Aparat ortodontyczny samoligaturujący, co trzeba o nim wiedzieć?



Aparaty ortodontyczne to najważniejsze i najskuteczniejsze narzędzia wykorzystywane w leczeniu ortodontycznym, zarówno dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. Dostępne są różne rodzaje aparatów ortodontycznych, które najogólniej dzieli się na aparaty ruchome i stałe. Ruchomy aparat na zęby znajduje zastosowanie przede wszystkim w leczeniu dzieci, a w przypadku najnowocześniejszych aparatów nakładkowych – również młodzieży i osób dorosłych.

Stałe aparaty ortodontyczne to aparaty używane w leczeniu ortodontycznym u młodzieży i osób dorosłych. W zależności od indywidualnych potrzeb oraz wskazań lekarza, zastosować można tradycyjny aparat stały lub #aparatortodontyczny samoligaturujący. Czym one się różnią i dlaczego coraz częściej wybieranym jest aparat wyposażony w zamki samoligaturujące? Ile kosztuje leczenie ortodontyczne przeprowadzane przy pomocy aparatu samoligaturującego?

Aparat samoligaturujący, czyli jaki?

Aby wyjaśnić czym jest aparat samoligaturujący, w pierwszej kolejności należy zdefiniować czym jest aparat stały i z jakich części się składa. Aparaty stałe to aparaty, które są przyklejane do zębów na stałe, na cały czas leczenia. Stałe aparaty ortodontyczne różnią się między sobą rodzajami i widocznością w jamie ustnej, a także czasem trwania leczenia oraz częstotliwością wizyt kontrolnych oraz cenami.

Rodzaje aparatów stałych:

• aparat stały tradycyjny, metalowy – klasyczny, najtańszy i najczęściej stosowany aparat ortodontyczny; składa się z metalowych zamków i łuku oraz niemetalowych ligatur (najpopularniejsze są obecnie kolorowe gumki); metalowe zamki montowane są do zębów za pomocą kleju stomatologicznego, metalowy łuk ortodontyczny mocuje się do zamków za pomocą ligatur – oba elementy (łuk i ligatury) są kilkukrotnie wymieniane w ciągu leczenia kilkukrotnie;
• aparat stały estetyczny – kosmetyczna alternatywa dla metalowych aparatów stałych; metalowe zamki zastąpiono tutaj zamkami wykonanymi z białego materiału (aparaty kompozytowe i porcelanowe) lub z materiału przezroczystego (aparaty kryształowe); kolor / odcień zamków dobierany jest do koloru zębów pacjenta, dzięki czemu po naklejeniu na zęby zamki stają się niemal niewidoczne;
• aparat stały lingwalny (językowy) – aparat ortodontyczny mocowany do zębów od ich wewnętrznej strony, skonstruowany z tych samych elementów, co tradycyjne i estetyczne aparaty ortodontyczne; aparat lingwalny jest całkowicie niewidoczny dla otoczenia. Mechanizm działania aparatów stałych opiera się na delikatnym oddziaływaniu łuku na zęby, do których został przyklejony zamek.

Aparat samoligaturujący to rodzaj aparatu stałego, w którym ligatury (gumki podtrzymujące łuk ortodontyczny) zastąpiono aktywnymi klapkami utrzymującymi łuk ortodontyczny w zamkach. W tradycyjnych aparatach przemieszczanie się łuku w aparacie powoduje stosunkowo silne i często bolesne lub bardzo bolesne tarcia. W przypadku aparatów samoligaturujących ten dyskomfort jest zminimalizowany lub nie jest odczuwany w ogóle.

Aparaty samoligaturujące dostępne są w tradycyjnej odsłonie (z metalowymi zamkami z klapkami) oraz w wersji estetycznej – estetyczny #aparatsamoligaturujący wyposażony jest w zamki ceramiczne lub kryształowe.

Takie rozwiązanie ma wiele zalet, zarówno związanych z estetyką, codziennym użytkowaniem i dbaniem o higienę, jak i tych związanych bezpośrednio z leczeniem ortodontycznym – jego skutecznością i czasem trwania.

Zalety aparatu samoligaturującego

Aparat ortodontyczny samoligaturujący to, w porównaniu z tradycyjnym aparatem, rozwiązanie wygodniejsze dla pacjenta w kilku aspektach. Przede wszystkim aktywne klapki, które w aparacie samoligaturującym zastąpiły klasyczne zamki, są mniejsze i mają gładszą powierzchnię, dzięki czemu cała konstrukcja aparatu jest łagodniejsza dla policzków i języka.

Dodatkowo mniejszy rozmiar klapek sprawia, że aparat jest mniej widoczny na zębach, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na aparat samoligaturujący estetyczny. Ponadto aparaty samoligaturujące są łatwiejsze do utrzymania w czystości w porównaniu z aparatami z ligaturami. Ogromną zaletą aparatów samoligaturujących jest fakt, że leczenie ortodontyczne jest delikatniejsze i postępuje płynniej, niż w przypadku aparatów tradycyjnych. Najczęściej jest również krótsze i wymaga rzadszych wizyt kontrolnych u ortodonty.




Dla kogo są przeznaczone?

Z aparatów samoligaturujących można skorzystać w trakcie leczenia większości wad zgryzu zarówno u młodzieży, jak i osób dorosłych – bez żadnych ograniczeń wiekowych. Przed założeniem aparatu stałego konieczne jest wyleczenie wszystkich zębów oraz zadbanie o jak najlepszą kondycję dziąseł. Decyzję o rodzaju aparatu ortodontycznego, który będzie stosowany w danym przypadku podejmuje ortodonta razem z pacjentem. Aparaty samoligaturujące są droższe od tradycyjnych aparatów stałych.

Przeciętne koszty

Przeciętny koszt aparatu ortodontycznego samoligaturującego to około 5 – 6 tysięcy, nieco mniej będzie kosztował metalowy aparat samoligaturujący, a nieco więcej aparat estetyczny. Leczenie ortodontyczne trwa zazwyczaj kilkanaście miesięcy (18 – 24 miesiące).

W ramach leczenia ortodontycznego, oprócz wydatku na sam aparat, należy również uwzględnić koszty wizyt kontrolnych. Szacuje się, że wyleczenie wady zgryzu o średnim stopniu skomplikowania może kosztować około 6 – 9 tysięcy złotych. Sporo, ale warto pamiętać, że to inwestycja w zdrowe zęby oraz brak większych, pogłębiających się problemów stomatologicznych w przyszłości.

Jak sfinansować leczenie ortodontyczne, żeby równocześnie nie nadwyrężyć domowego budżetu? Pomocna może okazać się oferta, którą znajdziemy na stronie mediraty.pl.

To bezpieczny i wygodny sposób finansowania leczenia rozłożony na raty. Co nam będzie potrzebne? Zdolność kredytowa i… nic więcej. Wszelkie formalności załatwiane są w ekspresowym tempie, a pacjent zyskuje dodatkowo ułatwiony dostęp do najlepszych prywatnych klinik w całej Polsce.

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ