Facebook, NASK i UNICEF Polska podsumowują ogólnopolski program edukacyjny „Przystań w sieci”



Wraz z końcem roku szkolnego Facebook, NASK i UNICEF Polska podsumowują projekt „Przystań w sieci”. Całoroczny program został entuzjastycznie przyjęty w polskich szkołach, a w jego ramach, 51 tys. uczniów oraz 3,7 tys. nauczycieli z ponad 1900 placówek skorzystało z kursów e-learningowych, podnoszących kompetencje cyfrowe i uczących bezpiecznych zachowań w Internecie.

Projekt „Przystań w sieci” idealnie wpisał się w potrzeby edukacyjne uczniów i nauczycieli w Polsce, o czym świadczy ogromne zainteresowanie programem w mijającym roku szkolnym. Inaugurując projekt w październiku 2020 r., partnerom przyświecał cel wyposażenia odbiorców w kompetencje niezbędne do radzenia sobie z niebezpiecznymi sytuacjami w sieci, a także wykształcenia w nich umiejętności krytycznej oceny dostępnych treści.

Pozytywny odbiór oraz duże zainteresowanie programem pokazują, jak ważnym wyzwaniem jest temat odpowiedzialnego korzystania z Internetu, który stał się szczególnie aktualny w czasie pandemii. W warunkach zdalnej edukacji, kształcenie młodzieży w zakresie bezpieczeństwa online w sposób atrakcyjny i angażujący okazało się szczególnie ważne.

Wraz z partnerami przygotowania do tego programu rozpoczęliśmy ponad dwa lata temu, mając świadomość, jak ważną misją jest podnoszenie kompetencji cyfrowych polskich nauczycieli oraz ich podopiecznych – mówi Jakub Turowski, szef zespołu ds. polityki publicznej Facebooka w Polsce, krajach bałtyckich, Rumunii i Bułgarii. Tym bardziej jesteśmy dumni, że „Przystań w sieci” spotkała się z tak ciepłym przyjęciem oraz miała realny wpływ na młodzież w tak wymagającym czasie, jakim okazała się trwająca pandemia i zdalna edukacja.

Osią programu „Przystań w sieci” była platforma e-learningowa z sześcioma dedykowanymi modułami edukacyjnymi (łącznie 18 kursami): Prywatność w sieci, Cyberprzemoc, Cyberzagrożenia, Szkodliwe i niebezpieczne treści, Cyfrowe ślady i reputacja online oraz Fałszywe informacje. Dla nauczycieli i uczniów przygotowano także dodatkowe materiały pogłębiające wiedzę, m.in. podręcznik ze scenariuszami zajęć o bezpieczeństwie w sieci czy materiały pozwalające zorganizować Dzień Świadomego Korzystania z Internetu. Każda placówka, która uczestniczyła w projekcie miała możliwość realizacji jego założeń w bardzo szerokim zakresie, wykorzystując do tego bogate materiały udostępnione przez organizatorów.

Działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie to jeden z priorytetów Państwowego Instytutu Badawczego NASK. Zainteresowanie projektem „Przystań w sieci” pokazuje, że wśród nauczycieli i uczniów istnieje duża potrzeba pogłębiania wiedzy na temat odpowiedzialnego korzystania z Internetu. Bardzo doceniamy to zaangażowanie, mamy nadzieję, że zdobyte informacje – czy to podczas realizowania kursów e-learningowych, czy też np. przy projektowaniu kampanii społeczno-informacyjnych – zostaną z uczestnikami na dłużej. Tylko dzięki większej świadomości użytkowników Internet może stać się bardziej przyjaznym miejscem – powiedziała Agnieszka Żeglińska, Dyrektor ds. Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Ekosystemu OSE.

Nauczyciele mieli również szansę rozszerzyć swoją wiedzę, biorąc udział w ogólnopolskich konferencjach online „Przystań w sieci. Jak pomóc uczniom w bezpiecznym korzystaniu z Internetu?”, które odbyły się 30 marca i 13 kwietnia br. Spotkania cieszyły się ogromną popularnością: wzięło w nich udział ponad 3,5 tys. uczestników. Wśród zaproszonych ekspertów znaleźli się m.in. prof. Jacek Pyżalski, zajmujący się tematami agresji elektronicznej i cyberprzemocy wśród młodzieży, dr hab. Anna Jupowicz-Ginalska, koordynatorka badań dotyczących FOMO (ang. fear of missing out), Przemek Jaroszewski, kierownik zespołu CERT Polska, koncentrujący się na bezpieczeństwie teleinformatycznym, Dawid Łasiński, znany w sieci jako Pan Belfer – nauczyciel z internetów, czy też eksperci Facebooka, Agnieszka Jaworska i Karol Karpiński.

Współczesny świat stawia przed nami wiele wyzwań. Zapewnienie bezpieczeństwa korzystania z Internetu jego najmłodszym użytkownikom to jedna z kluczowych kwestii, na której powinniśmy się skupić, zwłaszcza jeśli zależy nam na realizacji praw dziecka. Programy takie jak „Przystań w sieci” są niezwykle potrzebne i dają nadzieję, że jesteśmy w stanie ochronić dzieci i młodzież przed niebezpieczeństwami, z którymi mogą się spotkać w wirtualnej rzeczywistości. Wierzymy głęboko, że uczestnicy projektu będą świadomie poruszać się w przestrzeni Internetu, dbając o bezpieczeństwo swoje i innych – podsumowuje realizację projektu Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.




Ważną częścią projektu był także ogólnopolski konkurs dla szkół na projekt kampanii społeczno-informacyjnej dotyczącej świadomego korzystania z Internetu. Mimo pandemii, w konkursie wzięło udział ponad 100 szkół. Wyłoniono 10 zwycięskich zespołów, a każdy z 66 uczestników otrzymał nagrody indywidualne – tablety.

Projekt „Przystań w sieci” został objęty patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów. Najbardziej zaangażowane szkoły, które zrealizowały projekt zgodnie z jego założeniami, otrzymają Certyfikat Szkoły Promującej Świadome Korzystanie z Internetu w roku szkolnym 2020/2021. Facebook, NASK i UNICEF Polska cieszą się, że projekt skłonił tak wiele osób do zastanowienia się nad swoimi zachowaniami i postawami online. Zaangażowanie uczestników projektu, wspaniałe pomysły na kampanie informacyjne oraz liczny udział w konferencjach są prawdziwym sukcesem tej akcji.

Więcej informacji dostępnych jest na platformie www.przystanwsieci.pl oraz na stronach organizatorów na Facebooku:
Przestrzeń from Facebook https://www.facebook.com/PrzestrzenFb
NASK https://www.facebook.com/NASKpl
UNICEF Polska https://www.facebook.com/unicefpolska

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ