Zgłoś się do optometrysty lub gabinetu okulistycznego i zadbaj o swój wzrok!



Pacjencie! Zgłoś się do optometrysty lub gabinetu okulistycznego i zadbaj o swój wzrok! Polskie Towarzystwo Okulistyczne zachęca do diagnostyki okulistycznej i leczenia zaćmy. Dostępność do lekarzy specjalistów, inna niż poprzez teleporadę, była przez ostatnie półtora roku ograniczona. Sytuacja ta wpłynęła na liczbę pacjentów, którzy zostali zdiagnozowani i którym zalecono dedykowane leczenie.

Widoczne jest to również w okulistyce, w której liczba wykonanych zabiegów na zaćmę w 2020 r. spadła aż o 30%. Niewielu pacjentów wie jednak, że gabinety i szpitale okulistyczne były i są otwarte – działając w najwyższych standardach bezpieczeństwa sanitarnego i w sposób bezpieczny realizując umówione wcześniej zabiegi.

Jak pokazują dane Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA które w lutym 2021 r., na grupie 1000 osób przeprowadziło badanie telefoniczne, aż 74,9% badanych wskazało, że w czasie pandemii dostęp do lekarza był utrudniony. Obawy o zarażenie koronawirusem miało 63,9% respondentów, które wskazało ten powód jako przyczynę zaniechania leczenia mimo wyraźnych wskazań do jego kontynuacji. Danych wskazujących tego typu problemy i obawy jest więcej, by jednak zmienić ten stan Polskie Towarzystwo Okulistyczne zainicjowało kampanię społeczną Pokonaj zaćmę, popraw widzenie. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi społeczeństwa, w tym seniorów i ich najbliższych, na problem pogłębiającej się zaćmy oraz zachęcenie do regularnej diagnostyki okulistycznej i troski o wzrok.

Kogo dotyczy problem zaćmy?

Zaćma to popularna przypadłość osób starszych (70+), ale dotyka również inne grupy wiekowe (nawet 40-latków) i objawia się zmętnieniem soczewki oka. Utrata przezroczystości soczewki powoduje utratę ostrości widzenia, a ta prowadzić może do całkowitej ślepoty. Oko zupełnie przestaje widzieć w nocy lub w ciemnym pomieszczeniu – zmętniała soczewka powoduje, że jesteśmy w stanie odróżnić jedynie dzień od nocy i światło od cienia. Zaćma jest schorzeniem diagnozowalnym dosyć szybko i wymagającym dodatkowych specjalistycznych badań.




Przez już ponad rok pandemii zdążyliśmy przygotować się do pracy w gabinetach pod względem zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom oraz pracownikom placówek. Zaadaptowaliśmy się również psychicznie do sytuacji pandemii oraz ograniczeń, które na nas narzuciła i narzuca nadal. Miniony czas przyniósł dużo niepokoju o życie i zdrowie najbliższych oraz własne. To lęk prowokuje nas do unikania wizyt u specjalistów, diagnostyki, decydowania się na zabiegi.

Unikanie znacząco wpływa na wzrost lęku i zamiast czuć się lepiej, nasze samopoczucie spada, boimy się bardziej. Najlepszym i jedynym skutecznym sposobem na poradzenie sobie z jego objawami jest mierzenie się z nim, choćby poprzez rozmowę o naszych niepokojach z bliskimi czy ze specjalistami. Dziś, kiedy wiemy już, jak zadbać o bezpieczeństwo w walce z Covid-19, nie unikajmy wizyt u lekarzy, bo to jedyna droga do zdrowia i komfortu oraz życia bez lęku – mówi psycholog mgr Daniela Domagała.

Głos ekspertów

Znakomici eksperci, w tym prof. dr. hab. n. med. Jacek P. Szaflik, światowej klasy specjalista w dziedzinie okulistyki, przekonują, że nie ma żadnych przeciwskazań do wizyt w bezpiecznych, pracujących z zachowaniem najwyższych standardów sanitarnych gabinetach okulistycznych. Zrealizowane na potrzeby kampanii i dostępne na kanale YouTube spoty promocyjne uświadamiają, jak bardzo zaćma obniża komfort widzenia, i jak bardzo przekłada się to na codzienne funkcjonowanie.

Pokonaj zaćmę, popraw widzenie

Pomimo że operacja zaćmy jest zabiegiem niskiego ryzyka i znacząco poprawia komfort życia, coraz mniej pacjentów decyduje się na ten krok. Głównym powodem tak niskiego wyniku w ostatnich latach jest przede wszystkim pandemia oraz strach przed zarażeniem się #koronawirus. Dlatego też Polskie Towarzystwo Okulistyczne – pomysłodawca i organizator, razem z partnerami – Bausch Health Poland, Alcon, Adamed, Senju Poland, OFTA – powołało do życia kampanię społeczną „Pokonaj zaćmę, popraw widzenie”. Kampania skierowana jest do lekarzy, osób starszych a także ich rodzin, a jej głównym celem jest zachęcenie do powrotu do diagnostyki i leczenia okulistycznego ze szczególnym naciskiem na seniorów.

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ