Domowe sposoby na zgagę, czyli jak szybko poczuć ulgę
Zgaga występuje wtedy, gdy zastawka mięśniowa między żołądkiem a przełykiem rozluźnia się lub nie zamyka całkowicie. W ten sposób kwas żołądkowy przedostaje się do przełyku, wywołując uczucie pieczenia za mostkiem lub w nadbrzuszu. Może również pojawić się gorzki lub kwaśny posmak w ustach. Zastanawiasz się, jak złagodzić wspomniane objawy? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!
Przyczyny zgagi
#Zgaga to nieprzyjemne uczucie pieczenia w klatce piersiowej, które może przesuwać się w górę szyi i gardła. Zazwyczaj trwa od kilku minut do kilku godzin. Niejednokrotnie towarzyszą mu trudności z połykaniem, a także gorący, kwaśny lub słony posmak w tylnej części gardła. Zastanawiasz się, czym jest zgaga – skąd się bierze i jak ją leczyć? Może wskazywać na refluks żołądkowo-przełykowy. Często nasila się po jedzeniu lub wtedy, gdy kładziesz się zbyt szybko po posiłku.
Zmień styl życia!
U wielu osób zgaga może być wywołana określonymi nawykami żywieniowymi i stylem życia. Niektóre pokarmy i napoje również mogą zwiększyć ryzyko wspomnianej dolegliwości. Pomyśl, jak się czujesz po zjedzeniu cebuli, owoców cytrusowych, pomidorów, tłustych potraw, a także wypiciu napojów gazowanych, cytrynowych i kofeinowych. Jeśli dany produkt nasila objawy, wykreśl go ze swojej diety. Jeśli czujesz nieznośne pieczenie w gardle, stań prosto. Dzięki temu odciążysz dolny zwieracz przełyku i zmniejszysz ucieczkę kwaśnych treści z żołądka w górę przez przewód pokarmowy.
Nie pal! #Nikotyna może podrażniać przełyk i osłabiać zastawkę między przełykiem a żołądkiem. W ten sposób umożliwia przesunięcie się kwasu żołądkowego w górę.
Szklanka ciepłego mleka na zgagę
Cierpisz na zgagę i zastanawiasz się, jak szybko poczuć ulgę? Sięgnij po odtłuszczone mleko, które zadziała jako tymczasowa bariera między wyściółką jelita a kwaśną zawartością żołądka. Możesz też zjeść niskotłuszczowy jogurt, który nie tylko złagodzi objawy, lecz także dostarcza probiotyków wspomagających trawienie.
Jeżeli nie masz mleka, przygotuj herbatę z cynamonem. Wystarczy, że dodasz 1 łyżeczkę zmielonego lub zmiażdżonego cynamonu do szklanki wrzącej wody. Musisz ją parzyć przez kilka minut, a następnie odcedzić i wypić.
Nie przejadaj się!
Jeśli dręczy Cię zgaga – palący problem, sprawdź, jak sobie z nią poradzić. Spróbuj jeść mniejsze posiłki, ale częściej, aby uniknąć rozciągania żołądka. Nie kładź się, jeśli czujesz się najedzony. Odczekaj przynajmniej trzy godziny, zanim pójdziesz spać. Jeżeli nadal męczy Cię zgaga, żuj 2-3 świeże liście bazylii. Wspierają układ trawienny i normalizują wydzielanie kwasu żołądkowego.
Domowe sposoby na zgagę
Ananas zawiera bromelainę, enzym, który pomaga kontrolować poziom kwasu solnego w żołądku. W ten sposób działa jako naturalne środek zobojętniający kwas. Wypij ½ szklanki soku ananasowego po posiłku, aby zmniejszyć nadkwasotę i zgagę.
Soki warzywne, w tym ziemniaczany, selerowy i kapuściany, mają odczyn zasadowy, dzięki czemu skutecznie odkwaszają organizm. Przywracają i utrzymują równowagę kwasowo-zasadową, zmniejszając ryzyko dolegliwości układu pokarmowego. Z kolei sok z papai zawiera papainę, enzym trawienny, który koi żołądek i pomaga w rozkładzie białka.
Jeśli chcesz szybko pozbyć się pieczenia w gardle, zjedz jeden kawałek jabłka. Uspokoi produkcję kwasu i złagodzi zgagę w ciągu kilku minut. Banan to kolejny owoc zobojętniający kwas, który może pomóc w przypadku zgagi. Możesz jeść zarówno świeże, jak i suszone banany, aby złagodzić nieprzyjemne pieczenie. Wzbogać również swoje menu o winogrona, skutecznie łagodzą niestrawność, rozstrój żołądka i zgagę. Jeśli masz problemy z trawieniem, zjedz 10-20 winogron.