Dzieci w Syrii nie mogą dłużej czekać. Podpisz apel UNICEF Polska i pomóż zakończyć wojnę!



Syryjskie dzieci od ponad 10 lat są ofiarami jednego z najbardziej brutalnych konfliktów zbrojnych na świecie. Każdego dnia tracą zdrowie i życie. Wiele z nich nie zna innej rzeczywistości niż przemoc i strach. UNICEF Polska przygotował apel do społeczności międzynarodowej o pilne podjęcie wszelkich możliwych działań w celu ratowania syryjskich dzieci i zapewnienia im bezpieczeństwa. Każdy może się pod nim podpisać za pośrednictwem strony: unicef.pl/apel-syria.

W tym roku minęła dekada od wybuchu wojny w Syrii. Tylko według oficjalnych danych, niemal 12 tys. dzieci zostało zabitych lub rannych, a ponad 5,7 tys. zostało zmuszonych do walk. Dzieci często są okaleczane i tracą życie z powodu min i niewybuchów. Co najmniej 3 mln najmłodszych nie chodzi do szkoły, a ponad 500 tys. jest chronicznie niedożywionych.

Długotrwała wojna i pogłębiający się kryzys gospodarczy wyniszczają Syrię. Od początku konfliktu kraj ten cofnął się gospodarczo o ponad 40 lat. Rodzin nie stać na zakup nawet podstawowych produktów. W tym roku UNICEF w Syrii odnotował najwyższą liczbę osób potrzebujących pomocy humanitarnej od początku konfliktu.




Aleppo jak Warszawa

Wszystkie strony konfliktu naruszają międzynarodowe prawo humanitarne i prawa człowieka. Infrastruktura cywilna – wodociągi, szkoły, szpitale są zniszczone, a ograniczenie w dostępie do żywności jest stosowane jako niezgodna z prawem taktyka wojenna. Zniszczenia są ogromne.

Dzisiejsze sceny z Syrii przypominają te z II wojny światowej. Aleppo wygląda jak Warszawa po Powstaniu Warszawskim w 1944 r. W podobnych ruinach jak te sprzed 77 lat mieszkają dziś dorośli i dzieci – Syryjczycy. Ich sytuacja jest dramatyczna. Polki i Polacy wiedzą, czym jest wojna. Wiemy też, jak ważny jest pokój, wzajemna pomoc i solidarność. Teraz naszej solidarności potrzebują Syryjczycy.

Apel UNICEF Polska

Pracownicy UNICEF i organizacji partnerskich pomimo wielu utrudnień, niejednokrotnie z narażeniem zdrowia i życia, niosą pomoc dzieciom w Syrii. Zapewniają dostęp do czystej wody, pomoc żywnościową, opiekę medyczną i edukację, również tę ratującą życie – na temat ryzyka związanego z minami i niewybuchami. Jednak ta pomoc to za mało.

Jedynym sposobem na przerwanie przemocy i odbudowę kraju jest trwały pokój. Dopiero wtedy syryjskie rodziny będą mogły bezpiecznie żyć, a dzieci dorastać i budować swoją przyszłość.

Solidarność i presja społeczna mają ogromną moc. Dlatego #UNICEF apeluje do stron konfliktu oraz do wszystkich, którzy mogą przyczynić się do ratowania syryjskich dzieci i zapewnienia im bezpiecznej przyszłości.
UNICEF Polska apeluje o:

• doprowadzenie do zawieszenia broni i podjęcie wszelkich możliwych działań mogących zakończyć wojnę i dać szansę na normalne życie syryjskim dzieciom;
• umożliwienie organizacjom takim jak UNICEF bezpiecznego dotarcia z pomocą do poszkodowanych dzieci i ich rodzin;
• zaprzestanie ataków na ludność cywilną i infrastrukturę tak, aby domy, szkoły, szpitale i wodociągi były bezpieczne i dostępne dla dzieci.
Dołącz do nas i powiedz „stop” dla koszmaru dzieci w Syrii! Podpisz apel na stronie: unicef.pl/apel-syria.

###
O UNICEF
UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa od 75 lat działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej – UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa. Więcej informacji na stronie unicef.pl

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ