VI miesiąc życia dziecka



VI miesiąc życia dziecka –materiał Anny Wojtyli, ambasadorki kampanii „Położna na medal”

Mamo, Tato potrafię – SAM.
Mam pół roku – jestem coraz większy
Zobaczcie jak się rozwijam


Sześciomiesięczne niemowlę uczy się szybko, coraz lepiej wykorzystując zmysły i kojarząc ze sobą różne informacje przez nie rejestrowane. Coraz więcej potrafi zapamiętać, jego wspomnienia sięgają nawet do dwóch tygodni do tyłu. Jak rozwija się dziecko w szóstym miesiącu życia opisuje – Anna Wojtyla – ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

Rozwój fizyczny

Półroczne dziecko, w pozycji na brzuchu, opiera się na całych dłoniach i kolanach, unosząc przy tym tułów. Siada pewnie podciągane za obie ręce, doskonale siedzi z podparciem. Na spacerze, wędrówkach po mieście, lesie ta umiejętność stwarza dziecku nowe perspektywy. Często w tym okresie rodzice dokonują zmiany z wózka typu gondola na wózek spacerowy. Maluch ma coraz większą kontrolę nad sięganiem i chwytaniem, a jego ruchy są coraz bardziej skoordynowane.

Półroczne dziecko potrafi już przemieszczać się samodzielnie. Nie na nogach, oczywiście, ale na brzuszku. Umiejętność pełzania, kręcenia się wokół własnej osi i turlania po podłodze wykazuje większość maluchów w tym wieku. Znaczące postępy widać w motoryce małej, czyli w sprawności dłoni. Dziecko chwyta przedmiot całą dłonią i wyprostowanym kciukiem, umie przekładać go z ręki do ręki.

Półroczny maluch ma już pierwsze ząbki. Trzeba je myć, ale wystarczy do tego zwykły gazik nawinięty na palec, zwilżony ciepłą przegotowaną wodą. Można się także zaopatrzyć w specjalne pierwsze szczoteczki dla niemowląt – nakładki na palec.

Hitem tego okresu jest odkrycie lustra. Maluch lubi patrzeć na własne w nim odbicie, a szalenie absorbującym zajęciem stają się „rozmowy z samym sobą”.

Inną ważną czynnością, którą dziecko uwielbia, są rozmowy z otoczeniem. Choć sześciomiesięczne dziecko porozumiewa się raczej w swój własny sposób i operuje dostępnymi na tym etapie rozwoju środkami, jest naprawdę kontaktowe. Świetnie wydaje dźwięki sylabowe – gaworzy, naśladuje dźwięki usłyszane od osób z otoczenia.

To już umiem:

• Zabawki i inne przedmioty chwyta całą dłonią i pewnie przekłada je z rączki do rączki.
• Jest w stanie zatrzymać wzrok w jednym punkcie na dłuższą chwilę.
• Dziecko nie jest w stanie samodzielnie siedzieć, ale stale próbuje nowych pozycji i kontroluje trzymanie główki.
• Reaguje na dźwięki i odwraca główkę w kierunku z którego one dobiegają.
• Odróżnia znane mu głosy i reaguje na nie uśmiechem.
• leżąc na plecach, unosi główkę i przygląda się swoim stopom, starając się włożyć je do ust (co mu się często udaje),
• siedzi z podparciem,
• potrafi sprawnie pełzać i turlać się,
• może przekładać przedmioty z jednej ręki do drugiej,
• podąża wzrokiem za spadającą zabawką,
• dziecko chwyta wszystko, co ma w zasięgu ręki,
• potrafi swobodnie unosić główkę, zarówno z leżenia na brzuszku, jak i na plecach.




Rozwój emocjonalny

Podczas płaczu dziecka, wystarczy, że pokażesz mu się i czule do niego przemówisz, zrobisz czuły gest. Dla półrocznego dziecka obecność rodziców jest bardzo ważna, przy Was Wasze maluchy czują się pewniej. Dzieci są do Was mocno przywiązane i nie chcą już zostawać same lub w towarzystwie mniej znanych osób czy babć.

Niemowlę potrafi już zapamiętać, że to ty śpiewasz mu piosenki, a tata – wygłupia się z nim na dywanie, dlatego, w zależności od swojego humoru, może zachęcać któreś z was piskiem do zabawy. W tym okresie kołysanie nie jest jedynym sposobem na pocieszenie dziecka w momentach smutku czy płaczu. Ukojenie przynosi dziecku obecność osób, do których jest przywiązane czy bliskość ulubionej, ważnej zabawki.

Mamo, Tato pobaw się ze mną:

• W trakcie zabawy przed lustrem zakładaj dziecku różne nakrycia głowy i obserwuj, jak zareaguje na zmianę swojego wyglądu
• Spróbuj nauczyć dziecko najprostszych słów złożonych z dwóch jednakowych sylab i pokaż mu, co one oznaczają „mama”, „pa-pa”
• Baw się z dzieckiem w chowanie i szukanie przedmiotów.
• Baw się w „sroczka kaszkę ważyła”
• Podczas kąpieli pokaż dziecku zabawki jak unoszą się na powierzchni.

Rodzicu pamiętaj o tym:

• funkcje poznawcze: daj dziecku do zabawy nie tylko grzechotki, ale także kubeczek, kartonowe pudełko czy inny bezpieczny przedmiot codziennego użytku – niech poznaje nowe faktury, kolory, kształty
• funkcje motoryczne: często kładź malucha na podłodze, aby trenował umiejętność poruszania się, próby pełzania
• funkcje komunikacyjne: mów dużo do malucha
• funkcje społeczne: baw się z maluchem w „a kuku!” i w chowanie przedmiotów za plecami, niech dziecko szuka wzrokiem zguby – takie interakcje to dobry trening rozwoju społecznego

Mamo, Tato nadal jesteście dla Mnie najważniejsi. Z Wami mój świat jest kolorowy. Niech ta wędrówka trwa jak najdłużej.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ