Wizyta w aquaparku, kąpiel w morzu lub jeziorze – super, ale co na to twoje oczy?



Lato trwa w najlepsze. W tym okresie bardzo często za cel naszego urlopu wybieramy odpoczynek nad wodą, która pozwala na przyjemne ochłodzenie w upalny dzień i sprzyja wielu aktywnościom, jak pływanie, gra w siatkówkę czy opalanie. Podczas błogiego relaksu nie powinniśmy jednak zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu naszego ciała przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, dlatego niezbędny jest krem z filtrem oraz nakrycie głowy. A czy pamiętamy, by zadbać również o nasze oczy, które mogą ulec podrażnieniu?

Dlaczego woda może podrażniać nasze oczy?

Choć przebywanie nad wodą w upalny dzień stanowi ulgę od wysokiej temperatury, to warto pamiętać, że dla oczu jest to spore wyzwanie. Często po pływaniu zarówno w basenie, jak i w morzu czy jeziorze, nasze oczy stają się suche, czerwone i podrażnione. W przypadku basenów i aquaparków, przyczyną takich problemów są najczęściej: chlor, zbyt niski lub zbyt wysoki poziom pH wody.

Pływając w morzu, największym wrogiem oczu jest po prostu sól, która, gdy tylko się do nich dostanie może powodować duże podrażnienia. Woda z jezior jest natomiast najczęściej zanieczyszczona związkami, wchodzącymi w skład nawozów chemicznych i środków ochrony roślin spływających z okolicznych pól i łąk. Właśnie dlatego często zdarza się, że po kąpieli zaczynamy odczuwać nieprzyjemne dolegliwości. Oczywiście, duży wpływ na suchość i zmęczenie oczu ma też ciepłe powietrze i promienie słoneczne, przed którymi powinniśmy się chronić, używając okularów z odpowiednim filtrem UV.




Co możemy zrobić, by minimalizować problem podrażnionych oczu?

1. Zdejmuj soczewki kontaktowe wchodząc do wody – zarówno woda w basenie, morzu, jak i jeziorze jest pełna bakterii i różnych mikroorganizmów, które mogą osadzać się na powierzchni naszych soczewek, dlatego też ryzyko podrażnienia jest znacznie większe w przypadku pływania w szkłach kontaktowych niż bez nich.

2. Używaj okularów do pływania – dobrym rozwiązaniem ochrony oczu podczas kąpieli są specjalne okulary. Ważna jest przede wszystkim ich szczelność i przyleganie do twarzy tak, by nie przepuszczały wody, która może podrażniać nasz narząd wzroku. Takie gogle powinny mieć regulowany pasek i dopasowany kształt, dzięki czemu unikniemy ucisku, a tym samym wydłużymy swoje przyjemne chwile spędzone w wodzie.

3. Nawilżaj oczy – gdy odczuwasz dyskomfort po wyjściu z wody, tzn. pieczenie, suchość, zaczerwienienie, warto sięgnąć po krople nawilżające do oczu (np. Hyal-Drop multi). Przyniesie Ci to ulgę i zmniejszy odczucie zmęczenia wzroku. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest dodać do stałego ekwipunku urlopowego obok bidonu z wodą i kremu z filtrem, także krople do oczu.

4. Nie dotykaj oczu – na naszych dłoniach osadzają się różne bakterie oraz drobnoustroje. By uniknąć podrażnień, staraj się nie przecierać i nie zbliżać rąk do oczu, zwłaszcza w trakcie oraz tuż po kąpieli.

Podczas czasu wolnego regenerujemy nasze ciało i zdrowie psychiczne. Pamiętajmy, by robić to jednak kompleksowo i dbać także o oczy, które na co dzień są bardzo przeciążone. Dzięki temu wypoczynek będzie bardziej wydajny, a my z nową energią wrócimy po urlopie do swoich obowiązków.

Bibliografia:
1. www.bausch.com.pl/produkty/krople-do-oczu/hyal-dropr-multi
2. Materiały prasowe Hyal-Drop multi

Wyrób medyczny Hyal-Drop® multi zapewnia natychmiastowe nawilżenie i odświeżenie oczu, dobrze sprawdzając się w środowiskach dla nich nieprzyjaznych (np. w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach czy podczas długotrwałej pracy przy komputerze).
Produkt Hyal-Drop® multi to klarowny roztwór kropli do oczu, nie zawiera środków konserwujących.
Produkt Hyal-Drop® multi zawiera naturalny polimer, kwas hialuronowy (w postaci hialuronianu sodu), który występuje w strukturach zdrowego oka ludzkiego oraz w naturalnym filmie łzowym.
Produkt Hyal-Drop® multi można stosować w celu nawilżania i zwilżania miękkich i twardych soczewek kontaktowych podczas noszenia, co znacznie poprawia komfort ich stosowania w trakcie całego dnia

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ