III miesiąc życia dziecka –materiał Anny Wojtyli, ambasadorki kampanii „Położna na medal”



III miesiąc życia dziecka –materiał Anny Wojtyli, ambasadorki kampanii „Położna na medal”

MAMO

Jestem już duży, lubię na Ciebie patrzeć, lubię jak się do mnie uśmiechasz. Kocham być z Wami – Mamo -Tato, to ja, Wasz największy skarb. Codziennie rosnę, poznaję świat – to cudowna przygoda.

Trzeci miesiąc życia niemowlaka rozpoczyna kolejny ważny etap w rozwoju niemowlęcia. Dziecko zaczyna interesować się otoczeniem i stara się nawiązać kontakt z bliskimi. Zaczyna robić ogromny postęp w komunikacji z otoczeniem. Jak rozwija się trzymiesięczny niemowlak opowie Anna Wojtyla – ambasadorka kampanii „Położna na medal”

Umiejętności trzymiesięcznego dziecka

Chwytanie przedmiotów

Trzymiesięczne dziecko coraz lepiej potrafi panować nad swoim ciałem. Chwyta różne przedmioty, chociaż często jeszcze wypadają mu one z rączek. Potrafi przekładać przedmioty z rączki do rączki. Należy pamiętać jednak, aby zabawki czy grzechotki były lekkie, żeby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy. Maluch w tym miesiącu zaczyna być ciekawy zarówno otaczającego go świata, jak i siebie. Zdarza się mu włożyć piąstkę do buzi. Jest to sposób na poznawanie swojego ciała. Mamy powinny starć się nie ograniczać ruchów dziecka, aby poznawanie świata było dla niego przygodą.

Leżenie na brzuchu

Dziecko położone na brzuszku umie już samo unieść główkę oraz ją przytrzymać. Najlepiej dziecko czuje się jeszcze na leżąco, na plecach. Trzymiesięczne niemowlę potrafi, leżąc na brzuchu, w tzw. „pozycji żabki”, opierać się symetrycznie na przedramionach i podnosić główkę tak wysoko, że jest w stanie patrzeć prawie na wprost. Jest już też na tyle silne, że w tej pozycji może wytrwać około minuty. Na pleckach lepiej go kłaść, jeśli nie skupiamy na nim całej uwagi, lub wychodzimy z pomieszczenia, w którym śpi czy leży maluszek. Niemowlę położone na plecach wytrwale próbuje obrócić się na bok. I coraz częściej mu się to udaje.

Od tego momentu nie wolno nigdy zostawiać dziecka samego na kanapie czy przewijaku, gdyż może spać.

Wypróżnianie

Maluch karmiony piersią w tym okresie robi kupkę zdecydowanie rzadziej niż do niedawna. W normie utrzymuje się zarówno kilka kupek dziennie, jak i jedna kupka na tydzień. Dobrze jest obserwować dziecko, czy nic mu nie dolega. Jeśli jednak wszystko jest w porządku, dziecko normalnie je i nie jest marudne, rzadsze oddawane kupki nie powinny być powodem do niepokoju.

Halo świecie. Tu jestem.

U trzymiesięcznego dziecka można też zauważyć coś, co w fachowej terminologii nazywa się natężoną reakcją orientacyjną. Niemowlę w odpowiedzi na jakiś interesujący dla niego bodziec, zwraca wzrok w tę stronę z równoczesnym otwarciem buzi i zahamowaniem innych ruchów. W tym samym czasie zaczyna pojawiać się podobna, ale negatywna reakcja strachu. Usta dziecka wywijają się w dół w tzw. podkówkę – oznacza to, że dana sytuacja nie jest dla dziecka, w jego poczuciu, bezpieczna, komfortowa.

Niemowlę zaczyna coraz częściej wydawać dźwięki, w ten sposób poznaje siebie i zachęca rodziców do zwracania uwagi na siebie. Wiele z tych dźwięków zaniknie w późniejszym okresie, tylko niektóre zamienią się w gaworzenie, a potem w słowa.

Stopniowo zanikają odruchy noworodkowe.

Trzymiesięczne dziecko coraz sprawniej korzysta ze swoich zmysłów i uczy się koordynować ich pracę – widząc kolorowe zabawki, nie tylko przygląda im się z zainteresowaniem, ale także wyciąga w ich kierunku rączki. Dłonie nie są już zaciśnięte i niemowlę coraz bardziej się nimi interesuje. Czasem udaje mu się trafić rączką do buzi.

Jest to również moment, w którym rodzice mogą zaobserwować, że maluszek z zaciekawieniem przygląda się swoim dłoniom. Wcześniej zupełnie ich nie dostrzegał, a teraz dotyka paluszków, próbuje wkładać je do buzi, liże. Przez jakiś czas dłonie będą ulubionymi zabawkami niemowlęcia. Większość niemowląt w 3 miesiącu życia w pozycji pionowej sztywno trzyma główkę i rozgląda się z zaciekawieniem wokół. Potrafi zlokalizować źródło dźwięku, świadomie szuka mamy i taty i cieszy się na ich widok. Jest już w stanie rozpoznać, w jakim są nastroju.




Jeśli dziecko nie chce już całymi dniami leżeć w łóżeczku:

– zacznij z dzieckiem spędzać aktywniej czas,

– zamotaj go w chustę, nosidło miękkie i pozwól mu uczestniczyć w twoich codziennych czynnościach: gotowanie, sprzątanie, taniec,

– sprawdź czy w twoim mieście nie ma grupy mamusiek i zajęć dla matek z dziećmi, gdzie wspólnie możecie spędzać czas,

– poznawajcie razem świat – to początek góry, która jest do zdobycia przez dziecko.

– pozwól poznawać dziecku różne materiały, spróbuj gładzić dziecko jedwabną chusteczką, ręcznikiem frotte, aksamitem, futerkiem,

– mów do malucha jak najwięcej. To nic, że na razie niewiele z tego rozumie. Za kilka miesięcy Twoja gadatliwość będzie procentować. Niemowlęta, do których dużo się mówi, więcej rozumieją i szybciej zaczynają mówić,

– kładź dziecko na brzuszku – jest teraz silniejsze, więc nie będzie się buntowało, a inna perspektywa widzenia na pewno go zainteresuje.

Miłej przygody!

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ