5 warzyw z największą ilością potasu



5 warzyw z największą ilością potasu. Potas jest jednym z głównych elektrolitów obecnych w naszych komórkach. Do właściwego funkcjonowania układu nerwowego, mięśni czy serca – dorosła osoba potrzebuje 4700 mg tego pierwiastka dziennie (w przypadku osób, które się stresują jest to aż 6000 mg w ciągu dnia). Na ratunek przychodzi nam 5 warzyw z największą ilością potasu.

Dlaczego jest tak ważny?

Potas jest elektrolitem, który ma bardzo ważne znaczenie dla organizmu, gdyż od jego prawidłowej ilości i stężenia – zależy prawidłowe funkcjonowanie:

– układu nerwowego
– mięśni
– serca.

Aż 98% potasu znajduje się wewnątrz komórek, natomiast w przestrzeni pozakomórkowej (krew i płyny tkankowe) znajduje się tylko 2% całego ustrojowego potasu. Jego stężenie zależy od wielkości:

– podaży w diecie
– wydalania przez nerki i przewód pokarmowy.

Skutki niedoboru potasu.

Najważniejsze skutki zbyt małej ilości potasu w organizmie (hipokaliemia) to:

1. Nadciśnienie.

Co robi wiele osób z nadciśnieniem? Zażywa leki moczopędne (diuretyki). Działają one na nerki i zwiększają wydalanie z moczem – wody i elektrolitów (takich jak sód i potas). Ta grupa leków obniża więc nie tylko ciśnienie krwi, ale przy okazji również ilość tego pierwiastka.

2. Skurcze i osłabienie mięśni.

Pierwszym objawem niedoboru potasu jest zwykle ogólne osłabienie organizmu, a także towarzyszące mu skurcze, drętwienie, drżenie czy bóle mięśni. Zbyt mała ilość tego minerału nie pozwala mięśniom na szybkie odzyskiwanie energii, wywołując tym samym problemy z ich spięciami. Skurcze mięśni mogą występować szczególnie podczas wysiłku, wysokich temperatur czy w nocy (objawy mięśniowe przeważnie występują przy jednoczesnym niedoborze magnezu). Skurcze znikną, gdy zaczniemy spożywać więcej zielonych warzyw, a tym samym dostarczymy organizmowi więcej potasu.

3. Łaknienie cukru.

Wiele osób powtarza: „Cały czas jestem głodny. Zjem coś, a po godzinie znowu czuję głód. Jak mam sobie pomóc?”. Najlepszym sposobem jest zwiększenie podaży potasu i zdrowych tłuszczy. Do pokarmu możemy dodawać awokado czy namoczone orzechy. Wówczas głód i pragnienie np. czegoś słodkiego nie wrócą tak szybko.

4. Zaparcia.

Nasz układ pokarmowy może przesuwać pokarm za pomocą ruchów perystaltycznych, dzięki temu, że jest zbudowany m.in. z mięśniówki gładkiej. Komórki mięśni gładkich, do prawidłowego funkcjonowania, potrzebują sprawnego przekaźnictwa nerwowego – co bez potasu nie jest możliwe. Właśnie dlatego pracę układu pokarmowego zaburza niedostateczna ilość tego elektrolitu. Skutkiem osłabienia perystaltyki może być zatrzymanie treści pokarmowej w jelitach, zaparcia, wzdęcia czy bóle brzucha.

5. Wysoki poziom insuliny.

Insulina jest silnym hormonem, który „wyciąga” z naszego ciała potas. Gdy poziom insuliny się podnosi – poziom tego pierwiastka spada. Dlatego zdrowa dieta dla cukrzyków powinna zawierać odpowiednie ilości potasu.

6. Zaburzenie pracy serca.

Potas jest jonem dodatnim, który reguluje funkcjonowanie mięśni, a przecież jednym z nich jest serce. Dlatego jego niedobór może skutkować zaburzeniem pracy serca. Serce może bić nierówno i niespokojnie – przyspiesza lub zatrzymuje swoją pracę. Niedobór potasu jest niebezpieczny dla życia, gdyż może być przyczyną kołatania czy arytmii. Aby „uspokoić” serce należy jeść dużo warzyw, które zawierają potas.

7. Stres i bezsenność.

Zdarza się, że kładziemy się spać, ale nie możemy usnąć lub budzimy się w środku nocy. Często też nie potrafimy przetrwać chwili bez denerwowania się – ciągle towarzyszy nam stres i rozdrażnienie. Przyczyną może być niedobór potasu, co wpływa negatywnie na kondycję komórek nerwowych i ich interakcje z komórkami mięśniowymi. Jeśli zwiększymy podaż potasu – poprawimy odporność na stres i jakość snu, a także zmniejszymy ilość przebudzeń.




5 warzyw z największą ilością potasu. W których warzywach znajduje się najwięcej potasu? Podajemy ilość potasu na kubek:

1. Liście buraka czerwonego – 1300mg.

Buraki pobierają najwięcej tego składnika spośród wszystkich – nawet o 30–40% więcej niż azotu. W polskiej kuchni liście młodych buraków są smakołykiem. Botwinę można jeść na surowo, można także wyciskać z niej sok. Inne sposoby to sałatki lub szejki.

2. Awokado – 975mg.

Połączenie wysokiej zawartości potasu w awokado (30% więcej niż w bananach) wraz z kwasami omega-3 i kwasem oleinowym – pomoże nam obniżyć ciśnienie krwi. Owoce awokado są także źródłem magnezu czy kwasu foliowego. Warto dodać, że awokado jest liderem tzw. „czystej piętnastki”, czyli listy warzyw i owoców, które wchłaniają najmniej pestycydów.

3. Fasola Lima – 975mg.

Fasola Lima, która jest podobna do naszego bobu, zawiera najwięcej potasu wśród fasolowatych. Jej nasiona mają bogatą, kremową konsystencję i maślany smak. Odznaczają się wysoką zawartością żelaza, magnezu, kwasu foliowego czy błonnika, a niską – cukru i tłuszczu.

4. Szpinak – 839mg.

Potas w połączeniu z magnezem doskonale reguluje pracę serca i ciśnienie krwi. Obydwa te minerały zawarte są w szpinaku, dlatego powinny sięgać po niego osoby z nadciśnieniem czy nieregularną pracą serca. W warzywie tym znajdziemy także np. beta karoten, luteinę czy witaminę C.

5. Brukselka – 504mg.

Bogatym źródłem pierwiastków, które regulują pracę serca i ciśnienie krwi (wapń, magnez, potas) jest również brukselka. Dodatkowo zawiera m.in. beta-karoten, witaminę E, z grupy B, C, kwas foliowy, a także składniki czynne, które hamują rozwój komórek nowotworowych.

Aby zapewniać sobie na bieżąco odpowiednie ilości potasu – powinniśmy regularnie, co dzień spożywać warzywa, które go zawierają. Nie możemy zrobić „magazynu” – tzn. spożyć od razu np. 30 tys. mg potasu w warzywach i następnego dnia ich nie jeść. Najlepiej, jeśli będziemy jeść je na surowo lub wyciskać z nich soki – wówczas minerał ten najlepiej się przyswoi.

źródło: Odmładzanie na surowo

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ