Walka o zdrowie i życie jest najważniejsza!



Polskie Towarzystwo Okulistyczne zachęca do diagnostyki okulistycznej i leczenia zaćmy. Ostatnie 1,5 roku istotnie zmieniło świat, wprowadziło bariery w dostępie do służby zdrowia. Zmieniło też profil pacjenta. Pogłębiło ponadto funkcjonujące w społeczeństwie stereotypy dotyczące ograniczeń lub wręcz braku dostępu do służby zdrowia i lekarzy specjalistów przez co nie tylko nasiliły się problemy zdrowotne Polaków, ale również oni sami przestali się diagnozować. Dotyczy to także okulistyki, a stan ten potwierdzają dane NFZ. Czy warto przełamać lęk i walczyć o to, co najważniejsze – zdrowie i życie?

O tym, że warto walczyć o zdrowie i życie, także w obszarze okulistyki, przekonują eksperci Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Zainicjowana z początkiem czerwca kampania społeczna Pokonaj zaćmę, popraw widzenie kierowania nie tylko do seniorów, ale także do lekarzy okulistów oraz optometrystów, pokazuje jak bagatelizowany jest przez Polaków problem ich pogarszającego się wzroku. #Pandemia, lęk, obawa o własne zdrowie, brak możliwości bezpośredniego spotkania z lekarzem są najczęściej wskazywanymi pośród powodów zaniechania diagnostyki i leczenia wśród pacjentów. Powody te znajdują wymierne odzwierciedlenie w liczbach. Jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia w 2020 r. zrealizowano aż o 30% mniej zabiegów leczenia zaćmy niż w 2019. Najgorzej, bo aż 44,1% spadków, było w grupie wiekowej 70+.

Jak przekonać nieprzekonanych?

Choć problem schorzenia jakim jest zaćma dotyczy głównie seniorów to osoby młodsze, w tym najbliżsi zainteresowanych, nie powinni od niego uciekać i go bagatelizować. To bowiem ta grupa może istotnie wpłynąć na zmianę dotychczasowej decyzji i pomóc we wznowieniu diagnostyki i leczenia. Kluczowe jest informowanie, wbrew płynącej z innych źródeł narracji o wszechobecnym zagrożeniu, o bezpiecznych, pracujących w najwyższych standardach sanitarnych gabinetach okulistycznych, informowanie pacjentów nt. samego przebiegu zabiegu usunięcia zaćmy – bezpiecznego, krótkiego i pozwalającego chwilę po nim wrócić do domu.




Głos pacjenta

Maksymalizowanie przekazu oraz dążenie do przekonania Polaków do powrotu do diagnostyki i leczenia okulistycznego, a także docieranie do zainteresowanych, poprzez nowoczesne działania w przestrzeni digitalowej (kanał YouTube) pokazało, jak wygląda życie z postępującą, nieleczoną zaćmą. Uwiarygodnieniem misji #PTO jest film z udziałem jednego z pacjentów p. Andrzeja Szeląga, który pod nadzorem prof. dr hab. n. med. Jacka P. Szaflika poddał się zabiegowi usunięcia zaćmy.

Niewątpliwie kluczowym problemem dnia dzisiejszego jest przekonanie pacjentów chorujących na zaćmę i zakwalifikowanych do zabiegu do poddania się operacji w ciągu kilku tygodni. Jest to możliwe z epidemiologicznego i organizacyjnego punktu widzenia. Nie zapominajmy jednak o innych chorobach narządu wzroku, wymagających pilnej diagnostyki i leczenia. Daje to pacjentom szansę na zachowanie dobrych funkcji wzrokowych do końca życia. Zachęcamy do niezwłocznych konsultacji okulistycznych w razie wątpliwości dotyczących narządu wzroku – mówi prof. dr hab. Marta Misiuk- Hojło, Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Walka o zdrowie i życie jest najważniejsza

Dotarcie z przekazem dotyczącym bezpieczeństwa, jakie zapewniają szpitale i gabinety okulistyczne, jest rolą nie tylko lekarzy okulistów czy optometrystów, którzy w ramach swojego autorytetu i misji nie powinni o nim zapominać. Taką rolę może też pełnić każdy z nas. W rodzinie, wśród znajomych nawet sąsiadów znajdują się osoby, które może dotykać problem zaćmy, a one same często tego nie dostrzegają lub co gorsza składają to na karb wieku, nie zdając sobie sprawy jak szybko i łatwo mogą się go pozbyć. Informujmy ich o możliwościach jakie daje współczesna medycyna, zachęcajmy do wizyt i badań. Razem walczmy z zaćmą.

Pomysłodawcą i organizatorem kampanii społecznej „Pokonaj zaćmę, popraw widzenie” jest Polskie Towarzystwo Okulistyczne. W gronie partnerów kampanii znaleźli się – Bausch Health Poland, Alcon, Adamed, Senju Poland, OFTA. Kampania skierowana jest do lekarzy, osób starszych a także ich rodzin, a jej głównym celem jest zachęcenie do powrotu do diagnostyki i leczenia okulistycznego ze szczególnym naciskiem na seniorów.

Więcej informacji na temat kampanii „Pokonaj zaćmę, popraw widzenie” znaleźć można na

www.facebook.com/Pokonajzacme
www.youtube.com/channel/UCKEBogWECbdEEAnJ_F4SaDA

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ