SUPERBOHATERKI CZY KOBIETY NA SKRAJU ZAŁAMANIA NERWOWEGO? FILMY KOBIECE NA ARTEKINO FESTIVAL



Wśród obrazów dostępnych w ramach 5. edycji ArteKino Festival – bezpłatnego festiwalu kina europejskiego online, znalazły się uznane przez krytyków filmy fabularne, które poruszają temat kobiecości, macierzyństwa, relacji damsko-męskich i rodzinnych, m.in. „Ivana The Terrible” czy „Love me Tender”. Były one prezentowane na międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Toronto i Locarno.

IVANA THE TERRIBLE, reż. Ivana Mladenović, Serbia / Rumunia, 2019, Festiwale: MFF w Locarno 2019 – Oficjalna Selekcja

Ivana zaprasza przyjaciół, rodzinę i byłych kochanków, aby na podstawie scenariusza zagrali samych siebie w historii o kobiecie na skraju załamania nerwowego. Nad brzegiem Dunaju dramat przemienia się w komedię.

LOVE ME TENDER, reż. Klaudia Reynicke, Szwajcaria, 2019, Festiwale: MFF w Locarno 2019 – Oficjalna Selekcja, MFF w Toronto 2019 – Oficjalna Selekcja

Cierpiąca na agorafobię Seconda nie opuszcza swojego domu. Gdy w końcu jej się to udaje, nowe wyzwania ujawniają nowe granice. Poznaj Secondę, prawdziwą superbohaterkę!

MOTHERLAND, reż. Tomas Vengris, Litwa / Łotwa / Niemcy / Grecja, 2019, Festiwale: MFF w Pusanie 2019 – Sekcja Flash Forward

Krótko po upadku ZSRR, 12-letni Kovas po raz pierwszy odwiedza ojczyznę swojej matki, Viktorii, która uciekła z okupowanej przez Sowietów Litwy 20 lat wcześniej, a teraz wraca, aby odzyskać ukochaną posiadłość rodzinną. Zastają ją zniszczoną, zajętą przez zubożałą, rosyjską rodzinę. Muszą się zastanowić nad tym, ile są gotowi znieść, by ich marzenia pozostały nienaruszone.






SON OF SOFIA, reż. Elina Psykou, Grecja / Francja / Bułgaria, 2017, Festiwale: MFF w Sarajewie – nagroda Art Cinema Award, MFF Tribeca – Oficjalna Selekcja

Ateny, lato 2004 roku, olimpiada. 11-letni Misha przyjeżdża z Rosji, żeby zamieszkać ze swoją matką, Sofią. Nie wie, że czeka na niego także ojciec. Podczas gdy Grecja cieszy się olimpiadą, Misha zostaje brutalnie wrzucony w świat dorosłych i przechodzi przez ciemną stronę swoich ulubionych bajek.

Na 5. edycję ArteKino Festival składa się 9 filmów fabularnych i dokumentalnych prezentowanych i odnoszących sukcesy na międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. na Berlinale, w Wenecji, Rotterdamie, Toronto czy Locarno. Obrazy są dostępne w 45 krajach, bezpłatnie, na stronie: www.artekinofestival.com, w 10 wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, holenderskiej polskiej, włoskiej, portugalskiej rumuńskiej i węgierskiej.

Festiwal trwa do 31 grudnia br., a widzowie w głosowaniu online mogą zadecydować, który film zdobędzie nagrodę publiczności – #ArteKino Audience Award. Osoby, które zagłosują na min. 7 filmów, będą miały okazję wziąć udział w losowaniu nagrody głównej – wyjazdu ma festiwal w Locarno (akredytacja, transport z miejsca zamieszkania oraz zakwaterowanie na miejscu) w 2021 roku.

FILMY W RAMACH 5. ARTEKINO FESTIVAL:

Full Contact, reż. David Verbeek, Chorwacja / Holandia, MFF w Rotterdamie 2016 – Selekcja Limelight, MFF w Toronto 2015 – Oficjalna Selekcja
Ivana The Terrible, reż. Ivana Mladenović, Serbia / Rumunia, Festiwal Filmowy w Locarno 2019 – Oficjalna Selekcja
Lessons of Love, reż. Chiara Campara, Włochy, Biennale College Cinema 2019 w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji
Love Me Tender, reż. Klaudia Reynicke, Szwajcaria, Festiwal Filmowy w Locarno 2019 – Oficjalna Selekcja, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto 2019 – Oficjalna Selekcja
Motherland, reż. Tomas Vengris, Litwa / Łotwa / Niemcy / Grecja, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Pusanie 2019 – Sekcja Flash Forward
Negative Numbers, reż. Uta Beria, Gruzja / Francja / Włochy, Festiwal Filmu Niezależnego w Rzymie 2019: Międzynarodowy Konkurs Filmu Fabularnego
Sebastien Tellier: Many Lives, reż. François Valenza, Francja, Międzynarodowy Festiwal Filmu Muzycznego FAME 2020
Son of Sofia, reż. Elina Psykou, Grecja / Francja / Bułgaria, Festiwal Filmowy w Sarajewie – nagroda Art Cinema Award, Festiwal Filmowy Tribeca – Oficjalna Selekcja
THF: Central Airport, reż. Karim Aïnouz, Niemcy / Francja / Brazylia, Berlinale 2018 – nagroda filmowa Amnesty International Film Prize, Międzynarodowy Festiwal Filmu Dokumentalnego Cinéma du Réel 2018 – Konkurs Międzynarodowy

Festiwal ArteKino ma na celu promocję europejskiej kinematografii poprzez udostępnianie szerokiej publiczności szczególnie tych obrazów, które mogłyby zostać pominięte w tradycyjnej dystrybucji kinowej, pomimo odniesienia sukcesów na międzynarodowych festiwalach. Projekt służy także nawiązywaniu współpracy z instytutami filmowymi, niezależnymi kinami, mediami oraz wszystkimi innymi organizacjami, które angażują się w promowanie rodzimych filmów w Europie.

Organizowany corocznie w grudniu Festiwal ArteKino to inicjatywa europejskiego kanału kulturalnego ARTE i Festiwalu Scope, współfinansowana ze środków unijnych, w ramach programu Kreatywna Europa MEDIA.

O ARTE po polsku

ARTE po polsku to bezpłatny kulturalny serwis VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy ARTE TV: publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego. ARTE po polsku ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE po polsku, uruchomiona w listopadzie 2016 roku, obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE TV – filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE po polsku można oglądać na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV.

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ