Przebarwienia do wyleczenia, czyli skuteczne sposoby na ich redukcję



Przebarwienia to zaburzenia barwnikowe skóry, które powstają w wyniku nagromadzenia się melaniny na danym jej obszarze. Zalicza się do nich takie zmiany jak ostudę (inaczej melasma) i piegi, a także plamy soczewicowate i pozapalne. Te, z którymi pacjenci najczęściej zgłaszają się do specjalisty, są zwykle wynikiem przebytego trądziku. O tym, jak skutecznie leczyć wskazane zmiany skóre opowiada dermatolog – wenerolog, ekspert w zakresie medycyny estetycznej dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz z kliniki Projekt Skóra.

Do przebarwień na skórze zaliczamy wszystkie występujące zmiany w okolicach twarzy i szyi oraz grzbietu rąk i dekoltu. Okres powakacyjny to czas, kiedy jeszcze częściej zmagamy się z ich występowaniem, szczególnie jeśli nastąpiła długotrwała ekspozycja skóry na słońce. Warto również nadmienić, iż u kobiet problem przebarwień jest znacznie częstszy. Melasma, która powstaje u nich to kombinacja hormonów żeńskich w powiązaniu z działaniem promieni słonecznych. Lokalizuje się w obrębie skroni i czoła oraz policzków i wargi górnej. U wielu z nich objawia się często np. podczas ciąży, menopauzy czy stosowania doustnej formy antykoncepcji. Predyspozycje genetyczną mają również znaczenie –
wyjaśnia dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz z kliniki Projekt Skóra.




Skuteczna walka – czas, start!

Najskuteczniejszą metodą redukcji przebarwień jest terapia łączona. Zaleca się więc zabiegi w gabinecie dermatologa, do których należy zaliczyć np. laseroterapię, peelingi medyczne, w tym cosmelan i dermamelan, mezoterapię czy mikronakłuwanie z TCA. Bez względu na rodzaj działania istotna jest również odpowiednio dobrana pielęgnacja w domu. Warto stosować produkty złuszczające. To one stymulują wymianę komórkową, dzięki czemu stare warstwy skóry o nierównomiernym kolorycie zastępuje się nowymi – komentuje dr Małgorzata Marcinkiewicz.

Niezależnie od rodzaju terapii, po zabiegu należy chronić miejsca objęte leczeniem przed promieniowaniem słonecznym i stosować odpowiednią fotoprotekcję. Przeciwskazaniami do wspominanych zabiegów są aktywna postać opryszczki, ciąża, okres laktacji czy infekcje skóry oraz wszelkie stany zapalne.

Leczymy etapowo, z odpowiednim rozłożeniem zabiegów w czasie, co daje skórze czas na trwałą regenerację i uzyskanie satysfakcjonujących efektów dla pacjenta – konkluduje dr Małgorzata Marcinkiewicz.

Opisane w materiale zabiegi wykonywane są w klinice Projekt Skóra.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ