5 wymówek, czyli dlaczego wciąż unikamy wizyty u stomatologa



5 wymówek, czyli dlaczego wciąż unikamy wizyty u stomatologa. Pomimo nieopisanego postępu, jaki dokonał się przez lata w dziedzinie stomatologii oraz faktu, że ból w czasie leczenia to już przeszłość, ogromna liczba Polaków nadal panicznie boi się przekroczyć próg gabinetu dentystycznego. Co budzi w nas największy strach? Dlaczego wciąż unikamy wizyt u stomatologa? Pytamy o to specjalistę!

Będzie bolało…

Strach przed bólem to niewątpliwie główny powód, dla którego unikamy wizyt u stomatologa. I mowa nie tylko o najmłodszych – lęk przed borowaniem odczuwa zdecydowana większość dorosłych. Skąd ta obawa? – Zazwyczaj jest ona wynikiem negatywnych doświadczeń z przeszłości – zauważa lek. dent. Magdalena Wróblewska z krakowskiego centrum stomatologicznego Scandinavian Clinic.

– Trudno zaprzeczyć, że jeszcze kilkanaście lat temu wyposażenie i technologia stosowana w gabinetach stomatologicznych była zupełnie inna niż dzisiaj. Obecnie znieczulenie przed zabiegiem to standard, na który może liczyć każdy pacjent. Obawa przed bólem sprawia jednak, że przeciętnie odwiedzamy stomatologa raz na rok lub raz na dwa lata. Nie brakuje również osób, które unikają wizyty latami.

A jakie są zalecenia? – Kontrolna wizyta u stomatologa rekomendowana jest raz na 6 miesięcy, a w przypadku osób, które piją dużo kawy czy herbaty – raz na 3 miesiące. Regularne wykonywanie profilaktycznej higienizacji pozwala uniknąć bardzo wielu poważnych problemów stomatologicznych – zauważa dr Wróblewska.

Bo nic nie boli…

Kolejną wymówką, która pozwala nam przez długi czas unikać wizyty u stomatologa jest – brak bólu. Jak się okazuje, to poważny błąd. – To, że nic nas nie boli wcale nie oznacza, że powinniśmy zrezygnować z regularnego przeglądu – zauważa lek. dent. Magdalena Wróblewska.

– Wiele problemów stomatologicznych rozwija się stopniowo, przez pewien okres nie dając zupełnie żadnych objawów. Ból w jamie ustnej często jest już sygnałem zaawansowanej choroby, którą we wczesnym stadium można zupełnie bezboleśnie wyleczyć – dodaje.

Tylko wprawne oko stomatologa w czasie wizyty kontrolnej gwarantuje wykrycie wszelkich problemów na odpowiednim etapie. Szybka reakcja pozwala na zastosowanie zazwyczaj tańszych – mniej inwazyjnych i mniej bolesnych technik leczenia. Zwlekanie z wizytą – przeciwnie!

Na jednym zębie się nie skończy…

To pewne, skoro omijamy gabinet stomatologiczny latami. Jak się okazuje, wiele osób bagatelizuje objawy, takie jak krwawienie w czasie szczotkowania czy nadwrażliwość na temperaturę posiłków z obawy przed tym, że oprócz leczenia danego zęba, może zajść konieczność przeleczenia innych. To błędne koło!

Im dłużej unikamy wyleczenia kłopotliwego zęba, tym liczba potencjalnych problemów w jamie ustnej rośnie! – W czasie leczenia danego zęba stomatolog dokonuje przeglądu całej jamy ustnej oraz zaleca regularną higienizację. Jej brak powoduje gromadzenie się kamienia nazębnego, który z czasem może skutkować pojawieniem się chorób przyzębia – zauważa stomatolog.

To kosztuje…

Dla wielu osób próg gabinetu dentystycznego podwyższają spodziewane koszty leczenia. Obawa przed tym, że wizyta „wyniesie nas” drożej, niż możemy sobie na to pozwolić sprawia, że ciągle odsuwamy ją w czasie. W tym przypadku mamy do czynienia z podobnym mechanizmem co wyżej – im dłużej zwlekamy, tym koszty będą wyższe. Dlaczego?

– Wówczas, zamiast profilaktycznej higienizacji czy zwykłego wypełnienia, opłacić trzeba będzie leczenie kanałowe, a może nawet ekstrakcję, implant i uzupełnienie protetyczne – zauważa Magdalena Wróblewska. – W naszym gabinecie każdy pacjent może liczyć na szczegółowy plan leczenia – od początku jest informowany o tym, jakie zabiegi są potrzebne i jakich kosztów może się spodziewać – dodaje.




o dawno nie byłem…

Kolejna wymówka, która powoduje, że odkładamy wizytę u stomatologa, a co za tym idzie -„gromadzimy” problemy w jamie ustnej. Obawa przed reakcją lekarza na nasze zaniedbanie powoduje, że lekceważymy niepokojące sygnały – „zaciskamy zęby” i próbujemy przeczekać.

– To ogromny błąd! Lekarz nie jest od tego, żeby oceniać, ale żeby leczyć. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku tego rodzaju obawy jest znalezienie dobrego stomatologa, który cieszy się pozytywnymi opiniami pacjentów – zauważa lek. dent. Wróblewska.

W przezwyciężeniu lęku przed wizytą pomoże też z pewnością wybranie odpowiedniej kliniki – takiej, której wnętrza nie odstraszają ciemnymi korytarzami, ale zachęcają jasnymi, przestronnymi wnętrzami oraz przyjaznym i uśmiechniętym personelem.

Nowoczesne metody, zaawansowany technologicznie sprzęt i szereg udogodnień, jaki zapewniają współczesne gabinety stomatologiczne, pozwala na przeprowadzenie bezbolesnego, w pełni komfortowego leczenia. Dzisiaj wizyta u dentysty nie musi już wiązać się z bólem i strachem! Warto więc odłożyć na bok uprzedzenia i jak najszybciej umówić się na profilaktyczny przegląd jamy ustnej!

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ