Te zabiegi warto wykonać na początku roku. Nie spóźnij się!



Początek roku to dobry moment na poddanie się zabiegom z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej, które wymagają dłuższego czasu rekonwalescencji, wykonania ich w serii, czy też unikania ekspozycji na słońce. Które zabiegi warto wykonać właśnie teraz podpowiada dr Elżbieta Młyńska-Krajewska z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej dr Andrzej Krajewski w Kołobrzegu.

Po pierwsze – depilacja laserowa

Z roku na rok coraz więcej kobiet decyduje się na depilację laserową. Trwałe usuwanie owłosienia pozwala cieszyć się idealnie gładką skórą przez cały rok. – Działanie lasera diodowego polega na niszczeniu włosa za pomocą światła laserowego, które wypala komórki odżywcze włosa i tym samym zapobiega ponownej regeneracji i jego odrastaniu. Jak wykazały badania – depilacja jest najskuteczniejsza dla włosów znajdujących się w fazie aktywnego wzrostu (anagenu). Pozostałe okresy wzrostowe włosów – faza zaniku (katagen) i spoczynku (telogen) – są „nieme” na działanie lasera. Warunkuje to potrzebę przeprowadzenia minimum czterech zabiegów powtarzanych średnio co 4-12 tygodni – tłumaczy dr Elżbieta Młyńska-Krajewska.

Po około 3-4 zabiegach zanika około 80-90% owłosienia. Depilację laserową najlepiej wykonywać właśnie zimą, ponieważ na czas przeprowadzania zabiegów musimy zrezygnować z opalania. Melanina, barwnik zawarty we włosach i wytwarzany przez skórę podczas opalania, pochłania wiązkę lasera, na skutek czego cebulki włosa ulegają zniszczeniu. W przypadku opalonego ciała znaczna część światła zostanie pochłonięta przez skórę, przez co zabieg nie będzie skuteczny. Łączenie zabiegów z wykorzystaniem lasera z opalaniem może skutkować również pojawieniem się przebarwień, a nawet poparzeń.




Jakie zabiegi medycyny estetycznej warto wykonać zimą?

Zima to dobry moment na kwasy. Podobnie jak w przypadku depilacji laserowej, wiąże się to ze zmniejszoną ekspozycją na słońce. W czasie kuracji z wykorzystaniem peelingów chemicznych i kwasów należy unikać słońca i opalania, dodatkowo należy stosować kremy z wysokim filtrem SPF.

– Przy odpowiednio dobranych substancji chemicznych uzyskuje się kontrolowane złuszczanie części lub całego naskórka, a niekiedy głębszych warstw skóry, by w dalszym etapie w wyniku regeneracji poszczególnych warstw skóry usunąć lub zmniejszyć niekorzystne zmiany na niej widoczne – tłumaczy dr Młyńska-Krajewska.

Początek roku to również dobry moment na usuwanie naczynek. Pękające naczynka są przypadłością, która może się uwidocznić nie tylko na twarzy (w postaci czerwonych plamek), ale również na nogach, gdzie bywa oznaką niewydolności żył.

– Aby usunąć „pajączki” z twarzy, w tym również duże naczynia żylne (nawet te koloru niebieskiego czy fioletowego), wystarczy prosty i stosunkowo bezbolesny zabieg laserowy. Odpowiednio dobrana energia i długość fali lasera pozwala wybiórczo zamknąć nieestetyczne naczynka bez uszkodzenia otaczającej skóry – wyjaśnia dr Młyńska-Krajewska.

Zwykle potrzebne jest kilka zabiegów wykonywanych w odstępach 1-2 tygodniowych, a w przypadku usuwania „pajączków” na nogach przez kilka tygodni może być konieczne noszenie specjalnych opasek uciskowych (które zimą bez problemu ukryjemy pod ubraniem).

Idealny moment na pozbycie się kompleksów

Osobom zdecydowanym na operację plastyczną, czy to powiększenie piersi czy ich lifting – poleca wykonanie jej właśnie zimą. Dlaczego to dobry moment na przeprowadzenie tego typu zabiegów? Zimą o wiele łatwiej ukryć opuchliznę i szwy. Można również zaobserwować, że chłodniejsze miesiące lepiej wpływają na regenerację organizmu – latem dodatkowym męczącym Pacjentów aspektem są upały. Jednymi z najpopularniejszych operacji którym poddają się Pacjentki są operacje plastyczne piersi.

– Czym różni się powiększanie od liftingu piersi? Pierwszy zabieg polega na umieszczeniu w piersiach implantów, które nie tylko zwiększą rozmiar biustu, ale również nadadzą mu odpowiednie proporcje. Drugi zabieg ma za zadanie „podnieść” piersi – w czasie operacji usuwany jest nadmiar skóry i modelowany jest kształt biustu – tłumaczy dr Andrzej Krajewski. Aby sezon plażowy rozpocząć z wymarzonym biustem i czas rekonwalescencji mieć już za sobą warto pomyśleć o zabiegu już teraz.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ