Dieta ketogeniczna popularna wśród Polaków – czy słusznie?



„Przechodzę na dietę” – to jedne z najczęściej wypowiadanych zdań przez osoby, które chciałyby poprawić własną sylwetkę i zrzucić nadprogramowe kilogramy. Zmiana sposobu odżywania może przybierać różne formy, w zależności od efektów, które chcemy osiągnąć. W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskuje tzw. dieta ketogeniczna, która polega przede wszystkim na ograniczeniu spożywania węglowodanów. Jakie są korzyści z jej stosowania? Dla kogo jest zalecana i jak długo powinna trwać? Odpowiada Celina Kinicka, dietetyk z Centrum Medycznego Damiana.

Dieta ketogeniczna – najważniejsze zasady

#DietaKetogeniczna pozwala dostarczyć do naszego organizmu taką samą ilość energii (kalorii) jak tradycyjna dieta (zbilansowana), jednak składa się z innych makroskładników. Cechuje się bardzo ograniczoną ilością węglowodanów (poniżej 50 gramów na dobę), wysoką zawartością tłuszczów oraz tradycyjną podażą białka. Taka forma odżywiania sprawia, że naszym organizmie wytwarza się stan podobny do głodzenia (ketoza), w czego wyniku powstają tzw. ciała ketonowe, które stanowią zamiast glukozy źródło energii dla mózgu i komórek.

Osoba, która stosuje dietę ketogeniczna rezygnuje przede wszystkim z takich produktów, jak mąka, płatki, kasze, ryż, makaron, kluski, tarty, pieczywa (także pełnoziarniste) oraz owoców i części warzyw – m.in. ziemniaki, bataty, kukurydza czy słodki groszek. Dozwolone jest natomiast spożywanie mięsa, ryb, jajek, nabiału, masła, śmietany, majonezu czy oleju. Warto podkreślić, że to bardzo prosta w przygotowaniu dieta, a dodatkowo jest bardzo smaczna, ponieważ głównym nośnikiem smaku w potrawach jest tłuszcz – komentuje Celina Kinicka, dietetyk w Centrum Medycznym Damiana.

Właściwie stosowana #dieta #ketogeniczna i ścisłe trzymanie się jej zasad sprawia, że w dynamiczny sposób możemy osiągnąć cel – spadek masy ciała. Przez pierwszych kilka dni możemy odczuwać ból głowy, spadek energii, ospałość, jednak szybko się to zmienia, a wówczas czujemy zwiększoną energię i chęć do działania oraz lepsze samopoczucie.

Dieta ketogeniczna – zalecenia

Ten rodzaj diety stanowi alternatywę często stosowaną podczas odchudzania, przy insulinoporności, cukrzycy typu II i w chorobach onkologicznych. Z medycznego punktu widzenia zalecana jest jednak wyłącznie przy występowaniu padaczki lekoopornej. Nie istnieją dowody, aby była ona skuteczna przy innych stanach chorobowych. W społeczeństwie można zaobserwować modę na jej stosowanie, jednak należy podkreślić, że nie jest to racjonalny i prawidłowy sposób żywienia dla wszystkich.




Jeżeli dieta ketogeniczna została wdrożona z zalecenia lekarskiego wówczas może być stosowana do momentu uzyskania poprawy, jednak nie dłużej niż 2 lata. Natomiast w przypadku stosowania jej na własną rękę, czas ten nie powinien przekraczać 3 miesięcy.

Zaleca się jednak, aby wszelkie większe zmiany w codziennej diecie zawsze konsultować z dietetykiem, który przedstawi zalety i wady danego rozwiązania. Dotyczy to również diety ketogenicznej, która mimo swojej prostoty, powinna być również odpowiednio zbilansowana. Opracowanie planu żywieniowego pod okiem specjalisty pozwoli nam uniknąć błędów, dopasować kaloryczność do potrzeb naszego organizmu oraz osiągnąć oczekiwane rezultaty.

Przykładowy jadłospis na 1 dzień:

Śniadanie: omlet z mozzarellą, papryką i bazylią.
Obiad: pulpety wieprzowe z cukinią i selerem naciowym w sosie pomidorowym, gotowane na parze brokuły i kalafior polane masłem.
Kolacja: pieczony łosoś z czosnkiem i cytryną, sałata, pomidor, cebula, sos vinegrette.
Przekąski: jogurt naturalny, marchewka do chrupania, niewielka garść orzechów włoskich.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ