Pączek na diecie – Wegańskie mini pączki kokosowe ze skórką pomarańczy



Żadnemu łasuchowi ta data nie umknie w kalendarzu. Tłusty czwartek już 11 lutego! Każdy wie, że aby szczęściło się przez cały rok, tego dnia przynajmniej jeden pączek musi być zjedzony. Jak nie zrezygnować z tradycji i jednocześnie wytrwać w postanowieniu, że w 2021 roku dbamy o sobie i swoją dietę? Wybierzmy lżejszą opcję albo tradycyjny pączek zamieńmy na inną słodycz.

Nieco odchudzony, ale wciąż pączek

Jest kilka sposobów na „odchudzenie” tradycyjnych pączków. Po pierwsze, zamiast z samego rana ustawiać się w długim ogonku do pobliskiej cukierni, poświęćmy jeden wieczór i przygotujmy pączki w domu! Będziemy mieć wówczas pewność, że nie ma w nich żadnych polepszaczy smaku i zbędnych dodatków, jak w przypadku niektórych kupnych słodkości. Po drugie, pamiętając, że wysoka kaloryczność złocistych słodkości wynika głównie ze smażenia ich w głębokim tłuszczu, postawmy na coraz popularniejsze pączki pieczone!

Dla „pączkowych tradycjonalistów” mamy inne propozycje. Znacie ten żywieniowy trik, zgodnie z którym ta sama porcja jedzona na mniejszym talerzu wyda nam się większa niż taka sama na ogromnym talerzu? Z pączkiem może być tak samo! Postawmy na pączki w wersji mini – do wyboru mamy np. mini pączki na serku homogenizowanym albo wegańskie mini pączki kokosowe ze skórką pomarańczową, których jedna sztuka to zaledwie (w porównaniu z pączkiem tradycyjnym) 150 kcal! Dla tych, którzy w Tłusty Czwartek stawiają na amerykański klimat i słynne donuty z dziurką, mamy z kolei propozycję odchudzenia pączka przy użyciu mąki gryczanej.

Z odsieczą przychodzi placek

Czy wiecie, że w Wielkiej Brytanii, we wtorek poprzedzający Środę Popielcową odbywają się tzw. Pancake Races, czyli biegi, podczas których uczestnicy mają przed sobą patelnię z naleśnikami? Nie sugerujemy, aby w ramach uczczenia Tłustego Czwartku biegać po okolicy ze stosem placków, ale tłustoczwartkowe śniadanie z pankejkami w roli głównej będzie świetnym planem na ten wyjątkowy poranek. Placki to świetna propozycja na coś słodkiego, ale fit.

Bo tradycyjne #pankejki naprawdę nietrudno odchudzić! Wystarczy, że wybierzemy alternatywę dla tradycyjnej mąki pszennej, cukier zastąpimy bananem albo ksylitolem, a placki usmażymy bez tłuszczu. Nasze propozycje to placki na mące ryżowej lub jaglanej – do jednych i drugich świetnie pasuje mus jabłkowy. Ciekawą opcją są też placki z ziarnami amarantusa z dodatkiem banana albo placki gryczane i to w opcji idealnej dla osób na diecie bez laktozy.




Wegańskie mini pączki kokosowe ze skórką pomarańczy

SKŁADNIKI

Posypka

1 pomarańcza, ekologiczna
120 g wiórków kokosowych

Mini pączki

100-130 g syropu z agawy (patrz wariant)
50 g cukru trzcinowego
150 g mleka kokosowego
50 g oleju rzepakowego, plus dodatkowa ilość do głębokiego smażenia
10 g likieru kokosowego, np. Malibu® (opcjonalnie)
280 g mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
olej rzepakowy, do głębokiego smażenia

Przygotowanie

Posypka

1. Z pomarańczy obrać skórkę, bez białych błonek. Skórkę pokroić na 1-2 cm kawałki, odstawić. Z ½ pomarańczy wycisnąć sok, odstawić.
2. Do czystego i suchego naczynia miksującego włożyć skórkę obraną z pomarańczy, dodać wiórki kokosowe, zmielić 15 s/obr. 10. Przesypać do innego naczynia, odstawić.

Mini pączki

3. Na pokrywie naczynia miksującego postawić miseczkę, odważyć do niej syrop z agawy, odstawić.
4. Do naczynia miksującego wsypać cukier, zmielić 15 s/obr. 10. Cukier puder zgarnąć kopystką ze ścianek na dno naczynia miksującego.
5. Dodać wyciśnięty wcześniej sok z pomarańczy, mleko kokosowe, olej i malibu, wymieszać 10 s/obr. 3.
6. Dodać mąkę i proszek do pieczenia, wymieszać 20 s/obr. 5. Przełożyć do miski, następnie nabierać porcje powstałego ciasta i formować z nich kulki (Ø 2-2,5 cm).
7. Na kuchence w dużym garnku rozgrzać olej. Mini pączki smażyć z każdej strony do momentu, aż będą złotobrązowe (patrz wskazówka). Usmażone pączki wyjąć łyżką cedzakową i wyłożyć na papierowy ręcznik. Odsączone pączki obtoczyć w odważonym wcześniej syropie z agawy, a następnie w przygotowanej wcześniej posypce.
8. #Wegańskie mini pączki kokosowe ze skórką pomarańczy podawać bezpośrednio po przygotowaniu.

Przygotowanie bez urządzenia Thermomix®:

Posypka

1. Z pomarańczy obrać skórkę, bez białych błonek. Skórkę pokroić na 1-2 cm kawałki, odstawić. Z ½ pomarańczy wycisnąć sok, odstawić.
2. Skórkę obraną z pomarańczy zmiksować z wiórkami kokosowymi. Odstawić w miseczce.

Mini pączki

3. Cukier zmielić na cukier puder, przełożyć do miski.
4. Dodać wyciśnięty wcześniej sok z pomarańczy, mleko kokosowe, olej i malibu, zmiksować.
5. Dodać mąkę i proszek do pieczenia, ponownie zmiksować. Przełożyć do miski, następnie nabierać porcje powstałego ciasta i formować z nich kulki (Ø 2-2,5 cm).
6. Na kuchence w dużym garnku rozgrzać olej. Mini pączki smażyć z każdej strony do momentu, aż będą złotobrązowe (patrz wskazówka). Usmażone pączki wyjąć łyżką cedzakową i wyłożyć na papierowy ręcznik. Odsączone pączki obtoczyć w odważonym wcześniej syropie z agawy, a następnie w przygotowanej wcześniej posypce.
7. Wegańskie mini pączki kokosowe ze skórką pomarańczy podawać bezpośrednio po przygotowaniu.

WSKAZÓWKA:

• W razie potrzeby w punkcie 6. przed formowaniem pączków oprószyć dłonie mąką.
• Olej do smażenia powinien być wlany do dużego garnka, co najmniej do 5 cm wysokości. Aby sprawdzić, czy olej jest dostatecznie rozgrzany, należy upuścić na niego małą porcję ciasta – jeśli wypłynie na powierzchnię i zaczynie się smażyć, olej ma dostateczną temperaturę.
• Smażąc mini pączki w punkcie 7. nie należy kłaść zbyt wielu sztuk na jedną partię do smażenia, aby nie obniżyć zbyt gwałtowanie temperatury oleju. Pączki powinny swobodnie pływać zanurzone w gorącym oleju.
• Mini pączków nie należy smażyć na zbyt dużej mocy palnika, ponieważ zewnętrzna warstwa ciasta szybko się zrumieni, a środek pozostanie surowy.

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ