Krakowskie specjały kuchni



Większości turystów Kraków kojarzy się przede wszystkim z obwarzankami, które w mieście tym można kupić niemalże na każdym rogu kamienicy.

Oferowane są w kilku wersjach smakowych, z różnorodnymi posypkami i z pewnością warto ich spróbować czy zabrać do domu jako pamiątkowy smakołyk. Jednak Gród Kraka to nie tylko obwarzanki ale bardzo wiele innych propozycji kulinarnych – zarówno dla wytrawnych smakoszy – jak i dla wielbicieli street food.

Kraków może się poszczycić restauracjami z bardzo bogatą historią. Zjemy tam dania z jesiotra czy pstrąga, jagnięcinę czy prawdziwy staropolski piernik. Restauracje współpracują z gospodarstwami specjalizującymi się w produkcji wysokiej jakości wyrobów tradycyjnych. Możemy więc liczyć na niezwykłą ucztę zmysłów na najwyższym kulinarnym poziomie. Jednak stolica Małopolski to nie tylko znane restauracje i kuchnia staropolska.

Będąc w Krakowie, warto spróbować zapiekanek z kazimierskiego Placu Żydowskiego czy kiełbasek z niebieskiej Nyski pod Halą Targową. W żadnym innym mieście te znane potrawy nie smakują jak w tym.



Coraz większą popularnością w ostatnim czasie cieszą się również food trucki, które znajdziemy na Kazimierzu. Zjemy tam nie tylko przepyszne hamburgery ale też tradycyjne polskie potrawy, jak maczanka, flaki i krupnik. Jeśli jesteśmy fanami lokalów gastronomicznych w PRL-owskim stylu, wtedy warto odwiedzić krakowskie mleczne bary. Znajdziemy ich w tym mieście niemało.

Tam specjałem będą pierogi czy kopytka. Na śniadanie zjemy jajecznicę, a herbatę wypijemy ze szklanki. Kraków może poszczycić się też wieloma kawiarniami, w których zasmakujemy w pysznych kawach i deserach. Oczywiście na duży wybór lokali gastronomicznych mogą liczyć wielbiciele sushi czy pizzy.

Te popularne potrawy możemy wygodnie zamawiać do domu (np. pizzę z Domino’s Pizzy) – co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, kiedy na przykład odwiedzamy znajomych w Krakowie. Miasto oferuje więc nie tylko mnogość rozrywek kulturalnych ale też daje nam wiele opcji kulinarnych. Będąc w Krakowie trzeba koniecznie popróbować ich jak najwięcej.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ