Aparat ortodontyczny – zrób to… dyskretnie



Aparat ortodontyczny – zrób to… dyskretnie. Któż z nas nie marzy o pięknym i zdrowym uśmiechu? To tylko jeden z powodów, dla których coraz częściej decydujemy się na korzystanie z aparatu ortodontycznego. Bezpowrotnie bowiem minęły czasy, kiedy kojarzył się on ze wstydem, dyskomfortem czy innymi negatywnymi emocjami. Tym bardziej, że współczesna stomatologia oferuje pacjentom możliwość skorzystania z niemal niewidocznych aparatów ortodontycznych. Jak to możliwe? Zapytaliśmy lek. dent. Olgę Szymańską, ortodontę Medicover Stomatologia Klimczaka.

Współczesna stomatologia oferuje pacjentom wiele sposobów rozwiązania tego samego problemu, również w przypadku leczenia ortodontycznego. Dziś wybór konkretnego aparatu ortodontycznego jest uzależniony od naszych upodobań. Możemy m.in. zdecydować się na widoczny aparat, który może stać się elementem naszej codziennej stylizacji lub podkreślić nasz charakter (aparaty z kolorowymi gumkami). Innym rozwiązaniem jest wybór aparatu przezroczystego, który sprawi, że leczenie ortodontyczne będzie całkowicie dyskretne i niewidoczne dla innych osób. Które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze? Odpowiadając na to pytanie, należy wziąć pod uwagę zarówno nasze preferencje, jak i opinię profesjonalisty – ortodonty.

Trzy kroki do prostych zębów

Osoby, które nie chcą korzystać z widocznego aparatu ortodontycznego, mogą zdecydować się na aparat przezroczysty Invisalign. To nowatorski sposób prostowania zębów, który zapewnia niemal „niewidzialną” formę leczenia, które polega na zakładaniu na zęby specjalnych i praktycznie niewidocznych nakładek, pomagających nam stopniowo osiągnąć pożądany, piękny uśmiech. Jak wygląda ten proces?

1. Kwalifikacja do leczenia i zaplanowanie terapii – to etap, w którym specjalista ortodonta określa, czy pacjent może być zakwalifikowany do stosowania aparatu ortodontycznego oraz wskazuje, która forma leczenia będzie w określonym przypadku najbardziej odpowiednia.

Podstawą kwalifikacji do leczenia jest szczegółowy wywiad z pacjentem, dotyczący jego potrzeb i preferencji. Następnie specjalista wykonuje niezbędne badania (m.in. zdjęcie pantomograficzne i cefalometryczne) oraz sprawdza „wyjściowe” ustawienie zębów. Ortodonta powinien również wskazać pacjentowi konieczność usunięcia kamienia nazębnego i wyleczenia wszystkich ewentualnych ubytków. Jeżeli kwalifikacja do zabiegu przebiegła pozytywnie, specjalista stomatologii, za pomocą komputerowego obrazowania 3D, opracowuje plan leczenia ortodontycznego dla pacjenta. Plan ten zawiera „drogę”, którą należy pokonać od aktualnego ustawienia zębów aż do ostatecznego, pożądanego ich wyprostowania. Kolejnym krokiem jest przygotowanie spersonalizowanych, przezroczystych nakładek nazębnych – komentuje lek. dent. Olga Szymańska, ortodonta Medicover Stomatologia Klimczaka.

2. Leczenie właściwe – to najdłuższy i oczywiście najważniejszy krok prowadzący nas do wymarzonego uśmiechu.

Czas trwania leczenia właściwego „niewidzialnym aparatem” jest uzależniony od konkretnego przypadku, z którym pacjent zgłasza się do gabinetu stomatologicznego. Zazwyczaj terapia trwa ok. pół roku, jednak czas ten może tak naprawdę mieścić się w granicach 3-18 miesięcy. Stosowane są specjalne nakładki, wymieniane raz na dwa tygodnie (każde kolejne pozwalają postawić kolejny krok na drodze do wymarzonego uśmiechu). Warto dodać, że stosowanie takiego aparatu daje możliwość kontrolowania zarówno zakresu przemieszczenia, jak i czasu niezbędnego do jego osiągnięcia. Dodatkowo istnieje możliwość przesuwania konkretnych, wybranych zębów. Co ważne aparat możemy okazyjnie zdejmować (np. podczas mycia zębów czy spożywania posiłku, dzięki czemu nie musimy rezygnować ze swoich ulubionych potraw), jednak w ciągu doby powinniśmy go nosić przynajmniej przez 22 godziny –
dodaje ekspertka.

3. Stosowanie aparatu retencyjnego – to istotny element, który pozwoli nam utrwalić efekty leczenia właściwego. Dzięki stosowaniu aparatu retencyjnego utrzymamy pożądane ustawienie naszych zębów. Długość tego etapu powinna zostać ustalona podczas wizyty stomatologicznej i jest uzależniona od konkretnych przypadków.




Rozwiązanie dla każdego?

Przezroczysty aparat ortodontyczny pozwala skutecznie korygować wszelkie skrzywienia naszych zębów. Metodę tę można z powodzeniem stosować zarówno u dorosłych, jak i młodzieży w wieku szkolnym. Czy istnieją jednak sytuacje, w których pacjent nie może skorzystać z tego rozwiązania?

To częste pytanie, które stawiają pacjenci decydujący się na leczenie ortodontyczne, a wiele z naszych rozmów dotyczy koron i mostów, które mogą, lecz nie muszą, uniemożliwiać przesuwanie się zębów podczas terapii. Jednak to, czy będziemy wykluczeni z możliwości skorzystania z tych aparatów, oceni specjalista po wykonaniu odpowiednich badań (m.in. zdjęć RTG – pantomograficznego oraz cefalometrycznego). Pamiętajmy jednak, że aby w ogóle rozpoczęcie leczenia było możliwe, powinniśmy najpierw wyleczyć wszystkie nasze zęby – dodaje lek. dent. Olga Szymańska, ortodonta Medicover Stomatologia Klimczaka.

Jeżeli zdecydujemy się na korzystanie z niewidocznego aparatu (np. Invisalign), musimy pamiętać, że liczne ograniczenia… nie istnieją. Nie wymaga on bowiem od nas stosowania ściśle określonej diety, ponieważ podczas spożywania posiłków możemy zdjąć nakładki i ponownie założyć je dopiero po jedzeniu. Tym samym nie jesteśmy zobligowani do rezygnacji z niektórych produktów. Noszenie aparatu nie wpływa również na sposób mówienia. Podczas noszenia nakładek powinniśmy jednak zrezygnować z palenia papierosów, ponieważ dym nikotynowy może doprowadzić do pojawienia się plam i odbarwień, które zdemaskują naszego „dyskretnego pomocnika”. Warto również ograniczyć m.in. żucie gumy, ponieważ jej cząsteczki mogą przyklejać się do nakładek i powodować dyskomfort.

Koszt „niewidzialnych” aparatów (np. Invisalign) oscyluje wokół ceny, którą należy zapłacić za korzystanie ze standardowego aparatu ortodontycznego. Jest on uzależniony przede wszystkim od długości leczenia.

Kiedy udać się do ortodonty?

Istnieje wiele powodów stomatologicznych, które powinny skłonić nas do wizyty u profesjonalnego ortodonty. Wśród nich można wymienić m.in.: bardzo widoczne szpary między zębami, stłoczenia zębów lub tzw. bruksizm (czyli zgrzytanie zębami), nachodzenie górnych zębów na dolne a także częste bóle w okolicach żuchwy, które mogą świadczyć o istniejących wadach zgryzu. Jeżeli specjalista potwierdzi, że powyższe problemy powinny zostać rozwiązane za pomocą aparatu ortodontycznego, wówczas po ustaleniu z pacjentem planu leczenia możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Medicover Stomatologia – lider opieki dentystycznej w Polsce

Medicover Stomatologia to sieć ponad 30 nowoczesnych klinik, które oferują kompleksowy zakres usług dentystycznych. Opiekę nad pacjentami zapewnia profesjonalny zespół specjalistów – stomatologów, higienistek, asystentów stomatologicznych i recepcjonistów. Oferta Medicover Stomatologia odpowiada na potrzeby całych rodzin, obejmując usługi z zakresu m.in. stomatologii zachowawczej, implantologii, protetyki, ortodoncji czy stomatologii dziecięcej. Stomatologia w Medicover dostępna dla pacjentów zarówno w ramach abonamentów medycznych, jak i na zasadzie płatności za pojedyncze usługi. Kliniki zlokalizowane są w największych miastach na terenie całej Polski.

Medicover Stomatologia jest częścią Medicover – wiodącej międzynarodowej spółki świadczącej usługi z zakresu opieki zdrowotnej oraz diagnostycznej od 1995 r. Medicover posiada centra medyczne, szpitale, specjalistyczne placówki opiekuńcze i laboratoria. Firma najszerszą działalność realizuje w Polsce i w Niemczech. W 2018 roku Medicover wygenerował przychody w wysokości 672 milionów euro oraz zatrudniał 20 970 pracowników. Więcej informacji na stronie www.medicover.com.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ