Dlatego powinniśmy chronić nasze oczy w czasie epidemii?



Obecnie wiele działań na świecie zdeterminowanych jest przez #epidemiakoronawirusa. W mediach pojawiają się niezliczone informacje nt. choroby, szpitale pracują na pełnych obrotach, a naukowcy walczą o stworzenie skutecznej szczepionki. Zmieniły się również nasze codzienne zwyczaje i „rytuały” – jesteśmy zmuszeni do rezygnacji ze spotkań towarzyskich, częściej niż zazwyczaj myjemy ręce, a wiele osób stosuje również maseczki ochronne. Warto jednak zaznaczyć, że troski wymagają nie tylko nasze dłonie, usta i nos, ale również… oczy. Dlaczego ochrona narządu wzroku jest tak ważna w czasie epidemii? Odpowiada Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Wirus odpowiedzialny za chorobę COVID-19 rozpowszechnia się drogą kropelkową oraz przez „przeniesienie” patogenu do dróg oddechowych. Dlatego w obliczu walki z wirusem tak istotne jest zachowanie wszelkich środków bezpieczeństwa, które wiążą się z jeszcze intensywniejszą higieną dłoni oraz unikaniem bezpośredniego kontaktu z innymi osobami, które potencjalnie mogą być nosicielami wirusa. Należy jednak podkreślić, że w świetle aktualnej wiedzy #COVID-19 może wniknąć do naszego organizmu również przez narząd wzroku. Oczy bowiem, poprzez kanaliki łzowe, są połączone z naszym nosem. Tym samym łzy, które zostały zainfekowane mogą dostać się do naszego układu oddechowego (poprzez nos do płuc, gdzie wirus może wywołać największe negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia).

Dokładnie myj ręce i… okulary

Mycie rąk to jedno z podstawowych i najczęściej powtarzanych zaleceń podczas epidemii. Można bowiem powiedzieć, że woda i mydło to najprostsza, a zarazem bardzo skuteczna broń przeciwko zakażeniu. #Koronawirus jest bowiem zamknięty w osłonie tłuszczonej, a mydło doprowadza do jej zniszczenia, minimalizując jednocześnie ryzyko zarażenia. Dodatkowo, wirus jest po prostu usuwany z naszych dłoni, dzięki ruchom wykonywanym podczas ich mycia. Warto jednak pamiętać, że wirus może również przenosić się poprzez przedmioty, a jednym z nich mogą być… nasze okulary.

Czyszczenie okularów powinno należeć do podstawowych czynności każdej osoby, która korzysta z nich na co dzień. Istnieje bardzo wiele opinii, w jaki sposób najlepiej je czyścić. Niewiele osób zdaje sobie natomiast sprawę, że odpowiednie mycie okularów może (a nawet powinno) być wykonane z użyciem wody i mydła. Okulary należy umyć przynajmniej raz dziennie całościowo – bardzo często mamy tendencję wyłącznie do przecierania szkieł, a warto zauważyć, że kontakt z naszymi dłońmi mają przede wszystkim oprawki, gdzie mogą osadzać się drobnoustroje. Dzięki temu skutecznie wyeliminujemy również wszelkie zabrudzenia, mikrozanieczyszczenia oraz zatłuszczenia, co jest niezwykle istotne w czasie epidemii – komentuje Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.




Okulary – pomocne podczas epidemii

Skoro wiemy, że nasz narząd wzroku może stać się potencjalną drogą do zakażenia, powinniśmy zadbać o skuteczną ochronę oczu. W tym celu sprawdzi się m.in. noszenie okularów (tzw. zerówek) również przez osoby, które na co dzień z nich nie korzystają.

Ochrona oczu poprzez okulary czy gogle ochronne najczęściej kojarzy się z personelem medycznym, który ma bezpośredni kontakt z osobami chorymi. To oczywiście niezbędne działania i powinny być z całą stanowczością respektowane. Jednak taka ochrona, jeżeli mamy taką możliwość, powinna dotyczyć każdego i każdej z nas. Często bowiem można zaobserwować osoby, które noszą maseczki ochronne zabezpieczające nos i usta, a jednocześnie mają całkowicie odsłonięte swoje oczy. Dodatkowo, mam jeszcze jeden apel – na czas epidemii ograniczmy lub najlepiej zrezygnujmy z noszenia soczewek, na rzecz okularów. Dla wielu osób może być to spore ograniczenie i źródło pewnego dyskomfortu, jednak w obliczu możliwości zarażenia wirusem poprzez oczy, warto na pewien czas poddać się tym zaleceniom – kończy Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Pamiętajmy, w czasie epidemii należy stosować wszelkie środki ostrożności, a jednym z nich powinna być codzienna troska o bezpieczeństwo i ochronę naszych oczu.

Odpad czy surowiec, czyli drugie życie opakowań

Gdy rośnie presja społeczna i regulacyjna, firmy muszą spojrzeć na opakowania zupełnie inaczej. To, co jeszcze niedawno trafiało na wysypiska,…
CZYTAJ

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa się pod mottem „Niewydolność serca nas nie zatrzymuje”.…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak pamiętać, że wśród przyrody czają się niewidoczne gołym…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może również paraliżować i utrudniać koncentrację. Jak zauważa Ewa…
CZYTAJ

Odkryj nowe sosy na grilla – tak pyszne, że HELL, MANN!

Rozgrzej grilla i przygotuj się na smak tak pyszny, że HELL, MANN! Wystarczy sięgnąć po sosy i majonezy Hellmann’s, by…
CZYTAJ

Grill bez mięsa? Dietetyk zdradza, co warto wrzucić na ruszt

Sezon grillowy tuż za rogiem, coraz więcej osób szuka alternatywy dla tradycyjnych dań mięsnych. Czy grill bez mięsa może być…
CZYTAJ

Czego żałujemy przed śmiercią?

Ponad 30% badanych chciałoby, aby ich ostatni list trafił do partnera lub współmałżonka. Jako społeczeństwo unikamy rozmów o śmierci, budzi…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do leczenia zespołu jelita drażliwego (IBS). Szacuje się, że…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto zastawionych stołach. Wiele osób zastanawia się, jak teraz…
CZYTAJ

Szybki detoks po świętach? Dietetyczka ostrzega przed niebezpiecznymi środkami przeczyszczającymi

Po świątecznym przejedzeniu wiele osób sięga po herbatki i tabletki przeczyszczające, licząc na szybki detoks. Jednak Ania Janiszewska-Janowicz, dietetyczka Grupy…
CZYTAJ

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto…
CZYTAJ