Operacje laparoskopowe – na czym polega małoinwazyjna chirurgia?



Współczesna chirurgia dysponuje dostępem do nowoczesnego sprzętu, co sprawia że operacje stają się bezpieczniejsze, a powrót do pełnej sprawności dużo szybszy. Jest to dobra wiadomość dla wielu pacjentów zmagających się np. z występowaniem przepuklin czy żylaków. Ich zdiagnozowanie zazwyczaj nie jest trudne (pojawiają się charakterystyczne objawy), dlatego tak ważne jest aby po rozpoznaniu jak najszybciej poddać się efektywnemu leczeniu.

Nowoczesne technologie stwarzają nam możliwość, aby operację wykonać mniej inwazyjnie m.in. dzięki zabiegom endoskopowym. O innowacjach stosowanych w operacjach chirurgicznych opowiada lek. med. Janusz Świątkiewicz, chirurg z Centrum Medycznego Damiana.

Operacje laparoskopowe – na czym polegają?

Stały postęp technologiczny w dziedzinie medycyny, pozwala oferować pacjentom innowacyjne i coraz mniej inwazyjne techniki chirurgiczne. Taką możliwością jest właśnie laparoskopia, którą zaliczamy do endoskopowych metod operacyjnych. Otwiera ona nowe możliwości przed chirurgami m.in. umożliwiając wgląd do wnętrza jamy brzusznej za pomocą kamery, a następnie wykonanie operacji w sposób małoinwazyjny, przy użyciu zaawansowanej aparatury.

Jakość obrazu podczas operacji (np. w rozdzielczości 4K) pozwala na bardzo precyzyjne ruchy, które nie są możliwe do wykonania za pomocą rąk. Metoda ta jest mało inwazyjna i pozwala na szybszy powrót pacjenta do zdrowia. Przy jakich schorzeniach się sprawdzi?




Małoinwazyjne leczenie przepuklin?

Przepuklina, to najczęściej uwypuklenie zawartości jamy brzusznej (np. jelita), które rozwija się stopniowo. U zdrowego człowieka, wszystkie narządy w jamie brzusznej pozostają w tym samym położeniu, mimo zmian pozycji, a jest to możliwe dzięki powłokom brzusznym. Jeśli jednak gdzieś na styku mięśni pojawi się słabszy punkt, może dojść do sytuacji, że w tym miejscu powstanie szczelina. To właśnie umożliwia wydostanie się otrzewnej, narządów wewnętrznych czy jelit. Warto dodać, że przepuklina może wystąpić w każdym wieku, a problem dotyka zarówno kobiet i mężczyzn.

Nieleczona przepuklina bardzo negatywnie wpływa na jakość życia i w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do kalectwa. Jednak dzięki rozwojowi medycyny pacjent z przepukliną może poddać się skutecznym i bezpiecznym zabiegom, które znacznie skracają okres rekonwalescencji. Do takich metod zaliczamy m.in. operacje laparoskopowe.

Celem laparoskopowego zabiegu operacyjnego jest wprowadzenie specjalnej siatki, wykonanej najczęściej z polipropylenu, w miejsce ubytku ściany jamy brzusznej. Kluczowy jest fakt, że dzięki zaawansowanej technologii i aparaturze jest to możliwe przy minimalnym naruszeniu ciągłości powłok ciała. To duży komfort dla pacjenta, który może szybciej powrócić do pełnej aktywności. Warto także nadmienić, że nowoczesna metoda laparoskopowa pozwala na jednoczesne leczenie operacyjne różnych patologii np.: przepukliny obustronnej czy współistniejącej kamicy pęcherzyka żółciowego – komentuje lek. med. Janusz Świątkiewicz z Centrum Medycznego Damiana.

Rozpraw się z żylakami… endoskopowo

Kolejnym przykładem dolegliwości, które można pokonać za pomocą nowoczesnych metod małoinwazyjnej chirurgii, jest przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych, która może prowadzić do powstawania bolesnych i nieestetycznych żylaków. Wśród podstawowych przyczyn ich pojawiania się można wymienić: niewydolność zastawek żylnych, zwiększone ciśnienie w żyłach, uszkodzenie naczyń krwionośnych lub ich niewydolność. Najbardziej narażone na powstawanie żylaków są kobiety po 40. roku życia, a także osoby w podeszłym wieku, mające nadwagę lub otyłość czy prowadzące siedzący tryb życia.

W walce z żylakami z powodzeniem wykorzystuje się m.in. endoskopową chirurgię, która pozwala m.in. na likwidację patologicznych połączeń żylnych między układami powierzchownym i głębokim.

Wybór określonej metody jest uzależniony od stopnia zaawansowania choroby (6 stopni niewydolności żyły CEAP) oraz od indywidualnych predyspozycji pacjenta. W zależności od określonego przypadku lekarz przeprowadza badanie klinicznie oraz zleca zazwyczaj dodatkowe badania obrazowe – USG Doppler kończyn dolnych i badanie laboratoryjne (w tym częściowy koagulogram), aby zarekomendować najlepszą metodę leczenia. Wybór ten jest zawsze dokonywany indywidualnie w zależności od stanu klinicznego pacjenta – dodaje ekspert.

Dzięki stałemu postępowi medycyny, mamy możliwość szybkiego i bezpiecznego wyleczenia wielu uciążliwych dolegliwości. Kluczem jest więc trafna diagnostyka, podjęcie skutecznego leczenia oraz korzystanie z zaawansowanych technik, które znaczenie zwiększają komfort pacjenta i skracają okres rekonwalescencji i powrotu do zdrowia.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ