Kompendium wiedzy: aparat lingwalny



U dorosłych pacjentów wady zgryzu koryguje się za pomocą aparatów ortodontycznych. Jedną z dostępnych propozycji jest nowoczesny aparat lingwalny. Czym różni się on od najprostszych aparatów, czyli metalowych?

Spersonalizowany aparat lingwalny, czyli aparat niewidoczny

Elementem wyróżniającym aparat lingwalny jest jego położenie. Mocuje się go na powierzchni zębów, ale od ich wewnętrznej strony. W rezultacie leczenie jest dyskretne – aparat nie jest widoczny dla otoczenia. To doskonałe rozwiązanie dla osób pracujących. Z reguły to właśnie one chcą zachować profesjonalny wygląd. Aparat lingwalny umożliwia im to przez cały okres leczenia.

Czy każdy gabinet ortodontyczny oferuje aparat lingwalny? Proponują go nowoczesne kliniki ortodontyczne działające w dużych miastach. Jeżeli ortodonta Kraków, Warszawę czy Gdańsk wybrał jako siedzibę dla swojego gabinetu, to z pewnością oferuje spersonalizowane, czyli wykonywane na indywidualne zamówienie, aparaty lingwalne.

Szybkie skorygowanie wady zgryzu za pomocą aparatu lingwalnego

Zaletą aparatu lingwalnego jest możliwość korygowania różnych wad zgryzu. W przypadku mniej skomplikowanych wad zgryzu ortodonta może zaproponować aparat lingwalny Incognito Line. Wyróżnia się on mniejszą liczbą zamków – jest ich 6-8 na łuk. To z kolei podnosi komfort użytkowania aparatu.

Czas leczenia aparatem lingwalnym jest krótszy niż w przypadku zwykłego aparatu. Ma to związek z dwoma kwestiami. Pierwsza to precyzyjna technologia wykonania. Z kolei druga dotyczy personalizacji aparatu. Jest on przygotowywany indywidualnie dla każdego pacjenta. Z tego też względu osobom korzystającym z aparatów lingwalnych rzadziej wyznaczane są wizyty kontrolne w gabinecie ortodontycznym.




Aparat lingwalny – idealny dla osób uczulonych na nikiel

Nie u każdego pacjenta można założyć zwykły, czyli metalowy aparat. Powodem jest uczulenie na nikiel. Tymczasem pierwiastka tego używa się przy produkcji klasycznych aparatów. Jest on wykorzystywany do wykonania m.in. zamków czy łuków. Pacjentom uczulonym na nikiel zaleca się #aparatlingwalny. Ten – w odróżnieniu od klasycznego – jest wykonywany ze złota. Nie ma zatem ryzyka wystąpienia uczulenia.

Aparat lingwalny jest też dedykowany pacjentom chcącym zminimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy. Higiena jamy ustnej nie jest utrudniona ze względu na miejsce mocowania aparatu. Pacjenci nie muszą obawiać się nieestetycznych przebarwień czy odwapnień. Mogą one pojawić się po usunięciu aparatu mocowanego z przodu zębów i powodować dyskomfort.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ