3 wegańskie przepisy z bakaliami w roli głównej



Jak się okazuje, coraz więcej Polaków rezygnuje z potraw mięsnych na rzecz diety wegetariańskiej czy też wegańskiej. Według badań jest ich już ponad milion osób, a kolejne dwa miliony planuje niebawem na nie przejść . Powodów takich decyzji jest wiele – od tych etycznych, po zdrowotne, kończąc na trendach żywieniowych. Warto zauważyć, iż np. weganizm mimo restrykcji, daje ogromne pole do kreatywnych działań w kuchni. Koniecznie sprawdź nasze przepisy!

Jednym z substytutów białka zwierzęcego są orzechy. W diecie wegańskiej odpowiadają one za uzupełnienie tłuszczów oraz kwasów omega-3 i omega-6. W swoim jadłospisie warto również zawrzeć takie bakalie jak rodzynki, morele czy żurawina. To one między innymi uzupełnią zapotrzebowanie na żelazo. W jaki sposób wplatać te produkty do codziennego menu? Sprawdź proste i szybkie przepisy, idealne dla początkujących wegan.

Wege na obiad

Wegańskie dania obiadowe obfitują w różnorodne składniki dające efekt pysznych i zaskakujących smaków z bogactwem aromatów. Potrawa, która z całą pewnością skradnie serca początkujących wegan to gulasz w afrykańskiej odsłonie.

Składniki:

250 g pieczarek lub boczniaków
2 duże cebule
2 papryki dowolnego koloru
2 duże marchewki
2 ząbki czosnku
½ łyżeczki ostrej papryczki
50 ml koncentratu pomidorowego
100 ml wody
1 łyżeczka kurkumy
1 łyżeczka curry
160 g masła z orzechów arachidowych
20 g Orzechów nerkowca Bakal Naturalnie
20 g Migdałów łuskanych Bakal Naturalnie
1 puszka czarnej fasoli bez zalewy
sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:

Posiekać orzechy nerkowca oraz migdały. Pokroić cebulę, marchewkę, paprykę pieczarki (lub boczniaki) i przełożyć na dużą patelnię z wodą. Dusić na wolnym ogniu pod przykryciem około 15 minut. Dodać posiekany czosnek, wszystkie przyprawy oraz koncertant pomidorowy. Gdy gulasz będzie się gotował, dodać masło orzechowe oraz fasole. Gotować jeszcze przez 2-3 minuty. Przed podaniem dodać posiekane orzechy nerkowca oraz migdały – dodadzą daniu chrupkości.




Wege przekąska

Dla osób żyjących w ciągłym biegu, mamy przepis na lekką i kolorową sałatkę. Jest ona niezwykle szybka do przygotowania, a przy tym bardzo pożywna.

Składniki:

1 mango
½ czerwonej cebuli
100 g odsączonej fasoli
1 opakowanie mieszanki sałat
sok z małej limonki
20 g Orzechów włoskich Chandler Bakal Naturalnie
20 g Żurawiny suszone Bakal Naturalnie

Przygotowanie:

Mango pokroić w kostkę, a cebulę posiekać w pióra. Wymieszać wszystkie składniki z żurawiną i posiekanymi orzechami. Skropić sałatkę sokiem z limonki.

Wege na słodko

Dieta wegańska nie stroni również od pysznych słodkości. Wśród nich popularnością cieszy się ciasto na bazie daktyli z dodatkiem orzechów. Zachwyci każdego łasucha.

Składniki:

3 duże dojrzałe banany
150 g Daktyli suszonych Bakal Soft
20 g Orzechów włoskich Chandler Bakal Naturalnie
20 g Orzechów laskowych Bakal Naturalnie
20 g Migdałów łuskanych Bakal Naturalnie
200 g mąki owsianej
180 ml wody w temperaturze pokojowej
1½ łyżeczki sody oczyszczonej
½ łyżeczka cynamonu

Przygotowanie:

Nagrzać piekarnik do 180 stopni. W misce zmieszać suche składniki – mąkę, sodę oraz cynamon. Banany zblendować na mus, dodać wodę oraz posiekane daktyle. Zmieszać ze sobą wszystkie składniki. Posiekać orzechy oraz migdały i dodać je do powstałej masy, delikatnie zamieszać. Przelać ciasto do keksówki o wymiarach 11 x 25 cm. Ciasto piec około 45 minut lub do suchego patyczka.

Bakalie to produkty, które są świetnym kompanem wegańskich potraw. Tworzą doskonałe kompozycje smakowe zarówno w roślinnych potrawach wytrwanych, jak i tych słodkich. Do tego są niezwykle cennymi źródłami najpotrzebniejszych witamin i minerałów w naszej diecie.

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ