Krępujące chrapanie? Pozbądź się tego problemu raz na zawsze!



Krępujące chrapanie? Pozbądź się tego problemu raz na zawsze! Wydawałoby się, że chrapanie to problem medyczny a nie urodowy, ale… wszyscy dobrze wiemy, że najlepszym „eliksirem młodości” jest sen! A trudno o dobrą jakość snu kiedy w nocy chrapie śpiący obok nas partner lub co gorsze – chrapiemy my sami!

Znaczna część naszego społeczeństwa zmaga się z problemem chrapania. Mówi się, że zaburzenia oddychania podczas snu występują aż u 80% mężczyzn i 45% kobiet, coraz częściej spotyka się je również u dzieci. Chrapanie jest poważnym problemem, który dotyczy nie tylko osoby się z nim zmagającej, ale również domowników – szacuje się, że osoba śpiąca w jednym łóżku z osobą chrapiącą traci około 1-1,5 godziny zdrowego snu. Czy można pozbyć się tego problemu? – rozmawiamy z ekspertem laryngolog dr Stanisławą Kaminiarz z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej dr Andrzej Krajewski.

Problemy ze snem, ciągłe niewyspanie i zmęczenie, kłopoty z pamięcią i koncentracją. To tylko mała część dolegliwości występujących u osób zmagających się z problemem chrapania. U części z nich mogą występować również duszności, ciężki oddech lub zatrzymywanie oddechu, nadmierne pocenie się oraz budzenie się w nocy. Po takiej wyliczance można uświadomić sobie, że chrapanie nie jest błahym defektem, a poważnym zaburzeniem, którego nie należy lekceważyć. Na szczęście w wielu przypadkach można je łatwo i mało inwazyjnie wyleczyć.

Dlaczego chrapiemy?

Przyczyn chrapania jest wiele. – Osoby zmagające się z problemem chrapania bardzo często zmagają się z przerostem małżowin nosowych dolnych, która może być następstwem nadmiernego używania kropli do nosa lub alergicznego nieżytu nosa. Przyczynami mogą być również skrzywienie przegrody nosa, polipy, przerost migdałków podniebiennych i gardłowego oraz migdałków z kryptami… – wymienia lekarz laryngolog dr Stanisława Kaminiarz z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej dr Andrzej Krajewski.

Ale to nie wszystko. Ekspert wspomina również o wiotkości podniebienia, wadach zgryzu, nietolerancji pokarmowej powodującej zwiększenie lepkiej wydzieliny w nosie, nosogardle i w dolnym gardle. Chrapią również osoby borykające się z nadwagą.




Jak wyeliminować problem chrapania?

Specjaliści zgodnie twierdzą, że w większości przypadków można pozbyć się problemu chrapania. Przypadłości tej tak jak innych zaburzeń oddychania nie należy lekceważyć i warto udać się do specjalisty. W wielu przypadkach wystarczy zmienić swoje nawyki i wyeliminować czynniki sprzyjające chrapaniu przy ewentualnym wsparciu środkami farmakologicznymi.

– Osoby zmagające się ze wspomnianym problemem powinny zrezygnować z używek, a w szczególności z palenia papierosów i picia alkoholu. Do chrapania przyczynia się również spanie na wznak, a także stosowanie leków nasennych i zwiotczających mięśnie. Osoby otyłe, których dotyczy przypadłość w pierwszej kolejności powinny zrzucić zbędne kilogramy. Natomiast w przypadku nietolerancji pokarmowych, często wystarczy cierpliwoś i solidność pacjenta w kwestii zmiany diety i wyeliminowania niektórych pokarmów, wtedy zaczyna on dobrze oddychać nosem i spokojnie spać. – wyjaśnia dr Kaminiarz.

Jak już zostało wspomniane – chrapanie należy skonsultować z lekarzem, który przed podjęciem odpowiedniego leczenia powinien bardzo dokładnie ocenić, w czym tkwi problem danego Pacjenta.

– W przypadku przerostów małżowinowych oraz migdałków poleca się zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych – ta ciesząca się uznaniem wśród pacjentów metoda jest bezinwazyjna i bezbolesna. Nie wymaga użycia skalpela. W dodatku zabieg jest wysoko skuteczny, stosunkowo szybko eliminuje problem nie wykluczając pacjenta z codziennych aktywności. – zapewnia dr Kaminiarz.

Czasami zdarza się tak, że problem jest na tyle poważny i zagrażający życiu, że potrzebna jest interwencja chirurgiczna lub zastosowanie specjalnej protezy powietrznej CPAP. Urządzenie to czuwa nad prawidłowym odruchem oddychania w nocy i nie dopuszcza do niebezpiecznych bezdechów.

– Są to jednak sposoby, które traktuję to jako ostateczność, zwykle udaje się wyeliminować problem mało inwazyjnymi metodami. Warto zadbać o komfort swojego (i nie tylko) snu.– dodaje dr Kaminiarz.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ