Jak ubierać niemowlaka do snu



Ubiór małego dziecka powinien być dostosowany do jego wieku oraz poru roku. Również niemowlę układane do snu musi mieć na sobie odpowiedni strój.

 

Jak twierdzą pediatrzy ubiór dziecka winien być dostosowany do warunków otoczenia. Warto zwrócić uwagę na temperaturę w pokoju, w którym będzie ono spało. Za optymalną uważa się taką pomiędzy 20C a 22C. Pomieszczenie powinno być przed snem przewietrzone.  Niemowlę zazwyczaj śpi od 14 do 15 godzin i w tym czasie dozwolone jest, aby w trakcie jego wypoczynku okno było otwarte, jednak dziecko powinno być odpowiednio ubrane. Warto pamiętać o tym, że malucha nie wolno przegrzewać. Tak zwany „letni  karczek” nie oznacza, że jest mu zimno, ale jest dowodem na utrzymywanie przez organizm odpowiedniej temperatury ciała.

Ubieranie niemowlęcia do snu

Zazwyczaj w pierwszych trzech miesiącach życia dziecka jest ono owijane w becik i nie wymaga żadnej dodatkowej warstwy przykrycia. Jednakże nie jest to regułą. Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy dodatkowe okrycie będzie potrzebne jest samodzielne sprawdzenie otoczenia. Jeżeli osoba dorosła będzie potrzebować kolejnej warstwy, z pewnością jest ona niezbędna również dla dziecka.

Jeżeli nie wiadomo, czy niemowlę powinno być bardziej okryte lub przebrane w cieplejszą piżamę, warto zwrócić uwagę na ciepłotę jego palców u stóp oraz rąk. Trzeba pamiętać, że te części ciała u małych dzieci wychładzają się znacznie szybciej niż w przypadku starszych. Może również okazać się, że zarówno stópki, jak  rączki są chłodne, ale jego ciało nie. Wtedy dobrze jest założyć mu na noc pajacyki lub skarpetki. Ciekawym pomysłem jest używanie specjalnego śpiworka, który w idealny sposób otula całe ciało i tworzy kokon. Te i inne produkty znajdziemy w sklepie internetowym z ubrankami dla dzieci kiddostate.pl.




Powyższych wskazówek można trzymać się również w zimniejszych porach roku, jesienią i zimą. Przy utrzymaniu optymalnej temperatury również wtedy dziecko może spać przy otwartym oknie. Jednakże ubiór malucha powinien być zbliżony do tego zakładanego na spacer. Można zatem ubrać dziecko w pajacyk oraz przykryć lekką kołdrą.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

W przygotowywaniu niemowlęcia do snu warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka rzeczy. Przede wszystkim trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem, ponieważ nie wolno doprowadzić do przegrzania. Z tego powodu warto przestrzegać zasady, która mówi, że dziecko na noc powinno być ubrane w jedną warstwę więcej niż dorosły. Podobnie ma się rzecz z otulaniem. Lepiej jest unikać dodatkowych warstw kocyków. Dobrze jest również zwrócić uwagę na zachowanie niemowlęcia, a dokładniej na jego płacz. Może on być oznaką tego, że jest mu za zimno lub za gorąco.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ