OBOWIĄZKOWA MASECZKA A NASZA SKÓRA – CZY TO BEZPIECZNE POŁĄCZENIE?



OBOWIĄZKOWA MASECZKA A NASZA SKÓRA – CZY TO BEZPIECZNE POŁĄCZENIE? Od kilku tygodni noszenie w miejscach publicznych maseczek zakrywających usta i nos jest naszą rutyną i obowiązkiem. Wiele osób zastanawia się czy zasłanianie twarzy aby na pewno jest bezpieczne dla naszej skóry. Jakich zasad musimy przestrzegać i jak właściwie pielęgnować skórę w tym niełatwym czasie? Opowiada dr Aleksandra Jagielska, dermatolog z kliniki Sthetic dr Jagielskiej.

Noszenie maseczek – czy aby na pewno jest dobre?

Temat ten wzbudza sporo wątpliwości. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że noszenie maseczek w miejscach publicznych na ten moment jest naszym obowiązkiem i do odgórnego nakazu powinniśmy bezapelacyjnie się stosować. Nie zmienia to jednak faktu, że skóra, która przez wiele godzin przykryta jest maseczką narażona jest na niekorzystny, wilgotny mikroklimat.

Ten niestety jest idealnym środowiskiem do namnażania się bakterii, drożdżaków i innych drobnoustrojów. W efekcie na skórze mogą pojawiać się niedoskonałości oraz podrażnienia. Niestety noszenie maski może prowadzić do zaostrzenia zmian trądzikowych, dlatego warto stosować odpowiednią pielęgnację.

Jaką maseczkę wybrać?

Wybór dostępnych na rynku maseczek jest ogromny. Jednymi z najczęściej wybieranych są bawełniane maseczki domowej roboty. Bawełna jest dobrym wyborem, a kontakt z taką maseczką jest w miarę bezpieczny dla skóry. Jeszcze lepszym wyborem będzie bawełna organiczna.

Niezwykle istotne jest to, by materiał był jak najbardziej „czysty” – im mniej wszelkiego rodzaju domieszek czy barwników, tym lepiej dla skóry. O taką maseczkę należy odpowiednio dbać – pierzemy ją w temperaturze 60 stopni Celsjusza, używamy do tego celu delikatnych detergentów. Nie zaleca się stosowania płynów do płukania, a w szczególności tych o intensywnym zapachu, ale jednocześnie należy pamiętać o bardzo dokładnym wypłukaniu maski.




Pielęgnacja w czasie pandemii

W czasie, gdy nieustannie nosimy maseczki ochronne, niezwykle istotna jest właściwa pielęgnacja skóry. Ważne jest, by zachować jej naturalną barierę ochronną. Powinniśmy stosować żele i pianki myjące skórę o neutralnym pH. W przypadku kremów – należy odpowiednio dobierać je do typu skóry, w składach warto szukać witamin A i E, aloesu czy nagietka, które mają właściwości łagodzące, warto również korzystać z dobrodziejstwa ceramidów czy olejów, np. pestek malin, wiesiołka czy migdałów. Warto również pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej – w szczególności, gdy wychodzimy z domu na dłużej. Kremów z filtrem nie musimy stosować pod maskę, ale o czole czy okolicy pod oczami warto pamiętać.

Noszenie masek może być również niezbyt komfortowe dla osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry. Niestety objawy AZS mogą się nasilać, noszenie maseczki może prowadzić do powstawania podrażnień i alergii kontaktowych. Właśnie dlatego niezwykle istotny jest dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji, które najlepiej, gdy będą produktami aptecznymi lub specjalistycznymi demokosmetykami.

To ważne, by produkty do pielęgnacji były bezzapachowe, a także pozbawione barwników i konserwantów, które dodatkowo mogą podrażniać skórę.

By noszenie maseczki miało sens – ta musi dokładnie przylegać do twarzy. Niestety skóra może się pocić, mogą pojawiać się otarcia. Co zrobić w sytuacji, gdy nie uda nam się temu zapobiec? Z pomocą przychodzą różnego rodzaju natłuszczające kremy i maści. Dobrze sprawdzą się np. te z witaminą A i E oraz tlenkiem cynku. W przypadku poważniejszych problemów, utrzymujących się dłuższy czas, niezbędna jest konsultacja z dermatologiem.

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ