Przepis na dobry humor – Owoce i warzywa kontra stres



Codziennie jesteśmy bombardowani reklamami suplementów diety na różne dolegliwości. Na aptecznych półkach wyjątkową popularnością cieszą się specyfiki na stres. Nic dziwnego, bo w naszym życiu jest go coraz więcej. Jednak zamiast szukać antidotum u farmaceuty, lepiej odwiedzić warzywniak. Znajdziemy tam smaczną, a przede wszystkim zdrową receptę na pobudzone nerwy. W artykule przedstawiamy antystresowe menu na cały dzień.

Stres czyha na nas niemal wszędzie. Zbliżający się egzamin, uciekający autobus, nowe obowiązki w pracy – to typowe sytuacje, w których nasze nerwy zostają wystawione na próbę. O ile jest to działanie krótkotrwałe nie ma powodów do zmartwień. Chwilowe napięcie może być nawet pozytywnie mobilizujące. Jednak systematyczny niepokój jest źródłem poważnych problemów: dolegliwości żołądkowych, braku koncentracji, a w niektórych przypadkach chorób serca i układu krążenia. Okazuje się jednak, że w walce z codziennym stresem doskonałym antidotum są owoce i warzywa. Specjaliści zalecają spożywać je 5 razy dziennie. Podpowiadamy co jeść o poszczególnych porach dnia, aby wyeliminować zły nastrój i poprawić sobie humor.

Odrobina „szczęścia” na dzień dobry

Tryptofan to aminokwas, który w organizmie przetwarzany jest w serotoninę zwaną potocznie „hormonem szczęścia”. Jest on źródłem pozytywnego nastroju, a jego działanie jest podobne do endorfiny. Doskonałym składnikiem śniadania są owoce zawierające właśnie tryptofan. Znajdziemy go w bananach i awokado. W zaledwie 5 minut można z nich przygotować pyszne smothie. Zmrożone owoce wystarczy wymieszać blenderem razem z waniliowym mlekiem migdałowym. Do smaku można dodać również odrobinę szpinaku. Taka dawka witamin pozytywnie nastroi nas na resztę dnia.

Zero stresu w ciągu dnia

Obowiązki, presja przełożonych i goniące terminy sprawiają, że dla wielu z nas najbardziej stresogenną porą dnia jest czas spędzony w pracy. Niepokój często zagryzamy tuczącymi przekąskami: chipsami, paluszkami czy słodyczami. Zdecydowanie lepiej sięgnąć po zdrowe i łagodzące nerwy suszone owoce. Mogą to być figi, śliwki albo daktyle. Jednak szczególnie zalecane są morele – bogate w potas. Niedobór tego pierwiastka powoduje obniżenie sprawności ośrodkowego układu nerwowego i może być przyczyną apatii oraz nadmiernej senności.



Danie główne

Obiad to okazja na porcję warzyw sprzyjających dobremu nastrojowi. Kobietom szczególnie poleca się  brokuły oraz kapustę, w których znajduje się wysoka zawartość wapnia. Pierwiastek ten bierze udział w uwalnianiu neuroprzekaźników oraz produkcji hormonów żeńskich, a te wpływają na stan psychiczny. Jego niedostatek sprawia, że komórki nerwowe stają się nadwrażliwe oraz spada odporność na stres. Jednak to nie wszystko, zarówno brokuły i kapusta są bogate również w witaminy z grupy B, które wzmacniają system nerwowy. Do głównego dania odpowiedni będzie również szpinak. Zawarty w nim magnez uspokaja, poprawia pamięć, a także wspiera procesy myślenia.

Witaminowa uczta

Flawonoidy to naturalne substancje, które nadają kolor. Sprawiają, że możemy cieszyć się całą paleta barw owoców i warzyw, ale to nie jedyne ich zalety. Naukowcy odkryli, że mają one wpływ na ośrodkowy oraz obwodowy układ nerwowy. Na szczęście występują w większości owoców. Znajdziemy je w jabłkach, mandarynkach, pomarańczach, grejpfrutach, bananach czy winogronach. Z takiego zestawu składników możemy przygotować sałatkę owocową. Jeśli nie liczymy kalorii pokuśmy się o odrobinę czekolady lub ulubiony sos.

Przyjemne chrupanie na zasypianie

Wieczorem najlepiej sięgnąć po przekąskę, która będzie lekko strawna oraz przyjemnie zrelaksuje nas na noc. Idealne będą nasiona słonecznika i dyni. Są one źródłem tryptofanu. Ten aminokwas bierze udział w produkcji serotoniny i melatoniny, odpowiadających za spokojny sen. Tryptofan uspokaja i pozwala zredukować stres zgromadzony w ciągu dnia. Jednak nasz organizm nie potrafi go samodzielnie wytworzyć, dlatego musimy go dostarczać w posiłkach. Warto chrupać również migdały. Zawierają magnez, witaminy E, PP i z grupy B.  Dzięki temu poprawiają koncentrację, a jednocześnie działają przeciwdepresyjnie.

Żeby ukoić nerwy czasami wystarczy zmienić dietę. Niektóre składniki zawarte w owocach i warzywach bezpośrednio wpływają na pracę układu nerwowego, co więcej wprawiają nas w dobry nastrój. To również zdrowia i smaczna przekąska, a przy okazji sposób na redukcję zbędnych kalorii.

Źródło: Krosagro

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ