Zabiegi medycyny estetycznej – jak zadbać o bezpieczeństwo?
Chociaż scenariusz znany z filmu „Wiek Adaline”, w którym główna bohaterka przestaje się starzeć, jest marzeniem wielu osób, bardziej realną opcją jest skorzystanie z zabiegów medycyny estetycznej. Wbrew utartym schematom zabiegi te nie tylko poprawiają niedoskonałości, ale też pomagają wyeliminować problemy zdrowotne. Jednak planując wizytę w klinice, kluczowym aspektem jest zwrócenie na bezpieczeństwo podczas wykonywania zabiegów. Czym powinniśmy się kierować?
Medycyna estetyczna cały czas cieszy się dużym zainteresowaniem. Z roku na rok oferty w klinikach poszerzają się o kolejne zabiegi na różne partie ciała. Coraz więcej problemów skórnych da się rozwiązać, a metody są zdecydowanie mniej inwazyjne niż w przypadku chirurgii plastycznej. Jednak najważniejsze przy wybieraniu odpowiedniej kliniki jest zwrócenie uwagi na kluczowe standardy bezpieczeństwa.
Odpowiednia konsultacja
Każdy, nawet w teorii prosty zabieg z zakresu medycyny estetycznej powinien być poprzedzony szczegółową konsultacją z ekspertem. Tylko rzetelnie przeprowadzony wywiad pozwala postawić odpowiednią diagnozę, dobrać parametry oraz zakwalifikować pacjenta do danego zabiegu. Dzięki temu łatwiej też omówić z pacjentem proces rekonwalescencji po zabiegu, gdyż znane są jego indywidualne predyspozycje.
Wybór sprawdzonego specjalisty medycyny estetcznej
Warunkiem bezpiecznego przeprowadzenia zabiegów medycyny estetycznej jest wybór profesjonalnej kliniki, w której praktykują doświadczeni specjaliści. Wówczas, nawet w przypadku wystąpienia sporadycznych działań niepożądanych profesjonalny personel jest w stanie błyskawicznie zareagować i pomóc pacjentowi.
Specjalista, który będzie przeprowadzać zabieg, powinien mieć odpowiednie wykształcenie – w zależności od wykonywanego zabiegu może to być specjalizacja kosmetologiczna czy nawet chirurgiczna. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej często polegają na podaniu bądź wstrzyknięciu odpowiedniej substancji, która wchodzi w reakcję z organizmem. Zawsze wiąże się to z ryzykiem choćby wystąpienia reakcji alergicznej, a nie każda kosmetyczka posiada odpowiednią wiedzę, by w takiej sytuacji odpowiednio zareagować – mówi dr n. med. Joanna Wiśniewska-Goryń, specjalista chirurgii plastycznej, lekarz medycyny estetycznej, konsultant ds. medycyny estetycznej w CMD.
Sprzęt wysokiej jakości
W sprawdzonych klinikach specjaliści pracują na sprzęcie najwyższej jakości, który posiada wszelkie niezbędne patenty i certyfikaty. Część urządzeń, aby mogła zostać dopuszczona do użytkowania, musi zostać zarejestrowana jako produkt medyczny. Wybierając profesjonalną i sprawdzoną klinikę, otrzymujemy pewność, że specjaliści będą pracować z wykorzystaniem najwyższej jakości sprzętu.
Czy zima to dobry czas na wykonywanie zabiegów?
Często zadajemy sobie pytanie czy zimą można wykonywać zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. O tej porze roku zdecydowanie warto zainteresować się wszelkimi zabiegami, które wymagają użycia lasera. Brak promieni słonecznych sprzyja depilacjom oraz zabiegom na twarz, chociaż wciąż warto pamiętać o korzystaniu z filtra UV, który powinien być stosowany przez cały rok. Ze względów komfortu pacjenta właśnie w tym czasie można rozważyć wszelkie zabiegi, które mogą pozostawić po sobie delikatny obrzęk (jak np. profhilo). Ostatnie miesiące roku są też dobrą opcją na rozpoczęcie serii zabiegów modelujących sylwetkę – komentuje dr n. med. Joanna Wiśniewska-Goryń, specjalista chirurgii plastycznej, lekarz medycyny estetycznej, konsultant ds. medycyny estetycznej w CMD.
Wybór odpowiedniego zabiegu zawsze powinien odbyć się po konsultacji ze specjalistą. Kluczowe jest również pamiętanie o wszelkich środkach ostrożności związanych z dezynfekcją zarówno w trakcie zabiegu, jak i podczas etapu rekonwalescencji.