Wyrób wędlin – na co zwracać uwagę?



Wybierając się do sklepu często stajemy przed wyborem jaką wędlinę kupić. Patrząc na ich ilość i przeróżne nazwy trudno jest się na jakąś zdecydować. Zastanawiamy się czym jedna różni się od drugiej. Niestety jak w przypadku innych produktów jeśli chodzi o wędliny to nie mamy możliwości zapoznania się z ich składem. Co prawda możemy zapytać o to sprzedawcę, ale często on sam nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie. Poza tym sami nie mamy pewności ile w tym jest prawdy.

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że rodzaje wędliny powstają na zasadzie dobrana odpowiednich proporcji przypraw i mięsa. Tak wiec bez względu na to czy jest to kiełbasa żywiecka czy też podwawelska to do ich produkcji wykorzystywane jest to samo mięso. To co jest niepokojące to fakt iż obecnie jest dozwolone dodawanie do wędlin tak zwanych ulepszaczy.

Dzięki nim z kilograma mięsa możemy otrzymać nawet trzydzieści procent więcej kiełbasy. Dlatego też mamy wrażenie, że wędliny są napompowane. Oczywiście wszystko jest zgodnie z przyjętymi normami, ale to my musimy jeść wyroby chemicznie modyfikowane. To zapewne odbija się na naszym zdrowiu.

Drugim negatywnym skutkiem tego procederu jest fakt, iż taka wędlina nie jest w stanie poleżeć dłużej w lodówce. Przez wodę i inne specyfiki w niej zawarte „ślimaczy się” i przestaje się nadawać do spożycia.



Zniechęca to nas do ich zakupu, ale z drugiej strony trzeba coś jeść. Odpowiedzią na to są stoiska gdzie rzekomo można zakupić swojskie wyroby. Jeśli rzeczywiście są one wytwarzane metodami tradycyjnymi to z pewnością będzie to trafny zakup.

Zdarza się jednak, że to jedynie chwyt marketingowy mający na celu zwrócenie naszej uwagi. Faktycznie wygląd wędlin jest inny, przypominający wędzenie, ale tak naprawdę kolor uzyskiwany jest sztucznie. Takie produkty nie różnią się zbytnio od tych wspomnianych wcześniej.

No może jedynie ceną. Jeśli chcemy smacznie zjeść najlepiej jest poszukać miejsc gdzie możemy kupić produkty naturalnie wędzone. Na szczęście wbrew pozorom jest wiele małych masarni, które nie nastawiają swojej produkcji jedynie na zysk. Dzięki temu mamy możliwość posmakowania wyrobów najwyższej jakości.

 

To co charakteryzuje tradycyjne wyroby to przede wszystkim naturalne metody ich przygotowywania. Wędzenie odbywa się wysoko gatunkowym drzewem i nie ma mowy o wykorzystywaniu składników niskiej jakości. W końcu ich smak to niejako wizytówka firmy. Inaczej niż w przypadku dużych firm, masowa sprzedaż nie jest najważniejsza.

Warto zatem rozejrzeć się po okolicy w poszukiwaniu tego typu miejsc. Jeśli raz skosztujemy tego rodzaju wyrobów na pewno nie spojrzymy już na wędliny sprzedawane w marketach. Niekiedy może odstraszać cena jaką musimy za nie zapłacić, ale przynajmniej wiemy, że nie są one sztucznie naszpikowane, żeby zmniejszyć ich koszt sprzedaży. Wybór wędlin wydaje się oczywisty, ale tak naprawdę każdy wymaga od nich co innego. Dla jednych walory smakowe są istotne, a dla innych cena. Zatem to wy sami musicie określić co jest dla was ważne.

Artykuł przygotowała

Rodzinna masarnia Wędliny z “Dębiny”, wędliny tradycyjne najwyższej jakości.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ