Gotowanie na parze, czyli zdrowe gotowanie dzięki parowarom.



Jeśli jeszcze w twojej kuchni nie pojawił się parowar, to czas najwyższy by to zmienić. Bez wątpienia, takie urządzenie zostanie szybko docenione. Parowary mają bowiem same zalety. Potrawy, które przygotujemy w taki sposób, będą nie tylko zdrowsze niż te tradycyjne, ale też o wiele smaczniejsze. Wszystko dzięki temu, że obróbka cieplna pokarmów przy użyciu pary nie wpływa znacznie na utratę przez nie cennych składników odżywczych. A potrawy mają zachowany smak i aromat.

Najczęściej kupowane parowary, parowary na każdą kieszeń:

Parowary zdecydowanie doceniają użytkownicy internetowej porównywarki cen Skąpiec.pl. Serwis prześledził ich wybory. Okazuje się, że najpopularniejsze są te oto modele: Tefal VS4003, Zelmer 37Z010, Philips HD9140, Manta MM535 oraz Amica PT3011. Różnią się one nie tylko funkcjonalnością i wyglądem, ale też ceną. Na model Manta MM535 musimy wydać ok. 60zł, zaś np. na Philips HD9140 ok. 250zł. Takie zróżnicowanie powoduje, że każdy z pewnością znajdzie parowar na swoją kieszeń.

Popularne na Skąpiec.pl modele parowarów:

modanaurode.pl  -  parowar tefal vs4003

 Tefal VS4003 – cena od 330 zł

modanaurode.pl  -  parowar zelmer 37z010

 Zelmer 37Z010 – cena od 138 zł

modanaurode.pl  -  parowar philips hd9140

 Philips HD9140 – cena od 249 zł

modanaurode.pl  -  parowar amica pt3011

 Amica PT3011 – cena od 155 zł

modanaurode.pl  -  parowar manta 535

 Manta MM535 – cena od 60 zł

W czasach, kiedy zdrowe odżywianie stało się po prostu modne, przykładamy coraz większą wagę do tego, co ląduje na naszych talerzach. Korzystając z parowaru, możemy być pewni, że za każdym razem będziemy kosztować nie tylko zdrowy, ale też smaczny posiłek.



Przepis na warzywa gotowane na parze – “Warzywa a’la ratatouille”

Składniki potrzebne do przygotowania potrawy:

– 3 średniej wielkości ziemniaki

– 1 Papryka (żółta, czerwona, zielona)

– 2 duże cukinie

– 4 pomidory

– 1 opakowanie (250 gramów)  Mozzareli

– Pietruszka (nac)

modanaurode.pl  -  warzwa al'a ratatouille, gotowane na parze

Przyrządzenie potrawy:

Wszystkie warzywa dokładnie myjemy, następnie ziemniaki obieramy ze skórki, z papryk wykrawamy środek z pestkami, a cukinii odkrawamy końcówki, pomidory zaś zalewamy wrzątkiem w celu łatwiejszego obrania ze skórki.

Po obraniu ziemniaków, kroimy je w bardzo drobne talarki, po czym układamy je na samym dole naczynia, ponieważ ziemniaki będą gotowały się najdłużej. W podobny sposób kroimy cukinie i układamy ja na ziemniakach, przyprawiamy ja solą i pieprzem

(wg. uznania). Następnie paprykę kroimy w paski i układamy ja na cukinii. Obrane ze skórki pomidory, kroimy w plastry grubości około 0,5 cm, nastepnie kładziemy je na papryce.

Na sam koniec odsączona Mozzarelle kroimy w plastry o grubości około 1 cm, kładziemy ją na pomidorach i polewamy oliwą, na wierzchu kładziemy natke pietruszki ( możemy także opcjonalnie dodac liście bazyli).

Gotowanie potrawy:

Całośc gotujemy w parowarze od 35 – 45 minut. Po upływie tego czasu, wyłączamy parowar ale warzywa pozostawiamy jeszcze w parowarze na około 15 – 20 minut.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ