właściwości pistacji.




Pistacje – Owoc o wielu twarzach

Pistacje, nazywane również zielonymi migdałami używane są przede wszystkim do przygotowywania wyrobów cukierniczych takich jak: torty, ciasta i puddingi. Doskonale sprawdzają się także jako składnik słodkich mas oraz lodów. Ponadto można spożywać je w formie przekąski, zarówno na surowo, jak i po wcześniejszym uprażeniu. Z nasion tych owoców wytłacza się olej, który uchodzi za ekskluzywny dodatek do różnego rodzaju potraw. Co ciekawe, ich walory cenione są nie tylko w kuchni. Znajdują one szerokie zastosowanie w branży meblarskiej. Żywicę drzewa pistacjowego wykorzystuje się przy produkcji lakierów, a ekstrakt pochodzący z liści stosowany jest do barwienia jedwabiu i dywanów.

Naturalny kompleks witamin

Zielone migdały są bogatym źródłem wielu cennych dla organizmu mikro- i makroelementów. Zawierają duże ilości białka, żelaza, potasu, fosforu oraz witamin z grupy B. Pistacje polecane są osobom dbającym o linię, ponieważ wchodzący w ich skład błonnik przyspiesza przemianę materii i reguluje procesy trawienne. Lekarze i dietetycy zalecają ich częste spożywanie w ramach profilaktyki chorób serca. Co więcej, uchodzą za jeden z najsilniejszych antyoksydantów, co oznacza, że mają dobroczynny wpływ nie tylko na zdrowie. Jako silny przeciwutleniacz pozytywnie oddziałują na stan skóry oraz pozwalają zachować jej młody wygląd.

Choć w naszym klimacie wyhodowanie drzewa pistacjowego we własnym ogrodzie może okazać się niemożliwe, to nie należy rezygnować z ich spożywania. Doceńmy zalety zielonych orzeszków i włączmy na stałe do swojego jadłospisu.

Źródło: ROS-SWEET Sp. z o.o. 

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ