Płatki śniadaniowe – cała prawda



Przekaz płynący z reklam wszelkiego rodzaju płatków zbożowych jest jasny – to smaczny i zdrowy sposób na śniadanie, przede wszystkim dla dzieci i osób na diecie.

W rzeczywistości jednak większość proponowanych asortymentów trudno zaliczyć do zdrowych. Często bowiem ich skład niewiele różni się od składu… herbatników!

Przekaz płynący z reklam wszelkiego rodzaju płatków zbożowych jest jasny – to smaczny i zdrowy sposób na śniadanie, przede wszystkim dla dzieci i osób na diecie. W rzeczywistości jednak większość proponowanych asortymentów trudno zaliczyć do zdrowych. Często bowiem ich skład niewiele różni się od składu… herbatników!

Rynek spożywczy oferuje wiele różnych rodzajów płatków zbożowych. Niektóre z nich, takie jak płatki owsiane, żytnie czy orkiszowe, to wysokowartościowe produkty, chętnie polecane przez dietetyków. Są dobrym źródłem węglowodanów złożonych, białka roślinnego, witamin z grupy B (B1, B2, PP), składników mineralnych oraz cennego błonnika.

Z odtłuszczomleknym iem (1,5-2%) i garścią owoców stanowią doskonały pomysł na śniadanie lub przekąskę. Warunek jest jednak taki: powinny to być grube płatki z pełnego ziarna, przygotowane samodzielnie. Niestety, popularne owsianki typu instant, czy gotowe owsianki z jogurtem, prócz płatków zawierają bardzo dużo cukru.



Sytuacja wygląda podobnie w przypadku wysoko przetworzonych produktów śniadaniowych w postaci czekoladowych kuleczek, płatków w polewach cukrowych lub miodowych, a także musli typu granola.

Warto przyjrzeć się etykietom:100 g zbożowych płatków kierowanych do dzieci dostarcza aż 25-30 g cukru, płatki typu fit z błonnikiem – 26 g,  a płatki z oświadczeniem „pomaga obniżyć cholesterol” –  23 g cukru!

To naprawdę duże ilości, biorąc pod uwagę fakt, że maksymalne spożycie cukru nie powinno przekraczać 10% całkowitej wartości energetycznej (kaloryczności) codziennej diety. I tak np. przy diecie 2000 kcal, wartość kaloryczna cukru ze wszystkich źródeł – posiłków, przekąsek i napojów – powinna wynieść 200 kcal (co odpowiada 50 g cukru).

Oczywiście chodzi tutaj nie tylko o cukier dodany, lecz także ten naturalnie występujący w produktach, np. w owocach. Starajmy się uważnie czytać etykiety produktów zbożowych: wybierajmy te z niską zawartością cukru, ale z jak największym udziałem błonnika. Pamiętajmy też, że cukier niejedno ma imię i kryje się pod innymi nazwami, takimi jak glukoza, syrop glukozowo-fruktozowy, syrop cukru inwertowanego, ekstrakt słodowy itp.

Może się wydawać, że takie skrupulatne sprawdzanie etykiet jest bardzo czasochłonne. Nic bardziej mylnego! W analizie składu produktów pomoże nam aplikacja mobilna Asystent Zdrowego Żywienia, dostępna bezpłatnie dla użytkowników systemu Android, a wkrótce także iOS.

Dzięki niej możemy łatwo porównywać wartość odżywczą różnych produktów i ułożyć swoją indywidualną dietę. Dodawajmy więc do jadłospisu płatki śniadaniowe – jeśli lubimy ich smak i mamy taką potrzebę, ponieważ bez wątpienia stanowią one źródło błonnika oraz witamin i składników mineralnych.

Aplikacja podpowie nam, w jaki sposób zaplanować menu, aby całkowita podaż cukru i innych składników diety była zgodna z zaleceniami ekspertów.

 

Konsultacja merytoryczna: mgr Wojciech Kłys, Instytut Żywności i Żywnienia

Pobierz darmową aplikację  i stwórz swoją własną dietetyczną kompozycję: http://bit.ly/zachowajrownowage

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ