Twoje dziecko nieustannie boli gardło? To może być migdałek!



Twoje dziecko nieustannie boli gardło? To może być migdałek! Ból gardła, problemy z oddychaniem, trudności z przełykaniem – te dolegliwości nie pozwalają Twojemu dziecku cieszyć się wakacjami? Wiemy, co może być przyczyną!

Wakacje w połowie, na horyzoncie szkoła, a Twoje dziecko cały czas cierpi z powodu bólu gardła i nie może swobodnie oddychać? Okazuje się, że przyczyną mogą być problemy z migdałkami.

Migdałki – strażnicy naszego organizmu

Popularne migdałki to nic innego jak skupiska tkanki chłonnej, która tworząc pierścień, stanowi pierwszą linię obrony przed bakteriami, wirusami oraz grzybami wnikającymi do naszego organizmu przez nos i usta. Wyróżniamy migdałki podniebienne, gardłowy, trąbkowe oraz językowy.

– Najważniejszy okres dojrzewania układu odpornościowego przypada na pierwsze lata życia człowieka, stąd temat migdałków jest szczególnie ważny u dzieci – tłumaczy dr nauk med. Piotr Pastuszek, otolaryngolog z NZOZ „Twój Lekarz”. Stwierdza też, że powiększone migdałki podczas infekcji to norma. Rodzice zaniepokoić się jednak powinni, gdy powiększone migdałki przechodzą w stan przewlekły, któremu towarzyszą bardzo nieprzyjemne i męczące dla dziecka dolegliwości.

Co powinno nas zaalarmować?

Przede wszystkim należy rozróżnić objawy charakterystyczne dla przerostu migdałków podniebiennych oraz migdałka gardłowego, tzw. trzeciego migdałka.

Utrzymujące się, okresowe bóle gardła, uczucie przeszkody w gardle, nieprzyjemny smak w ustach, bóle szyi, trudności w połykaniu mogą sugerować problemy z migdałkami podniebnymi. – Te migdałki, składające się z wąskich szczelin, stykają się z patogenami na dużej powierzchni. „Wyloty” tych szczelin mogą więc ulegać zaczopowaniu, co stwarza warunki do rozwoju mikroorganizmów i w konsekwencji przewlekłego zapalenia migdałków – wyjaśnia otolaryngolog i dodaje, że problemy z migdałkami podniebnymi jest w stanie stwierdzić już lekarz rodzinny.

Bardziej skomplikowanie sprawa wygląda z tzw. trzecim migdałkiem, którego diagnoza wymaga już wizyty u laryngologa. – Chrapanie, oddychanie ustami, problemy z koncentracją, zmiany nastroju, problemy ze słuchem, niewyraźna mowa, bóle głowy i częste infekcje dróg oddechowych to najczęstsze objawy trzeciego migdałka – wylicza dr nauk med. Piotr Pastuszek i radzi, by w takiej sytuacji niezwłocznie udać się z dzieckiem do gabinetu laryngologicznego.




Leczenie

Rozwiązaniem tego uporczywego problemu jest najczęściej po prostu wycięcie migdałków podniebiennych lub migdałka gardłowego.

– Przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych, a także nawracające anginy i ropnie okołomigdałkowe czy też po prostu sam przerost migdałków powodujący zaburzenia oddychania w czasie snu, zaburzenia mowy i połykania mogą być wskazaniami do tonsillektomii lub/i adenotomii – mówi otolaryngolog dr nauk med. Piotr Pastuszek.

Zwykle zabieg usunięcia migdałków wykonuje się u dzieci, które ukończyły 5 rok życia.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ