Wyrób wędlin – na co zwracać uwagę?



Wybierając się do sklepu często stajemy przed wyborem jaką wędlinę kupić. Patrząc na ich ilość i przeróżne nazwy trudno jest się na jakąś zdecydować. Zastanawiamy się czym jedna różni się od drugiej. Niestety jak w przypadku innych produktów jeśli chodzi o wędliny to nie mamy możliwości zapoznania się z ich składem. Co prawda możemy zapytać o to sprzedawcę, ale często on sam nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie. Poza tym sami nie mamy pewności ile w tym jest prawdy.

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że rodzaje wędliny powstają na zasadzie dobrana odpowiednich proporcji przypraw i mięsa. Tak wiec bez względu na to czy jest to kiełbasa żywiecka czy też podwawelska to do ich produkcji wykorzystywane jest to samo mięso. To co jest niepokojące to fakt iż obecnie jest dozwolone dodawanie do wędlin tak zwanych ulepszaczy.

Dzięki nim z kilograma mięsa możemy otrzymać nawet trzydzieści procent więcej kiełbasy. Dlatego też mamy wrażenie, że wędliny są napompowane. Oczywiście wszystko jest zgodnie z przyjętymi normami, ale to my musimy jeść wyroby chemicznie modyfikowane. To zapewne odbija się na naszym zdrowiu.

Drugim negatywnym skutkiem tego procederu jest fakt, iż taka wędlina nie jest w stanie poleżeć dłużej w lodówce. Przez wodę i inne specyfiki w niej zawarte „ślimaczy się” i przestaje się nadawać do spożycia.



Zniechęca to nas do ich zakupu, ale z drugiej strony trzeba coś jeść. Odpowiedzią na to są stoiska gdzie rzekomo można zakupić swojskie wyroby. Jeśli rzeczywiście są one wytwarzane metodami tradycyjnymi to z pewnością będzie to trafny zakup.

Zdarza się jednak, że to jedynie chwyt marketingowy mający na celu zwrócenie naszej uwagi. Faktycznie wygląd wędlin jest inny, przypominający wędzenie, ale tak naprawdę kolor uzyskiwany jest sztucznie. Takie produkty nie różnią się zbytnio od tych wspomnianych wcześniej.

No może jedynie ceną. Jeśli chcemy smacznie zjeść najlepiej jest poszukać miejsc gdzie możemy kupić produkty naturalnie wędzone. Na szczęście wbrew pozorom jest wiele małych masarni, które nie nastawiają swojej produkcji jedynie na zysk. Dzięki temu mamy możliwość posmakowania wyrobów najwyższej jakości.

 

To co charakteryzuje tradycyjne wyroby to przede wszystkim naturalne metody ich przygotowywania. Wędzenie odbywa się wysoko gatunkowym drzewem i nie ma mowy o wykorzystywaniu składników niskiej jakości. W końcu ich smak to niejako wizytówka firmy. Inaczej niż w przypadku dużych firm, masowa sprzedaż nie jest najważniejsza.

Warto zatem rozejrzeć się po okolicy w poszukiwaniu tego typu miejsc. Jeśli raz skosztujemy tego rodzaju wyrobów na pewno nie spojrzymy już na wędliny sprzedawane w marketach. Niekiedy może odstraszać cena jaką musimy za nie zapłacić, ale przynajmniej wiemy, że nie są one sztucznie naszpikowane, żeby zmniejszyć ich koszt sprzedaży. Wybór wędlin wydaje się oczywisty, ale tak naprawdę każdy wymaga od nich co innego. Dla jednych walory smakowe są istotne, a dla innych cena. Zatem to wy sami musicie określić co jest dla was ważne.

Artykuł przygotowała

Rodzinna masarnia Wędliny z “Dębiny”, wędliny tradycyjne najwyższej jakości.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ