Karmienie piersią w miejscach publicznych



Karmienie piersią w miejscach publicznych- materiał Aliny Jedlińskiej, ambasadorki kampanii „Położna na medal”. Karmienie piersią jest najbardziej naturalnym procesem żywieniowym niemowlęcia, a jednak wzbudza ogromne kontrowersje jeśli odbywa się ono w miejscach publicznych. Kobiety w dzisiejszych czasach są bardziej odważne niż kiedyś, znają swoje prawa i potrafią o nie walczyć. O karmieniu piersią w miejscach publicznych opowie Alina Jedlińska, położna i ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

Prawa kobiet karmiących

Wiedzą, że polskie prawo nie zabrania karmienia w restauracjach czy też centrach handlowych lub komunikacji miejskiej, nie wstydzą się nakarmić swoje dziecko w miejscu publicznym, a wręcz stało się to bardzo normalną i naturalną formą. Przedsiębiorcy i właściciele restauracji czy jakichkolwiek obiektów publicznych, którzy wywierają presję na matce karmiącej, aby zmieniła miejsce bądź opuściła dany lokal, działają bezprawnie. Kobieta karmiąca ma prawo w tym momencie odmówić, zostać w tym miejscu, w którym przebywa i dochodzić odszkodowania od właściciela danego miejsca.

Nadal dziwi nas takie zachowanie, dlaczego ludzi to odstręcza, odpycha, budzi zdziwienie lub zgorszenie, skoro najprawdopodobniej większość z nas była karmiona piersią, ma rodzinę, posiada dziecko lub ktoś z grona naszych znajomych, przyjaciół i kolegów z pracy przerabiał ten temat. Często przekonujemy się o tym, jak sami zostajemy rodzicami.




Jak karmić w miejscach publicznych

Noworodki muszą być przystawiane do piersi bardzo często, nawet co godzinę czy też 30 minut. Gdy nadejdzie czas karmienia mama musi nakarmić swojego malucha i wtedy nie powinna się krępować, kobiety karmiące w miejscach publicznych nie robią tego specjalnie czy też ostentacyjnie. Każda mama jest odpowiednio przygotowana do karmienia, ma ubrany specjalny biustonosz do karmienia piersią, czy też rozpinaną bluzkę. Często mamy okrywają pierś np. pieluchą lub apaszką.

Każda z nas ma prawo czuć się godnie, zjeść w normalnych warunkach jak inni i nakarmić swojego brzdąca w wygodnym miejscu, a nie w toalecie, jak proponują niektóre restauracje, aby uniknąć „problemu”.

Warto również, zanim zdecydujemy się na wyjście z dzieckiem, sprawdzić listę miejsc, które sprzyjają karmieniu piersią i są odpowiednio do tego przygotowane. Coraz częściej w centrach handlowych i restauracjach znajdują się zaciszne miejsca, które zapewnią komfortową atmosferę zarówno dla mamy jak i maluszka.

Pamiętaj!

Niestety, w Polsce karmienie piersią w miejscach publicznych nie jest problemem prawnym lecz tylko społecznym i należy z tym walczyć. Mamy karmiące – róbcie swoje, to Wy najlepiej czujecie, co jest dobre dla waszych maluchów i pamiętajcie, że mleko mamy ma największą MOC!

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ