Efektywnie i bezpiecznie – jak najlepiej złuszczać naskórek



Jesień, zima i wczesna wiosna to bardzo dobry czas, aby mocniej odświeżyć i poprawić wygląd swojej skóry za pomocą peelingów. Teraz jest więc ostatni dzwonek, aby z nich skorzystać. Dostępnych metod jest wiele. O tym jak prawidłowo złuszczać skórę i dlaczego jest to tak ważne opowiada mgr Magdalena Najbar – kosmetolog i dietetyk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium.

Peeling, inaczej złuszczanie, to zabieg stosowany w celu usunięcia martwych komórek naskórka. Dzięki temu nie tylko odświeżamy skórę, ale też możemy pozbyć się różnych jej defektów oraz poprawić jej kondycję.

– To, w jakim dokładnie celu wykonamy peeling i co za tym idzie, jaki jego rodzaj wybierzemy, zależy od tego, z jakimi problemami cery zmaga się dana pacjentka. Jednej osobie będą przeszkadzać rozszerzone pory i zaskórniki, drugiej przebarwienia oraz nierówny koloryt, a jeszcze innej matowy odcień skóry. Zabiegi złuszczające to tak naprawdę bardzo uniwersalne procedury, ponieważ potrafią zaradzić każdemu z wymienionych defektów. Co więcej, pobudzają także naturalne procesy zachodzące w skórze – tłumaczy mgr Magdalena Najbar.

– Naskórek składa się z wielu warstw, budujących ją piętrowo. Następuje ich naturalna wymiana. Komórki mnożą się i przesuwają do góry, w ten sposób wypychają warstwę rogową, która następnie powinna naturalnie się złuszczyć. Możemy jej w tym pomóc dzięki różnym zabiegom. W ten sposób pobudzamy proces przebudowy naskórka, który normalnie trwa około 28 dni – dodaje ekspertka Triclinium.

Uniwersalne działanie

Poza usunięciem zaskórników, redukcją rozszerzonych porów, czy wyrównaniem kolorytu dzięki zabiegom peelingującym ułatwiamy także przepływ substancji aktywnych z kosmetyków w głąb skóry. Zbyt gruba warstwa rogowa naskórka uniemożliwia dostanie się najróżniejszych składników do kolejnych warstw.

Poza tym reguluje pracę gruczołów łojowych dzięki czemu skóra jest prawidłowo natłuszczona i nie świeci się. Głębokie złuszczanie ponadto pobudza naturalną produkcję kolagenu i elastyny, co wpływa na lepsze napięcie i ujędrnienie skóry. Stosowanie odpowiednio dobranych zabiegów złuszczających sprawia, że wyglądamy po prostu świeżo, zdrowiej i młodziej.

Peelingi w domu – jak robić to bezpiecznie

Mgr Magdalena Najbar twierdzi, że lekkie złuszczanie można, a nawet powinno się wykonywać regularnie samemu w domu: – Delikatne, powierzchowne domowe złuszczanie rozjaśni i wygładzi skórę. Osobiście polecam peelingi enzymatyczne z zawartością bromelainy, enzymu znajdującego się w ananasie bądź papainy, substancji pozyskiwanej z papai. To są naturalne enzymy, które spożywane w owocach usprawniają trawienie w żołądku i jelitach, a nałożone na skórę będą rozpuszczać warstwę rogową – wyjaśnia kosmetolog.

Nad peelingami enzymatycznymi mamy większą kontrolę. Nakładamy taki środek na twarz, najczęściej na ok. 4 minuty, następnie spłukujemy i już możemy cieszyć się gładszą skórą.

Alternatywą dla enzymów są peelingi mechaniczne, zawierające w składzie różnego rodzaju granulki. Potarcie skóry takim środkiem skutkuje złuszczaniem mechanicznym warstwy rogowej. Jednak w wypadku tej metody należy pamiętać o zachowaniu ostrożności. Zbyt intensywne tarcie może doprowadzić do zaczerwienienia i podrażnienia skóry.

Kolejnym sposobem na złuszczanie w domowym zaciszu są specjalne kremy z niewielkimi stężeniami substancji chemicznych nakładane na noc. Takie kosmetyki najczęściej zawierają różnego rodzaju kwasy np. glikolowy, migdałowy bądź retinol. Jednak należy dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, ponieważ niektóre z tego rodzaju kremów mogą mieć duże stężenie kwasu i mocno podrażnić skórę, gdy będą za często stosowane. Warto także zwrócić uwagę na to, żeby dopasować skład danego kosmetyku do swojego rodzaju cery.

– Jeśli mamy skórę naczynkową, odpowiednim kremem będzie ten, który ma w swoim składzie kwas azelainowy. Do skóry suchej najlepiej sprawdzi się kwas mlekowy, a do tłustej kwas migdałowy bądź salicylowy. Efekt odmłodzonej cery da retinol lub kwas glikolowy, a poza złuszczeniem – antyoksydacyjnie i rozświetlająco zadziała stężona witamina C –
wymienia mgr Magdalena Najbar z Triclinium. Drogerie i apteki oferują bardzo wiele różnorakich opcji w tym zakresie, więc każdy znajdzie coś dla siebie.






Gabinetowe wspomaganie

Jesień, zima i wczesna wiosna to bardzo dobry czas, żeby zdecydować się na wyspecjalizowane średnio lub mocno złuszczające peelingi gabinetowe. Niektóre z nich wystarczy wykonać raz w roku, żeby osiągnąć zadowalający efekt na długi czas. Jednak należy pamiętać, że tak inwazyjne peelingi łączą się z okresem wyłączenia po zabiegu.

Delikatniejsze chemiczne peelingi kosmetyczne dobierane są najczęściej do typu skóry oraz problemu, który pacjentka chce wyeliminować. Dla cery tłustej jest to najczęściej zmniejszenie wydzielania sebum, pozbawienie jej zaskórników oraz ograniczenie przetłuszczania, więc najlepszym rozwiązaniem będzie kwas salicylowy bądź np. jego mieszanka z kwasem azelainowym czy migdałowym. Tutaj zalecana jest seria minimum 4 zabiegów, w odstępach co 10-14 dni.

Skóra naczynkowa jest zazwyczaj mniej problematyczna od tłustej, często posiadacze takiego rodzaju cery borykają się z przesuszeniem i chcą zapobiegać rozszerzaniu się naczynek. Wtedy również warto działać na grubość skóry, by lepiej radziła sobie z czynnikami zewnętrznymi. Dla takich osób wybiera się specjalne rodzaje kwasów, którymi także działa się seryjnie np. 3 peelingi co 2 tygodnie.

Jeżeli chodzi o złuszczanie mechaniczne, które dostępne jest w gabinetach kosmetologicznych, jedną z bardzo popularnych metod jest mikrodermabrazja. – Dla skóry tłustej, mieszanej czy grubej proponuję zazwyczaj mikrodermabrazję korundową lub diamentową. Do przeprowadzenia mikrodermabrazji korundowej wykorzystuje się zmikronizowane kryształy korundu, które wyrzucane są pod odpowiednim ciśnieniem, co daje efekt piaskowania skóry. Mikrodermabrazja diamentowa korzysta zaś ze specjalnej głowicy pokrytej mikrokryształkami diamentu. Poza tarciem, urządzenie jednocześnie zasysa skórę – tłumaczy specjalistka Triclinium. – Dla skóry wrażliwej lepszą opcją będzie oksybrazja, czyli mikrodermabrazja wodno-tlenowa, gdzie czynnikiem złuszczającym jest spray powietrza z solą fizjologiczną. Powoduje to bezbolesne odrywanie się martwych komórek naskórka.

Popularnym i lubianym zabiegiem dla skóry wrażliwej jest także peeling kawitacyjny wykorzystujący ultradźwięki. Stosunkowo nowym zabiegiem jest także peeling Black Doll, który łączy ze sobą działanie substancji chemicznej – maski węglowej oraz dobrodziejstwa lasera. Poza złuszczeniem, doskonale oczyszcza, normalizuje i poprawia jakość skóry.

Ostrożnie!

Okres do końca marca jest bardzo dobry na wykonywanie bardziej inwazyjnego złuszczania, ponieważ promieniowanie UV nie jest aż tak intensywne. Po zastosowaniu różnych peelingów skóra zostaje pozbawiona warstwy rogowej, która naturalnie chroni ją przed konsekwencjami ekspozycji na słońce. Tkanka świeżo po zabiegu broni się przed UV poprzez nadmierną produkcję barwnika, co może powodować przebarwienia.

Dlatego w okresie zimowym jesteśmy mniej narażeni na takie powikłania. Mimo to, nawet zimą, należy pamiętać o stosowaniu filtrów oraz unikaniu promieniowania w słoneczne dni po tego typu zabiegach. Z drugiej strony bardzo niska temperatura również nie wpływa dobrze na naszą skórę. Mróz może jej zaszkodzić przez nadmierne przesuszenie bądź odmrożenie.

– Intensywne złuszczanie najlepiej przeprowadzić z wyprzedzeniem. Jeżeli planujemy większe wyjście, wykonanie zabiegu krótko przed nim nie jest dobrym pomysłem. Makijaż nie będzie się dobrze trzymać, a sama skóra będzie się złuszczać łupieżowo lub płatowo, co także nie wygląda zbyt estetycznie. Przebudowa naskórka trwa około miesiąc, dlatego należy przeznaczyć ten czas na to, by skóra się odbudowała – tłumaczy mgr Magdalena Najbar.

Przed imprezą, wyjazdem w cieplejsze miejsce bądź podczas choroby powinno się powstrzymać od takich zabiegów. Niezależnie od tego, czy złuszczamy skórę na plecach, dekolcie czy twarzy, trzeba pamiętać, że odmładzanie i oczyszczanie to proces. Warto korzystać ze sprawdzonych środków, odpowiednio dobranych do naszego typu cery oraz porad ekspertów wyspecjalizowanych w temacie bezpiecznego i skutecznego złuszczania skóry.

——
Informacje o ekspertce:

Mgr Magdalena Najbar jest kosmetologiem i dietetykiem Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium. Stale się dokształca i zwiększa swoje kompetencje zawodowe, uczestnicząc w konferencjach oraz blisko współpracując z dr. Markiem Wasilukiem, który mówi o niej „bez inteligencji, pracowitości, zaangażowania i pedantyzmu Magdy, Triclinium nie byłoby najbardziej przyjaznym miejscem dla pacjentów”. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu na kierunku dietetyka.

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze. Chociaż mogą wydawać się zupełnie niepowiązane, łączy je…
CZYTAJ

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i profilaktyka na błoniach PGE Narodowego w weekend 25-26 stycznia 2025 r.

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i…
CZYTAJ

Niacyna i biotyna zimą Moc witamin B dla nawilżenia i regeneracji

Zima to czas, kiedy skóra jeszcze bardziej niż zwykle potrzebuje dogłębnej regeneracji i nawilżenia. Zmęczenie po lecie i trudne warunki…
CZYTAJ

Perfumy Creed – propozycja dla wybierających zapachy świadomie

Na rynku perfumeryjnym, zdominowanym przez największe marki modowe, wciąż można znaleźć produkty niesztampowe, może nawet niszowe z punktu widzenia osób,…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze.…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ