Gabinety znów otwarte. Czy można jeszcze wykonać zabieg z kwasami?



Utarło się przekonanie, że zabiegi z wykorzystaniem kwasów powinno się stosować wyłącznie od jesieni do wiosny. Czy jest to prawda? Czy Ci, którzy planowali wykonać zabieg wczesną wiosną i nie zdążyli tego zrobić przed zamknięciem gabinetów kosmetycznych związanym z pandemią, muszą teraz czekać do jesieni? Wraz z ekspertem marki Dermagenetic Iloną Skoneczną wyjaśniamy, jak to właściwie jest z tymi kontrowersyjnymi kwasami i dlaczego warto wybierać te w „stylu slow”.

Kwasy – zakazane latem?

Z każdej strony słychać głosy mówiące, że kwasów nie należy stosować latem. Wszystko dlatego, że większość z nich ma działanie złuszczające, przez co skóra nie jest odpowiednio zabezpieczona i nietrudno o poparzenia słoneczne. Złuszczona skóra i głęboko działające kwasy stymulują produkcję barwnika w skórze, a co za tym idzie – kwasy w połączeniu ze słońcem mogą spowodować poparzenia skóry, uszkodzenie kolagenu i tworzenie się zmarszczek. Niektóre z kwasów mają także działanie fotouczulające, czyli aktywują się pod wpływem słońca i mogą wzmagać efekty po kwasach takie jak przebarwienia czy poparzenia.

Skóra, która została poddana eksfoliacji kwasami jest silnie stymulowana, co aktywuje procesy ochronne w skórze. Oddziałuje między innymi na barwnik i komórki go wydzielające (melanocyty), które są bardzo wrażliwe na słońce. Dlatego po klasycznych kwasach szybko penetrujących w późniejszym zetknięciu ze słońcem mogą powstać nagłe przebarwienia. Związane jest to z tzw. mechanizmem fotouczulającym. – tłumaczy Ilona Skoneczna ekspert marki Dermagenetic.

ALE… Nie możemy wrzucić wszystkich kwasów do tego samego worka. Mało kto wie, że istnieją kwasy, które wręcz należałoby stosować w okresie letnim. Przykładem może być np. kwasy migdałowy i azelainowy, które nie szkodzą skórze, a nawet wręcz przeciwnie – zabezpieczają ją przed wspomnianymi przebarwieniami, których nietrudno nabawić się latem.

– Kwasy Dermagenetic dzięki formule Slow Release poprzez stopniowe uwalnianie, modulowanie i wnikanie nie są agresywne dla skóry i aktywują się stopniowo do 72 godzin po zabiegu. W dodatku dzieje się to głęboko w skórze a nie na jej powierzchni jak to jest w przypadku kwasów klasycznych. A właśnie aktywacja na powierzchni powoduje poparzenia i uszkodzenia. Charakterystyczne dla formuły slow release jest to, że złuszczanie często nie jest widoczne.

Kwasy te współgrają i respektują fizjologię skóry co powoduje, że równolegle stymulując – regenerują skórę. Proces jest wolniejszy, ale bezpieczniejszy i nie zmieniający ani nie naruszający genetyki skóry. Dzięki temu całkowicie wyeliminowany zostaje problem powstawania poparzeń i przebarwień. Oczywiście bez względu na porę roku zawsze zalecam ochronę UV. Nie tylko w okresie wakacyjnym, ale również poza nim, kiedy promieniowanie ma różne nasilenie, ale zawsze w jakimś stopniu uszkadza skórę. – opowiada Ilona Skoneczna.




Jakie kwasy można stosować latem?

Jak już zostało wspomniane wcześniej – najlepszym wyborem na lato będą kwasy migdałowy i azelainowy. Hamują i spowalniają one procesy melanogenezy, czyli tworzenia się barwnika w skórze. To właśnie dlatego zalecane jest stosowanie ich w okresie letnim, w szczególności osobom, które mają skłonność do tworzenia się przebarwień.

Kwas migdałowy – MANSSOL PEEL

50% Kwas migdałowy, pH 1.85

Należy do grupy α-hydroksykwasów (AHA) o działaniu delikatnie złuszczającym, bakteriobójczym i anty-ageing. Posiada największą masę cząsteczkową wśród AHA, co pozwala na łagodne i bezpieczne działanie oraz równomierną penetrację w głąb skóry. Działa dwukierunkowo. Z jednej strony złuszcza, powodując wygładzanie zmarszczek i nierówności, rozjaśnianie przebarwień oraz wyrównanie kolorytu skóry, z drugiej działa przeciwzapalnie i nawilżająco – redukując trądzik, zaskórniki oraz stany zapalne. Dodatkowo stymuluje produkcję kwasu hialuronowego zapewniając tym skórze długotrwałe nawilżenie.

Kwas azelainowy – ANSSOL PEEL
20% kwas azelainowy + 20% kwas salicylowy, pH 1.75

Kwas azelainowy – dedykowany do terapii depigmentacyjnych. Posiada właściwości hamujące tyrozynazę – enzym indukujący melanogenezę – tworzenie barwnika, wpływając na wyrównanie kolorytu skóry, redukcję przebarwień i plam pigmentacyjnych posłonecznych, pozapalnych i hormonalnych. Redukuje nadmierne rogowacenie i pogrubienie skóry. Przeciwzapalny, antyoksydacyjny i seboregulujący. Całoroczny, do stosowania nawet w okresie letnim. Zmniejsza świecenie i błyszczenie się skóry.

Kwas salicylowy – to beta-hydroksykwas (BHA), silnie liofilowy, doskonale łączy się z cerą tłustą normalizując wydzielanie sebum. Działa komedolitycznie i przeciwzapalnie – redukując ilość zaskórników i zmian trądzikowych. Działa złuszczająco redukując rozszerzone pory, niedoskonałości potrądzikowe takie jak: nierówność skóry po przebarwieniach i bliznach potrądzikowych.

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ