VII miesiąc życia dziecka



VII miesiąc życia dziecka –materiał Anny Wojtyli, ambasadorki kampanii „Położna na medal”

Mamo, Tato świat jest piękny.
Jesteście dla mnie całym światem, kocham was coraz mocniej.
Cieszę się każdym dniem z Wami.
Pokażcie mi cały świat!!!!!

W tym okresie niemowlęta coraz szybciej rosną, zaczynają się świetnie komunikować z otaczającym ich światem.

7-miesięczne dziecko trzyma głowę pewnie uniesioną. Potrafi, a przynajmniej próbuje, samo podciągać się do pozycji siedzącej, choć siedzi jeszcze niepewnie. Po chwili w upragnionej pozycji, znowu opadnie do tyłu albo na brzuszek. Wzmocnienie mięśni dziecka można osiągnąć poprzez częstsze układanie na brzuchu, tym samym zachęcając go do tej pozycji np. zabawkami ułożonymi przed nim. Dzięki temu ćwiczy i wzmacnia mięśnie szyi, pleców i rąk.

Coraz lepiej idzie maluszkowi także manipulowanie, zabawa rzeczami trzymanymi w rękach, ruchy są nieco precyzyjniejsze niż do tej pory. Używa palców, nie tylko całej dłoni. Dziecko może nauczyć się także w tym czasie trzymania przedmiotów za pomocą samego palca wskazującego i kciuka. Do tej pory używał całej ręki i kciuka.

Siedmiomiesięczne dziecko bez przerwy jest w ruchu. Dziecko w pozycji na brzuszku próbuje pełzać do tyłu. Postukuje zabawką o stół lub barierkę kojca. Położone na podłodze turla się, kręci wokół własnej osi, próbuje pełzać okrężnie i w tył. Obraca się w obie strony. Staje się coraz bardziej samodzielne. Chce samo odkrywać świat, zamiast czekać, aż Ty mu coś pokażesz. Ma dużo ambicji i uporu, co pozwala mu osiągnąć wyznaczone sobie cele.

Z tego powodu sprawia wrażenie dużo starszego i bardziej niezależnego niż jest w rzeczywistości. Maluch na co dzień jest raczej pogodny. Dużo się śmieje i chichocze, nawet w sytuacjach, które pozornie nie dają ku temu powodu. Jednak robi to tak uroczo, że jego dobry humor szybko udziela się otoczeniu. Wszystko to sprawia, że niemowlę wydaje się bardzo szczęśliwe i dużo bardziej zadowolone z codzienności.

Dziecko demonstruje coraz silniejszą więź z mamą. Dotąd nieświadomie wykorzystywało jej pokarm i ciepło ramion, teraz domaga się również jej nieustannej obecności i uwagi. Nie można zostawić nawet na chwilę, malca samego w pokoju – chce mieć mamę zawsze w zasięgu wzroku, a najlepiej siedzieć na jej rękach. Mama to teraz cały świat, poczucie bezpieczeństwa i najlepszy przyjaciel. Potrzeba bliskości jest teraz u dziecka bardzo silna i trzeba ją zaspokajać – to warunek prawidłowego rozwoju emocjonalnego i sposób na pokonanie lęku separacyjnego.




Jak wspierać rozwój dziecka:

• Funkcje poznawcze – pobudzaj zainteresowania maluszka, zapewniając mu różnorodne doświadczenia: daj mu do powąchania kwiatek, różne owoce, pozwól dotknąć zimnej łyżki, pokaż mu jego odbicie w lustrze, bawcie się otaczającym was światem.

• Funkcje społeczne – nie izoluj maluszka, chodź z nim do parku, poszukaj klubu malucha w swoim mieście – dla Ciebie i dla dziecka będzie to świetny umilacz czasu. Pokazuj bawiące się dzieci, zabieraj go na spotkania ze znajomymi, pozwalając mu jednak pozostawać na twoich rękach, gdzie czuje się bezpiecznie, chyba że wyraźnie manifestuje chęć bycia u „cioci” na rękach.

• Funkcje motoryczne – pozwól dziecku na trening ruchowy odpowiedni do jego obecnej sprawności: kładź go na podłodze, nie ograniczaj sadzaniem w leżaczku czy chodziku, który ma zły wpływ na stawy biodrowe dziecka oraz funkcje rozwoju.

• Funkcje komunikacyjne –
bawcie się muzyką, piosenki z prostymi rymowankami, to super zabawa, zachęcaj do wspólnego śpiewania i tańca (ruchu), mów do dziecka, pokazuj mu rożne przedmioty – to najprostsze aktywizujące zabawy.

Mamo – baw się ze mną i kochaj tak mocno jak ja Ciebie.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ