Jak poprawić kondycję skóry?



Jak poprawić kondycję skóry? Jeśli usilnie staramy się zapobiec przebarwieniom, nawrotom zmian trądzikowych czy wreszcie pojawianiu się zmarszczek, polegając jedynie na podstawowej pielęgnacji domowej, możemy ponieść sromotną klęskę. Niestety, kiedy nasza skóra jest poddana również tak niesprzyjającym czynnikom, jak zanieczyszczenia powietrza, potrzeba zdecydowanych działań. Jakich? Podpowiada dr Monika Kuźmińska z Yonelle Beauty Institute.

Mimo codziennego demakijażu, nawilżania i stosowania kremów anti-aging, i tak czasem mamy wrażenie, że taka pielęgnacja to za mało. Trudno tu wskazać jedną przyczynę, ponieważ każdy problem, włączając w to poszarzały koloryt, przebarwienia czy utratę jędrności, jest zwykle złożony. Oprócz niezdrowej diety, stresu, wspomnianych już zanieczyszczeń powietrza czy zmian hormonalnych największym wrogiem kondycji skóry jest mało staranna pielęgnacja.

Przede wszystkim: oczyszczać

Tak, niekiedy tylko nam się wydaje, że dbamy o skórę tak, jak należy. – Tymczasem, jeśli chociażby niedostatecznie ją oczyszczamy, każdy kolejny krok pielęgnacji nie da takich rezultatów, jakie powinien. Jedynie skóra oczyszczona z resztek makijażu, zanieczyszczeń oraz nadmiaru sebum jest w stanie oddychać i przyjmować składniki aktywne kosmetyków pielęgnacyjnych – wyjaśnia dr Kuźmińska. Co zrobić, aby dokładnie i szybko oczyścić skórę, przy okazji znacznie poprawiając jej kondycję?

Mocno zapchane pory skóry, prowadzące do różnego rodzaju stanów zapalnych (i w efekcie, do powstania pod wpływem promieni słonecznych przebarwień) trudno samodzielnie oczyścić. Zastosowanie nawet najlepszej maski, czy domowego peelingu nie zastąpi dobrego preparatu, który rozpuści wszelkie zanieczyszczenia, szczególnie, jeśli zamiast usuwać go później wacikiem, doprowadzi się do jego odparowania. Taką możliwość daje np. połączenie pasty węglowej i zabiegu laserowego, a więc coraz bardziej doceniany laserowy peeling węglowy.




Dla pięknej skóry

Właściwości oczyszczające węgla od wielu lat są niepodważalne. Jako składnik aktywny pojawia się on w żelach do mycia twarzy, gąbkach, a nawet w pastach do zębów. Odkąd wiadomo, że to prawdziwy wróg zanieczyszczeń, stosuje się go także w zabiegach mających usunąć pozostałości makijażu i nadmiar sebum z rozszerzonych porów skóry. Jeden z nich, o wdzięcznej nazwie Black Doll, zaskarbił sobie uznanie pacjentek hollywoodzkich klinik.

– Zabieg ten to nic innego jak laserowy peeling węglowy, wykonany za pomocą wysokoenergetycznego lasera neodymowo-yagowego Q-Switch. Na twarz pacjentki nakładana jest najpierw koloidalna pasta węglowa, której właściwości są wzmacniane przez późniejsze wykorzystanie światła laserowego. Drobinki węgla ją absorbują, natomiast jej energia powoduje natychmiastowe odparowanie pasty wraz ze wszelkimi zanieczyszczeniami – tłumaczy ekspert.

O węglu aktywnym nie bez powodu mówi się jak o chłonnej gąbce. Wchłania on bowiem tak komórki zrogowaciałego naskórka, jak nadmiar sebum oraz toksyny, a jego drobinki są w stanie wniknąć w nawet najmniejsze nierówności skóry. Zabieg Black Doll jednak nie tylko oczyszcza pory, ale i złuszcza zewnętrzną warstwę naskórka. Prowadzi to do redukcji rozszerzonych porów, wyregulowania wydzielania sebum oraz ujednolicenia kolorytu skóry, a przy okazji – także do złagodzenia stanów zapalnych.

Odmłodzenie przez oczyszczenie

Efekty laserowego peelingu węglowego dowodzą, jak wielkie znaczenie dla kondycji skóry może mieć zabieg oczyszczający. – W wyniku zastosowania węgla aktywnego ujścia gruczołów łojowych zostają oczyszczone, natomiast zrogowaciałe komórki – usunięte. Skóra jest wówczas gotowa na przyjęcie składników aktywnych zawartych w kosmetykach do codziennej pielęgnacji. Wcześniejszy zabieg umożliwia im wniknięcie do głębszych warstw skóry i działanie na takim poziomie, na jakim przynosi to najlepsze efekty – wyjaśnia dr Kuźmińska.

Większa skuteczność kosmetyków anti-aging czy pozostałych produktów odżywczych to jednak tylko późniejsze następstwo zabiegu. Działanie odmładzające ma też sam peeling Black Doll.

– Energia lasera nie tylko prowadzi do odparowania pasty węglowej, ale też stymuluje komórki do tworzenia nowych włókien kolagenowych odpowiedzialnych za jędrność i gęstość skóry – dodaje. Zabieg, ponieważ doskonale pobudza komórki do regeneracji, polecany jest pacjentkom w każdym wieku, także dojrzałym. Zachodzące po peelingu procesy naprawcze sprzyjają bowiem nie tylko wyleczeniu trądziku pospolitego, ale nawet likwidacji drobnych zmarszczek i płytkich przebarwień.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ