Utrata zęba – problem nie tylko estetyczny. Sprawdź, jakie niesie to konsekwencje



Często wydaje nam się, że brak jednego czy dwóch zębów, szczególnie tylnych to niewielki problem. Gdy musimy je usunąć, z reguły aż tak się tym nie martwimy – „przecież brakującej szóstki czy siódemki nie widać”. Ale czy zostawienie luki po wyrwanym zębie to na pewno dobry pomysł? Zdecydowanie nie. Konsekwencji jest naprawdę wiele. Braki w uzębieniu mogą doprowadzić do wad zgryzu i wymowy, rozchwiania sąsiednich zębów, a nawet zapadnięcia się policzków, znacznemu osłabieniu ulega też funkcja żucia a pozostałe zęby staja się mocno przeciążone i narażone na starcie czy nawet utratę – ostrzegają eksperci Medicover Stomatologia.

Brak jednego lub kilku zębów niesie groźne konsekwencje?

Braki w uzębieniu kojarzą się nam głównie z problemem natury estetycznej. Luka między zębami może odebrać nam pewnoś siebie – czujemy się przez to mniej atrakcyjni i wstydzimy się szeroko uśmiechać. Ładne, zdrowe zęby są naszą wizytówką, jednak stosunkowo niewiele osób może pochwalić się tym, że posiada wszystkie 32 zęby – z danych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wynika, że statystyczny Polak po 35. roku życia nie ma aż 11 zębów.

Najczęściej brakuje nam ósemek, które źle wyrastają, nie mieszczą się w żuchwie i trzeba je wyrwać, jednak inne zęby z upływem czasu także często tracimy. W dużej mierze wynika to z niedomywania zębów znajdujących się z tyłu oraz postępującej próchnicy (według danych Ministerstwa Zdrowia, próchnicę ma aż 99,9 % osób w wieku 35-44), która czasem jest już tak rozległa, że nie mamy nawet szansy, by uratować ząb.

Warto wspomnieć, że z powodu powikłań związanych z próchnicą najczęściej tracimy szóstki. Są to jedne z pierwszych zębów stałych pojawiających się w jamie ustnej. Zaczynają się kształtować jeszcze przed porodem. Szóstki są dość „słabe” a przy niedostatecznej higienie wieku dziecięcego są najbardziej narażone na wystąpienie w nich próchnicy.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że brakujące zęby nie tylko negatywnie wpływają na nasz wygląd, ale także na zdrowie. Nawet ubytek jednego zęba może sprawić, że inne zęby „poszukując kontaktu” zaczną się przesuwać. To może prowadzić do wad zgryzu, a nawet do wad wymowy (np. seplenienia). Jeśli naturalny układ zębów ulega zaburzeniu, dochodzi do przeciążenia innych, zdrowych zębów, co może skutkować ich ścieraniem, pękaniem, a nawet kruszeniem. Pamiętajmy przy tym, że przesuwaniu zębów może towarzyszyć podobny dyskomfort, jaki odczuwają osoby noszące aparaty ortodontyczne.

Pacjenci powinni wiedzieć, że brak choćby jednego zęba może doprowadzić do przeciążenia pozostałych – zarówno sąsiadujących, jak i tych przeciwstawnych. Na przestrzeni miesięcy lub lat prowadzi to do przemieszczeń zębowych, nazywanych w piśmiennictwie fenomenem Popov’a-Godon’a, co skutkuje zaburzeniami w funkcjonowaniu stawów skroniowo–żuchwowych. Braki w uzębieniu wpływają ponadto niekorzystnie na estetykę twarzy, w tym głównie na kontur policzków oraz ust. Odpowiednio odtworzone uzębienie nadaje twarzy młodszy i atrakcyjniejszy wygląd – komentuje dr Jakub Bargiel, implantolog, specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej w Medicover Stomatologia Kraków.

Czy brak zębów może wpływać na wagę?

Istnieją także inne konsekwencje występowania braków w uzębieniu, o których często nie wiemy. Warto wspomnieć, że ubytki negatywnie wpływają na prawidłowe przeżuwanie jedzenia. Pokarm nie może być należycie rozdrobniony, co przekłada się na występowanie problemów gastrycznych, czyli gorsze trawienie, wzdęcia, a nawet niedobory witamin (niedokładnie pogryziony pokarm nie może być w pełni przyswojony). Słabiej pogryziony pokarm, ze względu na dłuższy proces trawienny, może spowodować, że będziemy tyć. A przecież zgrabna i szczupła sylwetka dla wielu z nas jest równie ważna, co zdrowy i zadbany uśmiech.

Jakie możliwości w uzupełnianiu ubytków zębowych daje nam współczesna stomatologia? Rozwiązań jest wiele, a wybór odpowiedniej metody powinien zostać indywidualnie dopasowany do potrzeb każdego pacjenta po szczegółowej konsultacji z lekarzem.




Uśmiech z pełnym uzębieniem – jak o niego zadbać?

Odpowiednia higiena jamy ustnej, profilaktyka oraz systematyczne zabiegi stomatologiczne, jak higienizacja czy odkamienianie, umożliwiają pacjentom zachowanie własnego uzębienia przez długie lata. Pamiętajmy, że tylko dzięki regularnym przeglądom dentystycznym, lekarz ma szansę w porę wyleczyć ubytki i zapobiec problemom.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu ktoś straci część, a nawet wszystkie swoje zęby (np. w wyniku postępującej paradontozy), to przy dzisiejszym stopniu zaawansowania medycyny stomatologicznej będzie miał do wyboru wiele satysfakcjonujących, estetycznych i trwałych rozwiązań. Gałęzią stomatologii zajmującą się jak najwierniejszym odtworzeniem brakujących tkanek w obrębie jamy ustnej jest protetyka. Wszelkie zabiegi takie jak wykonanie protez ruchomych, stałych czy wstawienie implantów zębowych mają na celu odbudowanie uzębienia pacjenta.

Protetyka – sprawdzone metody na przywrócenie pełnego uśmiechu

W zależności od problemu z jakim się zmagamy, możemy wybrać różne rozwiązania protetyczne. Jeśli np. nie mamy tylko części zęba, to wtedy sprawdzi się korona protetyczna, która jest zakładana na oszlifowany i pomniejszony ząb. Korona to ceramiczna nakładka, dzięki której ząb wygląda bardzo naturalnie. Innym rozwiązaniem jest most protetyczny. Najnowocześniejszym rozwiązaniem są jednak implanty, które w pełni mogą zastąpić utracony ząb.

Współczesna stomatologia daje nam absolutnie fenomenalne możliwości uzupełnienia brakującego uzębienia i kompleksowych metamorfoz uśmiechów. Nieustannie korzystamy z najlepszych zdobyczy technologicznych i to nasi pacjenci utwierdzają nas w przekonaniu, że to właściwy i jedynie słuszny kierunek. Pracujemy na najlepszych implantach, które dostępne są obecnie na rynku i z powodzeniem wszczepiamy ich ponad sto rocznie – mówi dr Tomasz Śmigiel M.Sc. z kliniki Śmigiel Implant Master Clinic, Medicover Stomatologia.

Kluczowym aspektem przed rozpoczęciem leczenia jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem. Ważny jest ogólny stan zdrowia, stan uzębienia oraz przyzębia, higiena czy informacja o stosowanych używkach. Dodatkowo, lekarz stomatolog powinien wykonać niezbędne zdjęcia RTG.

Ponadto, w stomatologii coraz częściej sięga się po nowe technologie takie jak skaner wewnątrzustny (stosuje się go zamiast wycisków), który pozwala przenieść warunki jamy ustnej pacjenta na ekran komputera, tworząc trójwymiarowy model uzębienia. Dla pacjenta oznacza to możliwość bardzo szybkiego i komfortowego stworzenia indywidualnego planu leczenia, dostosowanego precyzyjnie do jego potrzeb.

Taki skan, w połączeniu z tomografią komputerową, pokazuje lekarzowi pełen obraz warunków anatomicznych pacjenta. Pozwala to niezwykle szczegółowo zaplanować leczenie implantologiczne, bez konieczności wykonywania nieprzyjemnych wycisków. Dzięki użyciu zaawansowanych sprzętów wysokiej jakości i nowoczesnych rozwiązań, lekarz będzie mógł poznać stan zdrowia pacjenta i jego potrzeby – jest to niezbędne do zaproponowania właściwej metody leczenia i jej wdrożenia.

Medicover Polska – 24 lata doświadczenia w zakresie opieki zdrowotnej

Medicover w Polsce od ponad 20 lat zapewnia swoim pacjentom pełną opiekę medyczną, obejmującą usługi ambulatoryjne, diagnostykę laboratoryjną i obrazową, stomatologię oraz kompleksową opiekę szpitalną. Usługi dostępne w formie abonamentów i ubezpieczeń medycznych przeznaczone są zarówno dla firm, jak i klientów indywidualnych. Medicover Polska obecny jest we wszystkich regionach Polski. Od 2009 roku posiada również własny wielospecjalistyczny szpital na warszawskim Wilanowie. Więcej informacji na stronie medicover.pl

Medicover Polska jest częścią Medicover – wiodącej międzynarodowej spółki świadczącej usługi z zakresu opieki zdrowotnej oraz diagnostycznej od 1995 r. Medicover posiada centra medyczne, szpitale, specjalistyczne placówki opiekuńcze i laboratoria. Firma najszerszą działalność realizuje w Polsce i w Niemczech. W 2018 roku Medicover wygenerował przychody w wysokości 672 mili

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ