Stop atakom na placówki medyczne na Ukrainie – UNICEF
Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF, dr Natalia Kanem, Dyrektor Generalna UNFPA oraz dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, Dyrektor Generalny WHO opublikowali wspólne oświadczenie potępiające wszelkie akty przemocy w stosunku do placówek medycznych i pracowników ochrony zdrowia.
Apelujemy o natychmiastowe zaprzestanie wszelkich ataków na placówki medyczne na Ukrainie. W ich wyniku pacjenci i pracownicy medyczni tracą zdrowie i życie. Ataki niszczą kluczową infrastrukturę zdrowotną oraz ograniczają dostęp tysięcy osób do pomocy medycznej, pomimo ogromnych potrzeb.
Atakowanie najbardziej bezbronnych osób: niemowląt, dzieci, kobiet w ciąży i tych, którzy już cierpią z powodu różnych chorób i dolegliwości, a także pracowników ochrony zdrowia ryzykujących własne życie, aby ratować życie – jest aktem bezwzględnego okrucieństwa.
Od początku wojny na Ukrainie WHO odnotowało 31 ataków na placówki medyczne. Według doniesień organizacji, w 24 przypadkach uszkodzeniu lub zniszczeniu uległy placówki ochrony zdrowia, a w pięciu przypadkach uszkodzeniu lub zniszczeniu uległy karetki pogotowia. Na skutek tych ataków co najmniej 12 osób straciło życie, a 34 zostały ranne. Pomimo apeli o ochronę placówek medycznych, ataki wciąż są przeprowadzane. WHO weryfikuje wszystkie doniesienia.
Ataki na pracowników ochrony zdrowia i infrastrukturę medyczną bezpośrednio wpływają na możliwość dostępu do podstawowych usług zdrowotnych – zwłaszcza dla kobiet i dzieci. Podczas gdy rośnie potrzeba opieki medycznej dla kobiet w ciąży, młodych matek, dzieci i osób starszych, dostęp do usług jest poważnie ograniczony przez akty przemocy. Przykładowo, od początku wojny na Ukrainie, urodziło się już 4300 dzieci. Szacuje się, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy 80 000 kobiet na Ukrainie urodzi dziecko. Niestety zapasy tlenu i środków medycznych, w tym stosowanych w leczeniu powikłań, są niebezpiecznie niskie.
System ochrony zdrowia na Ukrainie jest wyraźnie obciążony, a jego upadek byłby katastrofą. Należy dołożyć wszelkich starań, aby temu zapobiec.
Międzynarodowe prawo humanitarne i prawa człowieka muszą być przestrzegane, a ochrona ludności cywilnej powinna być priorytetem.
Organizacje humanitarne i pracownicy ochrony zdrowia muszą być w stanie bezpiecznie udzielać pomocy medycznej, w tym szczepić przeciwko COVID-19 i polio oraz dostarczać leki ratujące życie na terenie całej Ukrainy. Wsparcie medyczne powinno być również dostępne na przejściach granicznych, zwłaszcza dla dzieci i kobiet w ciąży.
Niezwykle ważne jest, aby organizacje humanitarne miały bezpieczny i niezakłócony dostęp do WSZYSTKICH potrzebujących osób, gdziekolwiek się znajdują. UNICEF, UNFPA i WHO współpracują z partnerami w celu zwiększenia skali pomocy ratującej życie. Musimy być w stanie bezpiecznie dostarczyć sprzęt medyczny do ośrodków zdrowia, tymczasowych placówek medycznych i schronów, zwłaszcza sprzęt niezbędny w opiece położniczej i noworodkowej.
Placówki medyczne powinny być chronione przed wszelkimi aktami przemocy. W trosce o pracowników ochrony zdrowia i wszystkich ludzi na Ukrainie, którzy potrzebują dostępu do opieki medycznej, należy zaprzestać ataków na wszystkie placówki i inną infrastrukturę cywilną.
Na koniec wzywamy do natychmiastowego zawieszenia broni, aby osoby potrzebujące wsparcia mogły otrzymać pomoc humanitarną. Pokojowe zakończenie wojny na Ukrainie jest możliwe.
UNICEF Polska prowadzi zbiórkę funduszy na pomoc dzieciom na Ukrainie. Obecne wsparcie organizacji obejmuje transport czystej wody, środków higienicznych, sanitarnych oraz zapewnianie pomocy medycznej i psychologicznej dla poszkodowanej społeczności. Pomóc można przekazując darowiznę poprzez stronę www.unicef.pl/ukraina.
###
O UNICEF
UNICEF od 75 lat ratuje życie dzieci, broni ich praw i pomaga im wykorzystać potencjał, jaki posiadają. Nigdy się nie poddajemy!
Pracujemy w najtrudniejszych miejscach na świecie, aby dotrzeć do najbardziej pokrzywdzonych dzieci. W ponad 190 krajach i terytoriach pracujemy #dlakazdegodziecka, aby budować lepszy świat dla wszystkich. Przed, w trakcie i po kryzysach humanitarnych jesteśmy na miejscu niosąc ratującą życie pomoc i nadzieję dzieciom i ich rodzinom. Realizujemy nie tylko działania pomocowe, ale także edukacyjne. Wierzymy, że edukacja to jedna z najbardziej skutecznych form zmieniania świata. W Polsce pracujemy ze szkołami i samorządami, aby prawa dziecka były zawsze przestrzegane, a głos młodych ludzi słyszany i respektowany. Jesteśmy apolityczni i bezstronni, ale nigdy nie pozostajemy obojętni, gdy chodzi o obronę praw dzieci i zabezpieczenie ich życia i przyszłości. Więcej informacji na unicef.pl.